Antykoncepcja chemiczna

Spermicydy, czyli dopochwowe środki plemnikobójcze to arsenał antykoncepcji chemicznej.

Jest to antykoncepcja doraźna, nadająca się właściwie dla każdego, kto nie jest uczulony na zawarte w spermicydach substancje chemiczne. Jej stosowanie nie wymaga wykonywania wcześniejszych badań ani wizyt u ginekologa. Spermicydy są do kupienia w Polsce w aptece, bez recepty, a w krajach zachodnioeuropejskich są dostępne także w drogeriach i supermarketach.

W skład wszystkich produkowanych współcześnie środków plemnikobójczych – jako substancje aktywne – wchodzą nonoxynole. Substancje te działają na dwa sposoby: pokrywają cienką, przylepną warstwą witkę plemnika, a powstała przy tym pianka skutecznie unieruchamia plemniki, nie powodując przy tym uszkodzenia materiału genetycznego niesionego w plemnikach.
Spermicydy występują w postaci: kremów i pianek oraz globulek i tabletek dopochwowych o różnym stężeniu substancji czynnej i różnym czasie działania. Ich skuteczność w dużym stopniu zależy od uważnego przeczytania dołączonej ulotki i dokładnego przestrzegania zawartych w niej zaleceń dotyczących sposobu użycia preparatu. Niezwykle ważne jest bowiem, by środek zaczął działać w odpowiednim momencie. Kremy i pianki plemnikobójcze są gotowe do działania od razu po zaaplikowaniu, a globulki i tabletki i muszą się rozpuścić, co trwa przeciętnie 5-15 minut. Przed każdym zbliżeniem trzeba użyć kolejnej porcji środka.

Spermicydy są wskazane dla kobiet zaczynających życie seksualne, współżyjących „okazyjnie” oraz dla tych, u których naturalna wydzielina nawilżająca pochwę jest skąpa.

Do zalet tego typu antykoncepcji należy zaliczyć jej powszechną dostępność, taniość, łatwość stosowania.

Niewątpliwe wady to:
fakt, że substancja czynna może spowodować podrażnienie śluzówki, zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny
brak ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową
nie najwyższa skuteczność, którą można nieco zwiększyć stosując dodatkowo prezerwatywę.Liv Odonson
Obcasy.pl