Cypr nadal atrakcyjny dla polskiego przedsiębiorcy

W podatkowym szaleństwie, które właśnie rozpoczęło się w naszym kraju, jest więcej pytań, niż odpowiedzi. Wśród najbardziej palących zagadnień znajduje się to, czy założenie biznesu w Polsce nadal się opłaca i czy nie lepiej byłoby przenieść gdzieś swoją spółkę. Dla wielu przedsiębiorców kuszący może okazać się Cypr.

Cypr dla polskiego przedsiębiorcy
Cypr nadal atrakcyjny dla polskiego przedsiębiorcy. Foto Dylan Sosso/Unsplash

Każdy zarabiający Polak spędził początek roku na liczeniu, ile przyjdzie mu zapłacić przez wprowadzenie Polskiego Ładu. Chociaż każdy pracujący musi stawić czoła niemałym zmianom, to ze szczególnie wieloma modyfikacjami zderzyli się przedsiębiorcy. Muszą oni na przykład zdecydować, jak będą rozliczać się ze skarbówką. Mogą bowiem uiszczać należności w formie podatku liniowego bądź ryczałtu. Skomplikowane wyliczenia i prognozy niejednego z nich skłoniły jednak do zastanowienia się nad prowadzeniem spółki za granicą. Jak się okazuje, Cypr dla polskiego przedsiębiorcy nadal stanowi atrakcyjną możliwość.

Cypr dla polskiego przedsiębiorcy

Cypr należy do Unii Europejskiej. Całościowe opodatkowanie dochodów na wyspie sprawi, że spółka zostanie zwolniona z płacenia podatku w naszym kraju. Śródziemnomorskie państwo słynie z niskiego podatku dochodowego CIT, który wynosi zaledwie 12,5%. Jest to jedna z najniższych wartości w Europie. Inną z przesłanek na rzecz cypryjskiego systemu podatkowego jest również jego przejrzystość, gdyż każda działająca tam spółka rozlicza się w ten sam sposób.

Podatek od własności intelektualnej

Cypryjskie prawo oferuje przedsiębiorcom wiele udogodnień. Państwo to ma zawarte liczne umowy z innymi terytoriami o unikaniu podwójnego opodatkowania. Nie płaci się tam też podatku od obrotu papierami wartościowymi. Co więcej, kraj ten ma unikalny system pobierania należności podatkowych od własności intelektualnej. Pozwala on na odliczanie nakładów inwestycyjnych przez pierwsze kilka lat działalności oraz niskie opodatkowanie przychodów z licencji czy sprzedaży aktywów własności intelektualnej. Szczególnie atrakcyjne jest to dla programistów, którzy często płacą podatek wynoszący zaledwie 2%.

Jak płacić podatki na Cyprze?

Cypr dla polskiego przedsiębiorcy może wydawać się rajem na ziemi. Co jednak trzeba zrobić, żeby móc skorzystać z oferowanych przez ten kraj niskich podatków oraz licznych ulg? Spółka płacąca podatki powinna być cypryjskim rezydentem, czyli znajdować się na wyspie. W wielu wypadkach konieczna jest również zmiana rezydencji podatkowej. Jednak nie zawsze musi do tego dojść. Jak się okazuje, sam tylko transfer działalności na Cypr, bez wyprowadzki za granicę, może przynieść spore korzyści. W skali roku można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Prawo i anonimowość

Wiele osób decyduje się na założenie firmy na Cyprze przez to, że wyspa ta należy do Unii Europejskiej, ale jej prawo oparto na charakterystycznym dla kolonii brytyjskich prawie zwyczajowym. Dla innych inwestorów zachętą jest oferowana przez ten kraj poufność. Po założeniu spółki na Cyprze jej właściciele mogą pozostać anonimowi. W rejestrze spółek zamiast nich widnieją tam najczęściej dyrektorzy i sekretarze firmy.