Kawa podbiła serca wielu z nas nie tylko z powodu walorów smakowych, ale też pobudzającego działania. Wpływa ona również pozytywnie na pamięć, koncentrację czy poprawę nastroju. Dodatkowo, jest pomocna w odchudzaniu, ponieważ przyspiesza metabolizm. Jakie mity powstały wokół tego napoju? Które informacje są prawdziwe?
Mit: Kawy nie wolno pić przy nadciśnieniu
Mówi się, że osoby borykające się z problemem wysokiego ciśnienia krwi nie powinny spożywać tego napoju. Specjaliści twierdzą jednak, że skutki picia kawy są znikome. Podnosi ona wartość ciśnienia tętniczego zaledwie o kilka mmHg, a to po niedługim czasie i tak wraca do poziomu bazowego. Ciekawostką jest fakt, że u osób pijących „małą czarną” regularnie ten skok nie występuje.
Mit: Kawa odwadnia i wypłukuje magnez
Wiele z nas na pewno słyszało, że napój ten powoduje odwodnienie i wypłukuje magnez. Ta teoria mogła powstać z powodu moczopędnego działania kofeiny. Dodatkowo, spożywanie powyżej 4 filiżanek kawy dziennie może prowadzić do wystąpienia zaburzeń we wchłanianiu mikroelementów, takich jak magnez czy wapń. Warto zaznaczyć, że odwodnienie spowodowane jest przez niedostateczne spożycie wody, a brak magnezu w organizmie to przede wszystkim skutek nieprawidłowej diety. Zaskoczenie może wywołać fakt, że kawa jest również źródłem tego pierwiastka – w jednej filiżance znajdziemy go około 7 mg.
Fakt: Kawa jest pomocna w odchudzaniu
Warto zwrócić uwagę na trzy aspekty, które sprawią, że ten napój będzie sprzymierzeńcem w zrzucaniu wagi. Przede wszystkim działa pobudzająco na metabolizm i zmniejsza apetyt, przez co nie mamy ochoty na podjadanie. Kofeina dodaje nam energii, dzięki czemu możemy zwiększyć poziom aktywności w ciągu dnia. Warto pamiętać, że dotyczy to tylko czarnej kawy. Dodatek mleka i cukru to bomba kaloryczna, która nie jest polecana osobom odchudzającym się.
Fakt: Kobiety w ciąży nie powinny spożywać kawy
Choć specjaliści kategorycznie tego nie zakazują, w ciąży warto ograniczyć jej spożywanie. Nie ma jednoznacznych badań świadczących o wpływie kawy na rozwój dziecka, mimo to istnieje ryzyko, że może ona powodować poronienia czy niską wagę urodzeniową. Skutkiem dla przyszłej mamy bywają też mdłości, zgaga czy podrażnienie żołądka. Rozwiązaniem może być kawa bezkofeinowa, która pozwoli cieszyć się smakiem, a przy tym będzie bezpieczna dla dziecka.