BIM, BAM, BOM, MOGĘ WSZYSTKO! Historia Bogusława Meca. Maciej Wasielewski

Pierwsza biografia Bogusława Meca – piosenkarza, artysty plastyka i kompozytora. Książka ta nie jest opowieścią o estradzie, o piosenkach i piosenkarzach.

Autor: Maciej Wasielewski; Wydawcy: AGORA, Bellona; Data premiery: 7 czerwca 2013
ISBN: 978-83-268-1252-1; oprawa: zintegrowana; format: 135×215 mm; liczba stron: 256

FRAGMENT KSIĄŻKI:
Prowadziła go pod rękę. Żeby nie upadł. Nogi miał słabe, zanikające mięśnie. Korytarz był wąski, przypominał tunel. „Jeszcze piętnaście kroków” – powiedziała. Szli tak dwie minuty. W pokoju stała kanapa. „Muszę odpocząć”. – Usiadł i złapał się za brzuch. Nie mógł opanować kaszlu.
Zawiązała mu buty, zapięła spodnie. Wszedł Adam, przyjaciel: „Jolu, czy on zdaje sobie sprawę?”.
Spojrzała na niego tylko, bo co miała powiedzieć? Że Boguś nigdy nie słuchał? Potem Adam zawrócił do drzwi: „Idę wszystko przygotować”. Zostali sami. Przytuliła jego głowę, instynktownie, z miłości. „Wkładam ci tabletkę do kieszeni. Weź, jak będzie bolało”. „Nie chcę morfiny, Jolu. Ludzie czekają”.

Pierwsza biografia Bogusława Meca – piosenkarza, artysty plastyka i kompozytora. Książka ta nie jest opowieścią o estradzie, o piosenkach i piosenkarzach. To przejmująca historia człowieka, który od najmłodszych lat musiał walczyć o akceptację. Kochał i niszczył. Budził podziw i zrażał do siebie innych. To także zapis niezwykłej i trudnej miłości do żony, która przez długie lata wyciągała go z różnych piekieł. Życie Bogusława Meca było ciekawsze niż jego twórczość – mówią bliscy. Piosenkarz, który zasłynął utworem „Jej portret”, nie akceptował wad ani u siebie, ani u innych. Istnieje tylko czerń i biel – powtarzał.

Byłam z Maćkiem do bólu szczera, dlatego bałam się tego, co przeczytam. Ta książka otworzyła mi oczy.
Jolanta Mec

3 czerwca (poniedziałek) w klubie Wytwórnia w Łodzi odbędzie się koncert pamięci Bogusława Meca Na pozór.
Koncert, organizowany rok po śmierci artysty w celu uczczenia pamięci o nim, będzie również okazją do powołania kapituły, która każdego roku przyznawać będzie wybitnie utalentowanym, młodym artystom nagrodę im. Bogusława Meca.
W koncercie Na Pozór udział wezmą wybitne postaci polskiej estrady: Anna Maria Jopek, Grażyna Łobaszewska, Marek Dyjak, Skubas, Marek Piekarczyk, Reni Jusis, orkiestra Wiesława Pieregorólki, Daniel Olbrychski a także grono znakomitych muzyków reprezentujących łódzką scenę muzyczną, m.in. Andrzej Adamiak, Małgorzata Hutek, Łukasz Lach, Paweł Serafiński. Koncert zostanie zarejestrowany i wyemitowany przez TVP 2 i PR 1 Polskiego Radia. Na program koncertu złożą się najpiękniejsze piosenki z repertuaru Bogusława Meca w nowych opracowaniach i interpretacjach. Podczas koncertu odbędzie się przedpremierowa sprzedaż biografii autorstwa Macieja Wasielewskiego BIM, BAM, BOM, MOGĘ WSZYSTKO! – Historia Bogusława Meca.

Maciej Wasielewski (ur. 1982) był ulicznym grajkiem w Nowej Zelandii, kopał rowy na warszawskich budowach i patroszył ryby na Wyspach Owczych. Jest finalistą pierwszej edycji konkursu stypendialnego Fundacji „Herodot” im. R. Kapuścińskiego i współautorem książki 81:1. Opowieści z Wysp Owczych (z Marcinem Michalskim), nominowanej m.in. do Nagrody im. Beaty Pawlak. Autor książki „Jutro przypłynie królowa”.

Książka dostępna od 7 czerwca 2013 w salonach Empik, sieci Media Markt i Saturn, księgarniach i na kulturalnysklep.pl.