Chrypka – dlaczego nas dopada i jak sobie z nią radzić?

Chrypka może być spowodowana wieloma czynnikami. Nierzadko utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Skąd się bierze i jak jej zaradzić?

chrypka
Chrypka – dlaczego nas dopada i jak sobie z nią radzić?

Chrypka jest uciążliwą przypadłością. Utrudnia codzienne funkcjonowanie, a także wykonywanie pracy zawodowej, zwłaszcza, gdy nasza praca wiąże się z emisją głosu. Co jest właściwie jej przyczyną i jak sobie z nią radzić?

Chrypka – przyczyny

Osoby, które intensywnie pracują głosem są bardziej narażone na chrypkę, a nawet utratę głosu. Może u nich dochodzić do przesuszenia błony śluzowej gardła i nadwyrężenia aparatu mowy. Jednak ta dolegliwość może być objawem poważniejszych infekcji, takich jak zapalenie gardła, ostre zapalenie nagłośni czy zapalenie krtani i tchawicy. Czasami jest ona również spowodowana dymem papierosowym lub stałą ekspozycją gardła i krtani na działanie suchego powietrza. Ważne jest, by pojawienie się i utrzymywanie się chrypki zawsze konsultować z lekarzem.

Jak odzyskać głos?

Leczenie poważnych chorób należy zostawić specjalistom, jednak jeżeli chrypka wynika z nadwyrężenia głosu czy przesuszenia gardła, możemy zaradzić jej samodzielnie. Warto wtedy sięgnąć po preparaty, które nawilżają gardło oraz tworzą na jego błonie śluzowej film ochraniający podrażnione miejsca i zapewniający barierę utrudniającą dalsze wysuszenie. Taka powłoka sprzyja regeneracji zniszczonych struktur błony śluzowej gardła.

Sposób na uniknięcie chrypki

Najprostszą metodą jest unikanie infekcji, jednak w okresie jesienno-zimowym może się to okazać nie lada wyzwaniem. Warto korzystać z preparatów nawilżających gardło, które chronią przed przesuszeniem i podrażnieniem. Niezwykle ważna jest dbałość o zdrowie, oparta na stosowaniu zbilansowanej diety oraz ruch. Istotne jest także spożywanie odpowiedniej ilości wody. W miarę możliwości warto też stosować nawilżacze powietrza, w miejscach, gdzie jest ono suche, na przykład w wyniku działania ogrzewania.