Brazylijska artystka odświeża fotografie nastoletniej więźniarki z Auschwitz

Świat do dziś nie pogodził się z ogromną tragedią Holokaustu. Muzeum Auschwitz-Birkenau zamieściło na Twitterze pokolorowane fotografie jednej z więźniarek. Sprawa poruszyła cały świat.

fot. Twitter @AuschwitzMuseum

Marina Amaral to młoda, brazylijska artystka zajmująca się głównie grafiką komputerową i fotografią. Jej portfolio pełne jest pięknych prac, wiele spośród których to odświeżone i pokolorowane zdjęcia z początków XX wieku. Kilka dni temu Muzeum Auschwitz-Birkenau opublikowało pokolorowane fotografię 14-letniej więźniarki Czesławy Kwoki, przywiezionej do obozu jednym z pierwszych transportów z Zamojszczyzny w grudniu 1942 roku.

fot. Twitter @AuschwitzMuseum

Pamiętam, że płakała. Zanim zdjęcie zostało zrobione, otarła łzy z twarzy i krew z rozciętych ust – wspominał Wilhelm Brasse, fotograf pracujący w Auschwitz-Birkenau w latach 1940 – 1945. Dziewczynka została zamordowana dosercowym zastrzykiem fenolu po zaledwie trzech miesiącach pobytu w obozie.

Niezwykły projekt Mariny Amaral obiegł i poruszył cały świat. – Pewnego dnia postanowiłam połączyć moją fascynację historią i umiejętności graficzne – przyznała artystka.

 

Anna Dzielińska