Być mężczyzną. Co to dzisiaj znaczy? Bożena Szwarc

Kobiety swoją tożsamość budują teraz bardzo intensywnie. A mężczyźni? Jak to z nimi jest? "Być mężczyzną" już w księgarniach.

Być mężczyzną. Co to dzisiaj znaczy? Bożena Szwarc

Każdy z nas potrzebuje własnej przestrzeni. Na zastanowienie się. Na ciszę. Współczesny świat nie zachęca do refleksji. Żyjemy szybko i jesteśmy otoczeni mnóstwem bodźców. Łatwo się pogubić, coraz trudniej zatrzymać. Często jesteśmy przeciążeni natłokiem spraw i obowiązków. Czasami mamy problem z odróżnieniem prawdy od fałszu. Tego, co ważne od tego co nieistotne. Ogarnia nas informacyjny chaos, przesyt. W ciągu 24 godzin otrzymujemy taką liczbę komunikatów, ile człowiek w średniowieczu otrzymywał przez całe życie. Łatwo się w tym pogubić. Zatracić tożsamość.

Czy kryzys męskości rzeczywiście istnieje?
Dla kogo jest problemem?
Czy kobiety i mężczyźni oddalają się od siebie coraz bardziej?
Dlaczego tak wiele związków się rozpada, skoro w każdym z nas jest pragnienie miłości?

O odpowiedzi na te i wiele innych pytań Bożena Szwarc poprosiła ekspertów, osoby, które wiedzą więcej i zechciały się tym podzielić. Każda rozmowa to zaproszenie do refleksji, lepszego poznania siebie i zagłębienia się w męski świat. W pytaniach o współczesnych mężczyzn, zostały poruszone zagadnienia uniwersalne i ważne dla każdego człowieka, niezależne od płci czy wieku, bowiem wszechobecny konsumpcjonizm doprowadził do tego, że zatraciliśmy się w ciągłej potrzebie brania. Pandemia pokazała, jak ważne jest bycie, istnienie, a nie tylko posiadanie. Ale pokazała też jak często najtrudniej jest z kimś po prostu być.

Wojciech Eichelberger mówi o tym, dlaczego mężczyznom jest trudniej w dzisiejszych czasach i dlaczego warto szukać mistrza w sobie. A także o tym, czy lepszy jest zły ojciec, czy ten nieobecny? I czy grozi nam seksmisja?
Rafał Ohme tłumaczy, czy na nasze życiowe wybory większy wpływ mają serce czy rozum oraz dlaczego nie ma miejsca na racjonalizm. Czego powinniśmy się uczyć od siebie nawzajem? Dlaczego pandemia przyśpieszyła przejęcie kontroli nad światem przez kobiety?
Tomasz Szlendak opowiada, jak kultura konsumpcyjna przekształciła role męskie i kobiece. Mówi też o tym, czy media społecznościowe i portale randkowe ułatwiły nam życie, czy nie. Dlaczego ludzie chcą odnaleźć miłość, bazując na ułudzie świata wirtualnego? I dlaczego wciąż zawieramy małżeństwa?
Michał Rabijewski wyjaśnia, co łączy hormony z metabolizmem, psychiką i seksualnością. Dlaczego czasem lepiej pójść na długi spacer niż na siłownię? Jak obniżyć hormon stresu i dlaczego testosteron jest najważniejszym hormonem u mężczyzn?
Tomasz Sobierajski mówi o miłości w XXI wieku, seryjnej monogamii, czułości. O tym, że lepszy krótszy, ale dobry związek – a nawet związki – niż jeden niedobry.
Bogdan de Barbaro mówi o sztuce miłości i życiu jako podróży z różnymi przystankami. Tłumaczy też jak ponowoczesność przeszkadza współczesnym związkom.
Maciej Szaciłło przybliża filozofię Wschodu w kontekście życiowej równowagi, szczęścia i męskości. Tłumaczy również, dlaczego warto medytować i uprawiać jogę.
Marcin Grudzień opowiada o tym, dlaczego wizyta na kozetce może być aktem odwagi oraz dlaczego powiedzenie „chłopaki nie płaczą” wciąż jest popularne. Tłumaczy również, jak ważne jest przeżycie straty, która jest częścią życia.
Michał Pozdał bez pruderii mówi o seksie, który jest wszechobecny, ale tak naprawdę wciąż nie potrafimy o nim rozmawiać. Czy można się kochać i rezygnować z seksu? Jak przechodzić przez kolejne fazy związku i kryzysy, które pojawią się na naszej drodze?
Paweł Droździak zastanawia się, czy zdrada musi oznaczać koniec związku? Na czym polega męska zazdrość, a na czym kobieca? Jakie są różnice między nami i dlaczego niektórzy prowadzą podwójne życie. Mówi także, jak komunikują się kobiety, a jak mężczyźni.
Dorota Minta, jedyna kobieta w tym gronie, wyjaśnia, czego pragną kobiety i kataloguje cechy dobrej rozmowy, seksu i tajniki uważności wobec drugiego człowieka.