8 sposobów na oszczędne święta!

Boże Narodzenie to dla większości z nas najbardziej wyczekiwany czas w roku. Niestety stres związany ze świątecznymi wydatkami niekiedy potrafi skutecznie popsuć niepowtarzalną atmosferę. Zdarza się, że w zakupowym szaleństwie wydajemy więcej niż mamy zamiar. Zapoznaj się z poradami wonga.com, a przekonasz się, że można zaoszczędzić także na świątecznych wydatkach.

jak oszczedzic na swieta
Na myśl o świętach nerwowo sprawdzasz stan konta? Zamiast świątecznej magii czujesz strach przed debetem? Firma wonga.com, oferująca komfortowe pożyczki przez Internet, we współpracy z ekspertem Tomaszem Jaroszkiem, przygotowała porady podpowiadające, jak uniknąć niepotrzebnych wydatków na święta. Wskazówki są elementem autorskiej kampanii Kapitalni.org, mającej na celu promowanie dobrych zasad zarządzania budżetem domowym wśród wszystkich osób korzystających z Internetu i dokonujących transakcji online.

1. Zrób listę świątecznych zakupów

Podziel planowane wydatki na 3 kategorie: prezenty, jedzenie oraz ozdoby. Ten prosty zabieg pozwoli oszacować wcześniej koszty i ustalić, co faktycznie należy kupić W ten sposób sprawdzisz czy niezbędne są wszystkie pozycje na liście oraz ochronisz się przed niepotrzebnymi wydatkami.

2. Kupuj przez internet

Nie musisz stać w gigantycznych kolejkach w centrach handlowych. Większość zakupów można zrobić online. Zyskasz czas i pieniądze. Wiele sklepów oferuje swoje produkty dużo taniej właśnie przez internet. Pamiętaj tylko, aby świątecznych zakupów online nie odkładać na ostatnią chwilę. W przedświąteczny czas sklepy internetowe i stacjonarne przeżywają prawdziwe oblężenie!

3. Korzystaj z porównywarek i serwisów aukcyjnych

To najlepsze miejsca do szukania prezentów. Zamiast wydawać krocie w pierwszym sklepie na jaki trafisz, poświęć chwilę na poszukiwania. Czasami różnice w cenach sięgają nawet kilkudziesięciu procent!

4. Nie kupuj kartek świątecznych – zrób je własnoręcznie

Po co płacić za gotowe już wzory świątecznych życzeń, skoro można przygotować je samemu? Nie martw się, jeśli nie masz zdolności plastycznych. Internet przyjdzie ci z pomocą – w sieci znajdziesz tysiące pięknych wzorów i darmowych programów graficznych. Bliscy na pewno docenią Twoje starania, a oryginalny kolaż czy rysunek spodobają się bardziej niż kolejna kartka z papeterii.

5. Zaskocz bliskich opakowaniem

Co roku wydajemy pieniądze na kolorowy papier czy torebki, które i tak lądują porwane w koszu na śmieci. Owijając prezenty w stare dziecięce rysunki, komiksy albo magazyny, ucieszysz bliskich, nie wydając ani grosza.

6. Świąteczne ozdoby również zrób własnoręcznie

Bożonarodzeniowe dekoracje cieszą oczy tylko przez kilka tygodni. Nie warto więc wydawać na nie fortuny! W tym roku znajdź chwilę, żeby ozdoby przygotować własnoręcznie. Możliwości jest mnóstwo – łańcuch z popcornu albo z orzechów nie tylko prawie nic nie kosztuje, ale jest także ekologiczny i modny. Praca nad dekoracjami w rodzinnym gronie przynosi ponadto wiele radości. Świetnym pomysłem jest również wymienianie się dekoracjami z przyjaciółmi i rodziną. W ten sposób co roku możesz zmieniać świąteczny wystrój, nic za to nie płacąc.

7. Prezenty kupuj cały rok

Największe przeceny rozpoczynają się w styczniu i to wtedy właśnie można już rozglądać się za upominkiem na kolejną Gwiazdkę. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie, aby prezent czekał nawet kilka miesięcy. Świetnych okazji do oszczędności jest  mnóstwo – pamiętaj o Black Friday w ostatni piątek listopada i o Dniu Darmowej Dostawy na początku grudnia.

8. Zmień menu wigilijnej kolacji

Zakup składników na świąteczne potrawy pochłaniają niemałą część naszego budżetu. Zanim udasz się do supermarketu, zastanów się, czy na pewno Twoja rodzina zje wszystko, co przygotujesz. Może warto wykreślić z tradycyjnego menu potrawy, które co roku zostają w lodówce? Jeżeli święta spędzasz w większym gronie, przygotowanie wigilijnej kolacji można zmienić w zadanie dla wszystkich. Wystarczy poprosić każdego z gości o ugotowanie ulubionej potrawy. W ten prosty sposób zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale i cenny czas, a każdy z gości będzie miał poczucie dobrze spełnionego obowiązku.

Dzięki 8 prostym zasadom możesz przeżyć udane święta, nie nadwyrężając domowego budżetu. Pamiętaj, że wydatki powinno planować się rozsądnie przez cały rok – nie tylko od święta!