Atak sztuki na ulicach Gdańska

Atak sztukiDługie letnie dni zachęcają do spędzania czasu w plenerze. To nie jest dobry czas na wizytę w teatrze czy muzeum. Na szczęście dla amatorów artystycznych doznań, w lipcu kultura wyjdzie na ulice. Połączone siły sztuk teatralnych i wizualnych przeprowadzą zmasowany kulturalny atak. Gdzie? Oczywiście w Gdańsku. W końcu kandydowanie do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 zobowiązuje!

Bajkowy Festiwal Teatrów Plenerowych FETA

To gdańskim Starym Przedmieściu, od 15 do 18 lipca, odbywa się Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych FETA. Poświęcona mitom, legendom i historiom prawdziwym XIV edycja Festiwalu, przeniesie widzów w świat z pogranicza jawy i snu. Tłem dla pełnych koloru i muzyki przedstawień będą bastiony Starego Przedmieścia i panorama Gdańska. Tegoroczna FETA to ponad 30 godzin przedstawień, muzyki i działań twórczych. Na Festiwal przyjadą artyści aż z 13 krajów, reprezentujący tak odległe miejsca jak Indonezja czy Syberia.
Widzowie zobaczą 24 spektakle z udziałem 320 aktorów i statystów. Największy z nich to spektakl „Mura” grupy Grotest Maru (Niemcy). W tej ogromnej produkcji weźmie udział około 120 aktorów, muzyków oraz statystów z Polski i z Niemiec. Jednak nie tylko ludzie będą bohaterami tegorocznej FETY. Gdańskiem w trakcie przedstawienia „Saurus” zawładną… siedmiometrowe smoki! Niewątpliwą atrakcją będzie również spektakl „Otsoko” baskijskiego Gaitzerdi Teatro – To Czerwony Kapturek w wersji dla dorosłych. Czerwonego Kapturka zaatakuje sfora wilków i nie tylko…
Rusza Europejski Festiwal Malarstwa Monumentalnego – Monumental Art
Sztuka atakować będzie mieszkańców i turystów nie tylko na Starym Przedmieściu, ale również na gdańskim osiedlu Zaspa. W tych samych dniach co FETA, odbywa się tam II edycja Europejskiego Festiwalu Malarstwa Monumentalnego – Monumental Art, w ramach której powstaje właśnie największa w Europie kolekcja malarstwa wielkoformatowego. Na świecie nie ma drugiej galerii, w której prace artystów prezentowane byłyby na… blokach z wielkiej płyty. 16 lipca, podczas uroczystego wernisażu, odsłoniętych zostanie 5 wielkoformatowych murali namalowanych przez artystów z Chin, Niemiec, Włoch oraz Polski. W sumie, na gdańskiej Zaspie w lipcu podziwiać będzie można już 24 wielkoformatowe dzieła, o łącznej powierzchni 6 tys. m.kw.

„W Gdańsku, inaczej niż w innych miastach, sztukę spotkać można przede wszystkim na ulicach, placach
i skwerach. Tutaj wydarzenia artystyczne atakują mieszkańców i turystów niespodziewanie, niejako zza rogu. Projekty odbywające się w lipcu – takie jak FETA i Monumental Art są wizytówką Gdańska w jego staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Z jednej strony są atrakcyjnym wydarzeniem kulturalnym, ale z drugiej zmieniają najbliższe otoczenie oraz integrują lokalną społeczność” – mówi Anna Zbierska, dyrektor Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta.

Wednesday, 30 June 2010