5 sposobów na przyspieszenie metabolizmu

Przyspieszenie metabolizmu może spowodować lepsze samopoczucie, a nawet zrzucenie kilku kilogramów. Jakie nawyki warto utrwalić, by to osiągnąć?

przyspieszenie metabolizmu
5 sposobów na przyspieszenie metabolizmu. Foto Alicia Harper/Pixabay

Początek roku jest okresem, w którym trzymamy się noworocznych postanowień. Często jednym z nich jest odchudzanie. Możemy to osiągnąć bez specjalnych diet i wyrzeczeń. Warto zacząć od zmiany kilku nawyków żywieniowych, dzięki czemu przyspieszymy metabolizm, a w efekcie zrzucimy kilka kilogramów. Od czego zacząć?

Duża ilość wody

Pozornie prosta czynność, którą jest picie płynów może przyczynić się do przyspieszenia przemiany materii. Woda wypłukuje toksyny i szkodliwe produkty spalania z organizmu. Jeśli chcemy schudnąć, warto pić zimny napój. Im niższa jest jego temperatura, tym więcej energii organizm potrzebuje do ogrzania, a co za tym idzie spala więcej kalorii. Dobrym nawykiem jest również wypijanie pół litra wody przed posiłkiem. Stymuluje ona receptory w żołądku do wytworzenia uczucia sytości. Dzięki temu zjemy mniej, a spożyte pokarmy będą dobrze nawodnione, co sprawi, że dłużej będziemy czuć się najedzone.

Owoce cytrusowe

Cytryna jest ważnym sprzymierzeńcem w walce z tkanką tłuszczową. Dzięki obecności dużej ilości składników o charakterze kwasowym, przyspiesza procesy trawienne i spowalnia wchłanianie cukrów z pożywienia, dzięki czemu hamuje apetyt oraz reguluje łaknienie. Sok z cytryny pobudza również perystaltykę jelit. Jeśli zmagamy się z zaparciami, możemy pić szklankę wody z cytryną codziennie rano na czczo. Witamina C zawarta w owocach cytrusowych działa również moczopędnie. Zwiększając produkcję moczu, organizm pozbędzie się nadmiaru toksyn. Jeśli jednak korzystamy z toalety zbyt często i ciągle odczuwamy pragnienie powinnyśmy zmniejszyć ilość cytryny w napoju.

Ostre przyprawy

Używanie pikantnych przypraw pozytywnie wpływa na naszą przemianę materii. Dodatki takie jak papryka chili czy pieprz cayenne zawierają dużą ilość kapsaicyny. Substancja ta rozgrzewa organizm od środka, co powoduje większe zużycie energii i spalanie kalorii. Dodatkowo kapsaicyna powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Gdy przepływ krwi jest zwiększony, tkanki są lepiej zaopatrywane w składniki odżywcze.

Regularne posiłki

Istotne jest również spożywanie posiłków w regularnych odstępach czasu. Przyzwyczajając organizm do jedzenia o stałych porach sprawimy, że przestanie odkładać energię na przyszłość. Warto pamiętać, że najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie i nie należy go pomijać. Dostarczając składników odżywczych pobudzamy organizm do działania, powodujemy przyspieszenie metabolizmu, który zwolnił w nocy i unikniemy zjedzenia więcej niż potrzebujemy.

Kawa

Zawarta w ziarnach kofeina przyczynia się do przyspieszenia przemiany materii. Pobudza układ nerwowy, uwalniając adrenalinę, która przenika przez krew do tkanki tłuszczowej i rozkłada tłuszcz. Najskuteczniejsze jest działanie krótkotrwałe, ponieważ z czasem organizm może się uodpornić na działanie kofeiny. Warto stosować dwutygodniowe cykle – 14 dni picia kawy i kolejne 2 tygodnie jej odstawienia.

JG