Almond. Sohn Won-pyung

Spotykają się dwa potwory. Jednym z nich jestem ja.

almond
Almond. Sohn Won-pyung

„Almond” to wielokrotnie nagradzany koreański bestseller, rekomendowany przez zespół BTS – najpopularniejszy boys band na świecie. Pisarz Heinz Insu Fenkl określił tę książkę jako „wciągającą i niepokojącą – przejmującą alegorię współczesnych Koreańczyków”.

Almond – fabuła

Yunjae od urodzenia nie odczuwa emocji. Urodził się z chorobą mózgu, aleksytymią, która utrudnia mu odczuwanie radości, smutku czy strachu. Wszystkiemu winne są dwa neurony, kształtem przypominające migdały, które skazują go tym samym na społeczną alienację. W szkole jest outsiderem, w domu o tym, że emocje w ogóle istnieją przypominają mu mama i babcia, rozwieszając w domu karteczki z napisami: „śmiech” lub „płacz”. 

W dniu jego szesnastych urodzin podczas wspólnego wyjścia do restauracji, mama i babcia stają się ofiarami brutalnego napadu. Jego świadkiem jest Yunjae, który przygląda się scenie beznamiętnie. Pomoc osamotnionemu chłopakowi ofiarowuje piekarz, Dr. Shim, jednak niedługo potem na drodze Yunjae zjawia się agresywny, nadpobudliwy Gon. W odpowiedzi na swoje brutalne ataki na Yunjae’go, Gon otrzymuje tylko absolutny spokój. Gdy zaczynają ze sobą rozmawiać, okazuje się, jak wiele mają sobie do powiedzenia. Jeden, który odczuwa aż za dużo, drugi, który nie czuje nic. Kiedy pewnego razu Goni znajduje się w niebezpieczeństwie, okazuje się, że Yunjae potrafi zdobyć się na więcej niż ktokolwiek mógł się spodziewać.