Jak uchronić się przed insektami?

O ile jeszcze pająk pod sufitem czy zasuszona mucha na parapecie u większości z nas nie budzi zaniepokojenia, o tyle prusak czy pluskwa powoduje włączenie trybu paniki. I słusznie, bowiem insekty te są bardzo niepożądanymi gośćmi w naszym domu.

Jak uchronić się przed insektami?

Ten temat dotyka w zasadzie każdego z nas. Niezależnie czy właśnie przeprowadzamy się do nowego mieszkania, czy mieszkamy w tym samym od lat, chcemy aby było ono całkowicie wolne od insektów. Na szczęście ryzyko ich inwazji można zminimalizować. Jak to sobie zapewnić, tanio i skutecznie?

Kontrola pomieszczeń

W pierwszej kolejności powinniśmy przeprowadzić kontrolę pomieszczeń.

Kuchnia

Tutaj szczególnie interesować nas powinny trzy miejsca. Po pierwsze szafki pod zlewem i w okolicach zlewu, po drugie piekarnik, a szczególnie szuflada w jego dolnej części i to co pod nią, a po trzecie lodówka i jej tylna, dolna część, tam gdzie znajduje się agregat.

Zobaczmy co się dzieje między tylną ścianką dolnych szafek, a ścianą. Jeśli jest tam czysto, nie ma resztek jedzenia, albo śladów obecności owadów (małe czarne kropki – odchody, padłe owady, o żywych nie wspominając) to pierwszy dobry znak. Podobnie sprawdzamy co się dzieje pod piekarnikiem i za lodówką. Jeśli jest tam czysto, szansa że w kuchni jest problem z insektami jest niewielka.

Łazienka

Tutaj sytuacja jest znacznie prostsza. Interesują nas okolice pralki, muszli klozetowej i umywalki (szczególnie noga/szafka pod umywalką – pamiętajmy, że insekty też potrzebują wody, więc należy ich szukać tam gdzie jest jej pod dostatkiem. Warto zerknąć na kratkę wentylacyjną. Idealnie jeśli można ją zdemontować i obejrzeć co się znajduje za nią.

Pokoje

Inspekcję zaczynamy od stelażu łóżka i listew przypodłogowych w okolicach łóżka. Sprawdzamy wszystkie zakamarki, oglądamy łóżko od dołu, koncentrujemy się na miejscach słabo widocznych. Jeśli jakąś część łóżka można usunąć (np. szuflady w stelażu) to je usuwamy i oddzielnie sprawdzamy ich stan. Tak samo sprawdzamy listwy przypodłogowe w okolicach łóżka. Jeśli są odkręcane to warto je odkręcić i sprawdzić co się pod nimi dzieje.

Zabezpieczenie domu

Przed pluskwami zabezpieczyć się jest bardzo trudno z uwagi na to, że najczęściej to my sami przynosimy je do mieszkania z zainfekowanych miejsc, ale przed prusakami można to zrobić.

Powinniśmy skupić się na dwóch najważniejszych miejscach – rurach odpływowych od zlewu i kratkach wentylacyjnych. Wszystkie szczeliny, szpary, pęknięcia, które znajdziemy w tych okolicach, szczególnie w okolicach rur muszą zostać uszczelnione, podobnie z ekranem, jeśli mamy do niego dostęp z mieszkania.

Możemy użyć do tego celu pianki montażowej, silikonu, akrylu czy gipsu – wszystko się dobrze sprawdzi. W kratki wentylacyjne najlepiej jest wstawić metalową siatkę o jak najdrobniejszych oczkach. Idealnie jest ją na stałe przykleić do obudowy. Podobne czynności – pod umywalką, za pralką, w okolicach prysznica należy wykonać także w łazience. Jeśli rury idą przez pokoje to także trzeba je uszczelnić, zarówno od strony sufitu jak i podłogi. Ostatnia czynność, którą warto wykonać to sprawdzić szczelność drzwi i wszystkich okien. Jeśli stwierdzimy, że można ją poprawić – należy to zrobić.

Czystość i porządek

Równie ważna kwestia to profilaktyka z naszej strony. Jeśli kuchnia i łazienka będą utrzymane w czystości i porządku, to nie będą atrakcyjne dla insektów. Trzeba regularnie usuwać resztki żywności spod szafek, zza lodówki i spod piekarnika. Kran w kuchni i łazience powinien mieć dobrą uszczelkę, aby nie kapała woda, z której chętnie korzystają owady. Odpływy warto co kilka dni wyparzać wrzątkiem lub preparatem dezynfekującym – wypłasza to nieproszonych gości.

Te czynności nie powinny pochłonąć więcej niż kilkadziesiąt złotych, prawie każdy jest w stanie wykonać je samodzielnie w ciągu kilku godzin. Czy dadzą nam 100% gwarancji, że insekty się u nas nigdy nie zjawią? Niestety nie, ale znacznie zminimalizuje to ryzyko. Pamiętajmy, że koszt dezynsekcji, jeśli okaże się ona konieczna, zauważalnie przewyższy inwestycję w zabezpieczenie mieszkania.

Jak uchronić się przed insektami?