5 zasad, którymi należy kierować się, wybierając urządzenia AGD do domu

Czym kierować się, aby dokonać właściwego wyboru? Ekspert radzi, na co zwrócić uwagę.

5 zasad, którymi należy kierować się, wybierając urządzenia AGD do domu
5 zasad, którymi należy kierować się, wybierając urządzenia AGD do domu

Wyposażając dom w urządzenia AGD, należy pamiętać, że sprzęty, które wybierzemy, będą towarzyszyć nam przez wiele lat. Dlatego niezwykle istotny jest wybór urządzeń, które sprawdzą się właśnie w Twoim domu. Na początek uniwersalna wskazówka, która dotyczy każdej z pięciu kolejnych zasad. Pamiętaj, że urządzenia, które wybierzesz mają sprawdzić się Tobie. Opinie innych konsumentów lub porady bliskich są ważne, ale to Ty będziesz korzystać z zakupionych urządzeń AGD przez kolejne lata. Ich cechy, które są idealnym rozwiązaniem dla kogoś, dla Ciebie mogą okazać się zupełnie nieprzydatne. Dlatego przed dokonaniem wyboru zastanów się, jakich urządzeń potrzebujesz i jak z nich korzystasz. Pomyśl, jakie funkcje są przydatne, a z których możesz zrezygnować. Kierowanie się własnymi potrzebami jest kluczowe, aby wybrać odpowiednie urządzenia. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Po pierwsze: wielkość urządzeń

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na wybór urządzeń AGD do domu jest ich wielkość oraz pojemność. To właśnie dobór odpowiedniej wielkości urządzeń do pomieszczenia wpływa na komfort przebywania w nim. Rozmiary sprzętu powinny być dostosowane do przestrzeni, którą dysponujesz oraz do mebli, szczególnie jeśli zdecydujesz się na urządzenia do zabudowy. Więc jeśli jesteś posiadaczem niewielkiej kuchni, zdecyduj się na lodówkę lub zmywarkę o mniejszej pojemności. Dzięki temu zaoszczędzisz tak cenne miejsce, a pomieszczenie zyska dodatkową przestrzeń. Pamiętaj, aby dokonując wyboru rozmiaru urządzeń, wziąć pod uwagę również liczbę domowników. Zazwyczaj im więcej osób tym większe urządzenia będą przydatne. Dotyczy to m.in. lodówki, zmywarki oraz pralki.

5 zasad, którymi należy kierować się, wybierając urządzenia AGD do domu

Po drugie: moc urządzeń AGD

Moc to parametr, który wskazuje zużycie energii potrzebnej do pracy urządzenia. Im większa moc, tym więcej energii pobiera urządzenie. Niech Cię to nie zmyli – urządzenie o dużej mocy faktycznie pobiera więcej energii, ale dzięki temu w krótszym czasie pobierze energię potrzebną do pracy. Jak działa to w praktyce? Dobrym przykładem jest porównanie płyty elektrycznej i indukcyjnej. Płyta indukcyjna pobiera większą moc niż płyta elektryczna, ale również nagrzewa się znacznie szybciej. Dzięki temu posiłek przygotujesz szybciej, oszczędzając czas i energię. Dlatego dokonując wyboru, rozważ, jak często korzystasz z poszczególnych urządzeń i jaka moc będzie odpowiednia do Twojego domu. Pamiętaj, że urządzenia, z których korzystasz codziennie, powinny mieć większą moc i być
energooszczędne.

Lodówka

Po trzecie: energooszczędność urządzeń

Energooszczędność oznacza efektywną pracę urządzenia przy możliwie najniższym poborze energii. Stopień energooszczędności urządzeń AGD jest określany przez klasę energetyczną, która przedstawiana jest w skali od A do G. Wybierając zatem urządzenia C, D lub E, mamy zagwarantowane znaczne oszczędności w budżecie domowym i korzyści dla środowiska. Wysoka klasa energetyczna często wiąże się z wyższą ceną urządzeń. Warto jednak traktować to jako inwestycję – wyższy koszt zwróci się dzięki mniejszym rachunkom za energię.

Wyposażenie domu