Czy drzwi wewnętrzne na pewno są nam potrzebne?

Łączyć, a nie dzielić. Oto dewiza projektantów open space’ów, czyli otwartej przestrzeni, która z biur coraz częściej przenoszona jest do domowych aranżacji.

Czy drzwi wewnętrzne na pewno są nam potrzebne?

Open space to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią ograniczeń. Brak ścian działowych i drzwi optycznie powiększa wnętrze, zapewniając więcej swobody. Nawet niewielka kawalerka dzięki takim zabiegom może wydać się całkiem przestronnym mieszkaniem.

Wbrew pozorom nie jest to jednak rozwiązanie tylko dla singli. Sprawdza się również w mieszkaniu rodzinnym. Idealnie jeśli mamy do dyspozycji dwupoziomowy apartament lub dom. Wówczas część dzienną możemy pozbawić wszelkich podziałów, tradycyjny podział sypialni pozostawiając na piętrze.

Projektujemy domowy open space

Kiedy kupujemy mieszkanie od dewelopera, zazwyczaj możemy mieć wpływ na układ pomieszczeń. Wówczas tylko decyzja dzieli nas od pozostania właścicielem mieszkania bez podziałów. Jeszcze łatwiej jeśli sami, od podstaw budujemy dom. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, gdy przejmujemy stan zastany. Wówczas musimy określić, które ze ścian są nośne- tych nie ruszamy, a które działowe przeznaczamy do wyburzenia. Kiedy już uporamy się z ciężkimi pracami remontowymi, pozostaje sprawa uporządkowania przestrzeni i podziału mieszkania na strefy. Aby go nie zagracić, nie róbmy tego za pomocą ciężkich mebli, choć oczywiście część wypoczynkową w naturalny sposób wyróżni wygodna kanapa – najlepiej w wersji narożnej.

Czy drzwi wewnętrzne na pewno są nam potrzebne?

Dobrym patentem jest urządzanie przy pomocy światła. Ważne, by poszczególne strefy posiadały odrębne oświetlenie. Najjaśniejsze w kuchni i nad stołem. Przestrzeń do pracy także wymaga dobrego doświetlenia. Tu jednak wystarczy lampa punktowa, skierowana na blat roboczy. Powrót do mieszkań roślin w doniczkach ułatwia sprawę. Pomysłowe kwietniki- np. w formie pnączy umieszczonych na stojącym wieszaku na ubrania, to świetny patent na lekką, a zarazem mobilną ściankę działową.

A co z drzwiami?

Czy rzeczywiście warto z nich całkowicie zrezygnować? Jeśli mamy choć odrobinę wątpliwości, czy na dłuższą metę będzie nam się komfortowo mieszkać w tak zaaranżowanym wnętrzu, pójdźmy na kompromis. Jest nim zastosowanie takich rozwiązań, które pozwolą łączyć – kiedy wolimy poczucie przestrzeni lub dzielić- kiedy bardziej potrzebujemy intymności. Pomogą w tym szerokie, podwójne drzwi. Po otwarciu pozostawią szerokie przejście, po zamknięciu wydzielą odrębne pomieszczenia. – Wszystkie drzwi wewnętrzne z kolekcji Invado dostępne są w wersji podwójnej – mówi Adam Hucz odpowiedzialny za markę Invado. Na tym jednak nie koniec. – Większość możemy zamówić również w wersji przesuwnej. – Takie rozwiązanie sprawi, ze open space będziemy mieli tylko wtedy, kiedy naprawdę będziemy tego chcieli.

Czy drzwi wewnętrzne na pewno są nam potrzebne?

Dla miłośników przestrzeni wartym rozważenia rozwiązaniem są również drzwi szklane z kolekcji Amber. – Mogą być zupełnie przezroczyste, pełnią wówczas rolę głównie akustyczną i termiczną, z ornamentami lub satynowe. Te ostatnie, przepuszczając dużo światła między pokojami, nie pozwalają dojrzeć co dzieje się za zamkniętymi drzwiami. Sprawdzą się zatem jako drzwi do łazienki czy sypialni. Zachowując oryginalność, uzyskamy praktyczne rozwiązanie, które optycznie nie pomniejszy naszego m.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Każdą, nawet największą przestrzeń można zagracić. Utrzymanie porządku na otwartej przestrzeni jest o tyle ważne, że nic nie ukryjemy przed okiem gości. Dlatego decydując się na taką aranżację, warto wygospodarować przeróżne zamykane zakamarki. Z pomocą przychodzą tu drzwi łamane od Invado, dostępne zarówno w wersji pełnej jak i przeszklonej, w blisko 20 okleinach, dzięki którym łatwo zaaranżować praktyczne schowki, garderobę, spiżarkę, pozwalające ukryć sprzęty niezbędne do sprawnego funkcjonowania, a nie stanowiące atrakcyjnej dekoracji mieszkania: pralkę, suszarkę, odkurzacz, miotły, mopy i wiadra.