Recepta elektroniczna jest z nami od jakiegoś czasu. Z tego powodu postanowiliśmy przygotować artykuł, który wyjaśni, dlaczego jest to rozwiązanie, które sprzyja nie tylko pacjentom, ale również lekarzom oraz farmaceutom.
Teleporada i jej zalety
Dzięki teleporadzie możemy w pełni wykorzystać potencjał płynący z e-recepty. Przede wszystkim jest to szansa na uzyskanie porady medycznej drogą online. W dodatku możemy skontaktować się ze specjalistą, który przebywa nawet wiele kilometrów od nas. Dzięki temu nie musimy jeździć po całym kraju, aby dowiedzieć się, z czym możemy mieć problem lub czekać tygodniami na termin swojej wizyty.
Oczywiście, istnieją przypadki, gdy oględziny na żywo będą niezbędne do postawienia diagnozy. Natomiast często na bazie samego wywiadu medycznego lekarz może ocenić, co takiego nam pomoże. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zostanie nam wypisana recepta elektroniczna.
Na czym polega wystawianie recepty online?
Jak wiadomo, jeszcze do niedawna osoba, która była zainteresowana otrzymaniem recepty na leki, musiała osobiście wybrać się do określonej przychodni. Ponadto nawet w sytuacji, gdy lekarz świetnie znał danego pacjenta i nie musiał za każdym razem go przebadać, jego obecność w placówce była obowiązkowa w celu odebrania papierowego dokumentu. Następnie pacjent musiał udać się z nim do apteki. Należy zaznaczyć, że dla osób schorowanych było to bardzo uciążliwe. Nie można zapomnieć, że w ten sposób były blokowane terminy dla pacjentów, którzy w danym momencie faktycznie potrzebowali pomocy lekarskiej. Dzięki e-recepcie wizyty w przychodniach nie będą już konieczne. Pacjent może otrzymać ją nawet bez wychodzenia z domu.
E recepta jest w najprostszym możliwym ujęciu elektronicznym dokumentem, w którym zapisane są wszystkie informacje konieczne do tego, by apteka mogła wydać danej osobie przepisany lek. Godny uwagi jest fakt, że w styczniu 2020 roku omawiany rodzaj recepty zastąpił receptę papierową. Od tego momentu pacjent otrzymuje od lekarza dokument informacyjny wysłany w formacie PDF na email, wydrukowany lub czterocyfrowy kod recepty online w formie SMS-a. Istotne jest również to, że pacjent będzie miał dostęp do e- recepty także przez Internetowe Konto Pacjenta. Farmaceuta przy okienku zapyta tylko o numer Pesel oraz dokona zeskanowania kodu z formularza e-recepty. Kolejnym krokiem będzie wydanie przepisanych leków.
Co należy zrobić, aby otrzymać e-receptę?
Osoby, które są zainteresowane otrzymaniem recepty, mogą umówić się na teleporadę lub wizytę do lekarza przyjmującego w gabinecie stacjonarnym. Z kolei zadaniem pacjentów zmagających się z chorobami przewlekłymi będzie zaznaczenie w Internetowym Koncie Pacjenta opcji związanej z wystawieniem recepty online na leki, które stale przyjmują. W trakcie konsultacji online przez telefon lub czat, lub wizyty w gabinecie lekarz będzie musiał
bardzo dokładnie przeprowadzić wywiad medyczny. Osoba wykonująca wspomniany zawód nie tylko szczegółowo omówi wyniki poszczególnych badań, ale również postawi odpowiednią diagnozę. Jeżeli uzna to za stosowne, to podejmie decyzję o wystawieniu e-recepty. Pacjent będzie mógł ją bez problemu sprawdzić. Wystarczy, że zaloguje się do Internetowego Konta Pacjenta.
Ponadto poprzez email i SMS dana osoba otrzyma kod, który będzie potrzebny do zrealizowania e-recepty praktycznie w każdej aptece. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że opcja wystawiania e-recept umożliwia pacjentom szerokie korzystanie z teleporad u lekarzy specjalistów. Należy bowiem umówić się na e-konsultację z wybranym przez siebie lekarzem, następnie opowiedzieć o dolegliwościach, a na końcu uzyskać e-receptę. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie także wypełnienie krótkiego formularza, który jest pewnego rodzaju wywiadem medycznym kwalifikującym daną osobę do otrzymania recepty online. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość otrzymania e-recepty po upłynięciu zaledwie 5 minut. Oczywiście pacjent nie będzie musiał wychodzić z domu.
Największe atuty recepty online
Warto wiedzieć, że recepta online pod względem zalety zdecydowanie przewyższa tradycyjnego odpowiednika. Jest to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla wszystkich osób, które przyjmują stałe leki. Zdadzą również egzamin w przypadku konsultacji lekarskich czy teleporad, które można odbyć przez Internet czy telefon. Należy zaznaczyć, że mnóstwo przychodni w trakcie pandemii działało właśnie w takim trybie. Opcja otrzymania zdalnie e-recepty była pewnego rodzaju wybawieniem. Dodatkowo ograniczała konieczność wyjścia z domu tylko do apteki. Nie można zapomnieć, że recepty online praktycznie eliminują ryzyko popełnienia błędu.
Podczas wystawiania recepty system będzie na bieżąco weryfikował ewentualne pomyłki. Jeżeli doszłoby do sytuacji, że pojawił się błąd, wystarczy wykonać telefon do przychodni. Lekarz wystawi wtedy poprawioną, nową e-receptę. Pacjenci będą mieli całkowitą pewność, że nie zgubią recepty. Jest ona bowiem zapisana w Internetowym Koncie Pacjenta. Dzięki temu praktycznie w każdym, wybranym momencie można do niej wrócić. Kolejnym atutem bardzo często wymienianym przez użytkowników jest możliwość zakupu leków w różnych miejscach. Może okazać się, że część potrzebnych leków będzie znajdowało się w danej aptece. Farmaceuta będzie mógł w takiej sytuacji zaznaczyć w systemie, które leki zostały wydane, a także te, na które dalej obowiązuje e-recepta.
E-recepta w połączeniu z Internetowym Kontem Pacjenta stanowi ogromne ułatwienie nie tylko dla pacjentów, ale również farmaceutów i lekarzy. Nie tylko przyczynia się do zmniejszenia koniecznych wizyt lekarskich, a do tego ogranicza ryzyko popełnienia błędów. Nie można zapomnieć, że nie generuje żadnych problemów i jest niezwykle wygodna, jeżeli chodzi o stosowanie.
Jak długo ważna jest e-recepta?
Warto wiedzieć, że recepta online nie różni się od papierowego odpowiednika, jeżeli chodzi o termin ważności. Godny uwagi jest fakt, że standardowa recepta może zostać zrealizowana w ciągu zaledwie 7 dni od dnia jej wydania. Z kolei receptę na różnego rodzaju preparaty immunologiczne można zrealizować w ciągu 120 dni od momentu jej wystawienia. Należy również mieć świadomość, że e-recepta na choroby przewlekłe może zostać wystawiona przez lekarza na 365 dni. Oczywiście wspomniana informacja musi zostać zaznaczona przez osobę wykonującą wymieniony zawód. Nie można zapomnieć, że w sytuacji, gdy lekarz przepisze np. 10 opakowań określonego leku, to pacjent musi wszystkie opakowania kupić w jednej aptece, nawet wtedy, gdy e-recepta będzie realizowana
stopniowo.
Czy e-recepta jest legalna oraz bezpieczna?
Obecnie e-recepta jest jedyną obowiązującą formą wystawiania dokumentów, które umożliwiają pacjentom wykupywanie lekarstw. Godny uwagi jest fakt, że nadal występują wyjątkowe sytuacje, w przypadku których wystawienie papierowej recepty jest możliwe. Trzeba zaznaczyć, że proces wystawiania e-recept jest nie tylko legalny i bezpieczny, ale również znacznie wygodniejszy zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów.