5 pomysłów na wspólną zabawę z dzieckiem w długi weekend

W nadchodzący długi weekend majowy warto poświęcić więcej czasu dzieciom i cieszyć się chwilami spędzonymi razem.

5 pomysłów na wspólną zabawę z dzieckiem w długi weekend. Foto pixabay

Badania przeprowadzone przez Dra Sama Wanga oraz Dr Sandrę Aamodt jednoznacznie wskazują, że zabawa nie tylko pomaga dzieciom w rozwoju poznawczym, fizycznym, społecznym i emocjonalnym, ale także znacząco redukuje poziom stresu. Spędzanie czasu ze starszymi to dla dzieci nie tylko szansa na doskonalenie umiejętności i rozwój kreatywności, lecz także fundament dla nauki, eksploracji, rozwiązywania problemów i budowania zrozumienia świata oraz swojej roli w nim. Eksperci wydawnictwa Nowa Era przygotowali specjalną listę pięciu atrakcyjnych pomysłów na zabawy z dziećmi, które zapewnią wiele radości zarówno najmłodszym, jak i dorosłym.

Zabawa to dla dziecka sposób na dobry rozwój. Zdobywa w ten sposób potrzebne w życiu umiejętności – najpierw uczy się chwytać, siadać, pełzać, chodzić, a później ćwiczy precyzję ruchów, zwinność, ale też logiczne myślenie czy współpracę w grupie. Nic dziwnego, że rodzice zastanawiają się, jak bawić się z dzieckiem, by najlepiej wykorzystać czas dzieciństwa – rozwinąć sprawność i inteligencję syna albo córki.

Obecność drugiej osoby pozwala dziecku czerpać z zabawy więcej korzyści. Dzieci uczą się i rozwijają w relacji z ważnymi dla siebie osobami. Gdy mierzą się z jakimś wyzwaniem, spoglądają w stronę mamy czy taty i na twarzy rodzica szukają wyrazu aprobaty. Wtedy kontynuują wykonywane zadanie albo próbują pójść o krok dalej. Uwaga rodziców, czas poświęcony przez nich na opowiadanie dziecku historii, czytanie, granie to baza do budowania umiejętności i poczucia własnej wartości dziecka – mówi Joanna Szulc, psycholożka, ekspertka wydawnictwa Nowa Era.

  1. Zabawa w gospodarstwo domowe

    W domu jest tyle do zrobienia i tyle… do zabawy! Dziecko może pomagać chociażby w sortowaniu prania, nalewaniu płynu do pralki, wyciąganiu z bębna mokrych rzeczy (to zabawa polecana przez specjalistów integracji sensorycznej, bo dobrze stymuluje zmysł propriocepcji). Może wieszać rzeczy na suszarce, dobierając je kolorami, składać, zwijać, wrzucać do szuflad (celowanie parą zwiniętych skarpetek przypomina trening koszykówki)

  2. Zabawa w poszukiwanie skarbów

    Zorganizujcie wspólną grę w poszukiwanie skarbów. Możecie ukryć w różnych miejscach w domu, na podwórku lub w parku skarby w postaci ukrytych przedmiotów, słodyczy lub małych nagród. Dziecko będzie miało świetną zabawę, szukając skarbów i rozwiązując zagadki. Ta zabawa pozwoli na rozwijanie koordynacji ruchowej, logicznego myślenia oraz kreatywności.

  3. Zabawa w tworzenie

    Dzieci uwielbiają tworzyć i odkrywać swoją wyobraźnię. Zaproponuj dziecku zabawę w malowanie farbami, rysowanie, klejenie papierków czy wycinanie. Możecie razem zbudować z klocków, lego czy drewnianych klocków zamki, samoloty, mosty i inne konstrukcje. W ten sposób rozwijacie kreatywność i precyzję ruchów. Możecie także wspólnie układać puzzle, co pozwoli na rozwijanie logicznego myślenia oraz koordynacji ruchowej.

  4. Zabawa w teatrzyk

    Zaproponujcie dziecku wspólną zabawę w teatrzyk. Możecie razem stworzyć scenkę z ulubionych bajek lub wymyślić własną opowieść. Dziecko będzie miało okazję rozwinąć swoją wyobraźnię, kreatywność oraz uczyć się współpracy w grupie. Razem możecie również przygotować kostiumy i rekwizyty, co pozwoli na rozwijanie precyzji ruchów oraz zdolności manualnych.   Pamiętajmy, że zabawa z dzieckiem to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, ale również na wsparcie jego rozwoju. Podczas zabawy dziecko uczy się wielu umiejętności, rozwija swoją wyobraźnię i kreatywność, a także poznaje świat. Dlatego warto poświęcić więcej czasu na wspólną zabawę i cieszyć się chwilami spędzonymi razem z dzieckiem.

  5. Podwórkowe wygibasy

    Podwórkowe wygibasy to popularna forma zabawy dla dzieci i młodzieży, polegająca na uprawianiu różnych aktywności na podwórku lub w ogródku. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego dostępne wokół elementy takie jak piłki, hula-hop, frisbee, skakanki, itp. Najważniejszą cechą podwórkowych wygibasów jest ich spontaniczność i improwizacyjny charakter – nie ma ustalonych reguł, a uczestnicy decydują sami, co i jak chcą robić.

    Wśród popularnych podwórkowych wygibasów można wymienić między innymi:

    • Piłka nożna – to jedna z najbardziej popularnych form zabawy na podwórku. Gracze dzielą się na dwie drużyny i próbują zdobyć więcej bramek od przeciwników. Często w ramach zabawy ustala się dodatkowe zasady, takie jak zakaz użycia rąk czy ograniczenie czasowe.
    • Skakanka – to prosta zabawa, polegająca na skakaniu przez linę. Można robić to samemu lub w grupie, rywalizując o to, kto wytrzyma dłużej. Zabawa ta rozwija koordynację ruchową i wytrzymałość fizyczną.
    • Hula-hop – to krążek, który kręci się wokół talii lub bioder. Zabawa ta wymaga precyzyjnych ruchów i pozwala na rozwijanie koordynacji ruchowej oraz równowagi.
    • Frisbee – to dysk, który rzuca się do partnera lub do celu, np. kosza. Można w ten sposób rywalizować indywidualnie lub w grupie, a także rozwijać precyzję i umiejętności rzucające.
      1. Bieżnia – jeśli w pobliżu domu jest park z bieżnią, można w ramach podwórkowych wygibasów wykorzystać ją do biegania. Bieganie pozwala na rozwijanie wytrzymałości fizycznej i siły.

      Podwórkowe wygibasy to nie tylko zabawa, ale także świetna okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu, aktywnego wypoczynku i integracji z rówieśnikami.