Czerwone gardło – czego jest objawem?

Czerwone gardło kojarzy się z chorobą i słusznie – pytanie tylko, jaką?

Czerwone gardło – czego jest objawem?

Przyczyny mogą być bowiem różne, począwszy od wysuszonej śluzówki, przez podrażnienie, na zapaleniu gardła skończywszy. Bez względu jednak na powód, zaczerwienione gardło zawsze dokucza, utrudnia przełykanie, a czasem nawet mówienie, dlatego warto jak najszybciej podjąć leczenie i pozbyć się bólu. Dowiedz się, jak wygląda czerwone gardło i co może oznaczać oraz jak sobie z nim radzić domowymi sposobami.

Czerwone gardło i ból – jak wygląda zapalenie gardła?

Za czerwonym gardłem najczęściej stoi zapalenie błony śluzowej gardła. To nic innego, jak stan zapalny, który obejmuje obszar od migdałków podniebiennych, aż do krtani – głównie tylną ścianę gardła [1].

Pozostałe objawy, jakie towarzyszą zaczerwienieniu, w dużym stopniu zależą od źródła infekcji. Ze względu na czas trwania zapalenie gardła dzieli się na ostre i przewlekłe. Pierwsze na ogół trwa nie dłużej niż 3–7 dni, natomiast drugie może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni [1].

Zapalenie gardła – skąd się bierze?

Wiadomo już, że wyróżniamy ostre i przewlekłe zapalenie gardła. Teraz warto dowiedzieć się, co dokładnie wywołuje czerwone gardło.

Ostre zapalenie gardła

Wyróżnia się dwa podstawowe czynniki etiologiczne odpowiedzialne za rozwój ostrego zapalenia gardła [2]:

  • wirusy – głównie adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy oraz wirusy grypy i paragrypy. Odpowiadają nawet za 70–90% zachorowań;
  • bakterie – różne, najczęściej paciorkowiec beta-hemolizujący grupy, rzadziej Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae i inne szczepy, także bakterie atypowe. Przyczyniają się do wystąpienia nie więcej niż 30% przypadków zachorowań na zapalenie gardła.

Przewlekłe zapalenie gardła

Do wystąpienia przewlekłego zapalenia gardła przyczyniają się takie czynniki jak (1):

  • drażnienie błony śluzowej gardła przez alergeny (np. kurz),
  • zawodowe nadużywanie głosu (np. nauczyciele),
  • narażenie na substancje chemiczne (np. dym, opary),
  • stosowanie używek (np. palenie tytoniu, picie alkoholu),
  • narażenie na działanie zimna, gorąca lub suchego powietrza.

Niekiedy przyczyny zaczerwienionego gardła o przewlekłym charakterze są jeszcze mniej oczywiste. Zalicza się do nich np. choroby ogólnoustrojowe, w tym cukrzycę, niewydolność serca i nerek lub choroby endokrynologiczne. Możliwe jest też czerwone gardło od refluksu [1].

Czerwone gardło i objawy towarzyszące

O przyczynie czerwonego gardła sporo są nam w stanie powiedzieć objawy, jakie mu towarzyszą.

Ostre zapalenie gardła

Masz czerwone gardło, ale nie boli? To na pewno nie jest ostre zapalenie gardła. Przy nim typowym objawem jest właśnie ból gardła, drapanie, uczucie suchości i ogólny dyskomfort. Dodatkowo połykanie jest bardzo bolesne i problematyczne. Oprócz objawów związanych z gardłem pojawiają się także symptomy ogólne, np. kaszel, katar, ból głowy czy gorączka [2].

Przewlekłe zapalenie gardła

Rzadko kiedy występuje czerwone gardło bez innych objawów. Możliwe jest za to czerwone gardło bez bólu, takiego typowego. Mamy z nim do czynienia choćby przy przewlekłym zapaleniu gardła. Wtedy mogą pojawić się takie objawy jak (1):

  • uczucie przeszkody, kuli w gardle,
  • zalegająca, gęsta wydzielina,
  • pogrubiona i zaczerwieniona błona śluzowa,
  • powiększone grudki chłonne na tylnej ścianie gardła,
  • częstsze odkrztuszanie,
  • odruch wymiotny,
  • ataki kaszlu.

    Objawy ogólne nie występują.

Czerwone gardło – co robić?

Zastanawiasz się, co na czerwone gardło? Postępowanie zależy przede wszystkim od przyczyny dolegliwości. Z czerwonym gardłem wywołanym przez infekcję wirusową z powodzeniem można radzić sobie domowymi sposobami, natomiast na bakteryjne zapalenie gardła konieczna jest antybiotykoterapia (2). Z kolei przy przewlekłym zapaleniu pewną poprawę przynosi już samo wyeliminowanie czynnika sprawczego, dodatkowo konieczne jest leczenie, które planuje lekarz.

Czerwone gardło u niemowlaka i ogólnie u dzieci zawsze warto skonsultować z pediatrą. Lekarz zbada dziecko i poda przyczynę dolegliwości oraz zaleci odpowiednie leczenie.

Bibliografia:

Zagor M., Czarnecka P., Janoska-Jaździk M., Ostre i przewlekłe zapalenie gardła, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2018.
Skotnica B., Angina – objawy, przyczyny, leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022.