Auto zastępcze. Kiedy się należy?

W takim przypadku warto skorzystać z auta zastępczego z OC sprawcy. Komu przysługuje i jak je uzyskać? Odpowiadamy!

Auto zastępcze. Kiedy się należy?

Stłuczka może zdarzyć się każdemu kierowcy. Często niewiele trzeba, aby auto trafiło do mechanika i przez jakiś czas nie nadawało się do jazdy. Dla niektórych rozwiązaniem może być komunikacja publiczna, jednak nie zawsze i nie wszędzie da się z niej korzystać. W takim przypadku warto skorzystać z auta zastępczego z OC sprawcy. Komu przysługuje i jak je uzyskać? Odpowiadamy!

Komu i kiedy należy się auto zastępcze?

Nawet niewielka kolizja może skutkować koniecznością naprawy samochodu i unieruchomieniem na dłuższy czas. Co jeśli nie możemy sobie na to pozwolić? Większość z nas wie, że posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe. Mniej osób ma świadomość, że może skorzystać z auta zastępczego z OC sprawcy.

O auto zastępcze może wnioskować każdy, komu pojazd jest niezbędny do funkcjonowania. Może to być zarówno osoba prywatna, jak i prowadząca działalność gospodarczą. Zasada ta obowiązuje zarówno przy szkodzie częściowej, jak i całkowitej. W przypadku stłuczek i wypadków niezwykle pomocne bywa także dodatkowe ubezpieczenie Assistance, które gwarantuje natychmiastową pomoc.

Jaki samochód można dostać i na jak długo?

To, jaki samochód zastępczy możemy dostać, w głównym stopniu określa rodzaj oraz marka uszkodzonego samochodu. Klasa a, co za tym idzie, wartość pojazdu zastępczego nie może być wyższa od wartości posiadanego pojazdu.

Czas użytkowania auta zastępczego z OC sprawcy zależy od rodzaju szkody. W przypadku szkody częściowej właściciel uszkodzonego pojazdu może korzystać z auta zastępczego do czasu naprawy, w co wlicza się również czas potrzebny na zgłoszenie szkody, a także ocenę jej rozmiarów. Z kolei w przypadku szkody całkowitej w uzasadnionych przypadkach poszkodowany kierowca ma prawo korzystać z samochodu zastępczego do momentu, aż będzie w stanie zakupić nowy samochód. Więcej informacji pod tym adresem.

Jak trzeba się przygotować?

Dokładnie przedstawienie całej procedury należy do obowiązków towarzystwa ubezpieczeniowego. Właściciel uszkodzonego samochodu powinien przede wszystkim zapoznać się z warunkami i wyłączeniami, a także przygotować odpowiednią argumentację, w której znajdą się informacje m.in. na temat tego, z jakiego powodu samochód zastępczy jest konieczny i dlaczego akurat na wskazany okres. Chęć skorzystania z auta zastępczego z OC sprawcy kolizji należy wyrazić w momencie zgłaszania szkody.

Zazwyczaj procedura sprowadza się do tego, że kierowca wynajmuje samochód zastępczy, a po jego zwróceniu przekazuje rachunek bądź fakturę ubezpieczycielowi.

Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA w Sopocie