Czy psychoterapia dla par jest skuteczna?

Zgodnie z dotychczasowymi raportami liczba rozwodów w Polsce rośnie z roku na rok. Główne przyczyny tego stanu to zdrady, problemy finansowe, kryzys, uzależnienia, a także niezgodność charakterów. Jednym z rozwiązań tych wszystkich trudności jest psychoterapia dla par i małżeństw.

Do kogo skierowana jest terapia par i małżeństw?

Psychoterapia dla par skierowana jest do różnych osób zarówno z krótkim, jak i długim stażem w związku. Każda para ma swoją osobistą historię, potrzeby, przyzwyczajenia, a także konkretne emocje. Najczęściej na początku związku wszystko wygląda idealnie, jest pełne pozytywnych uczuć i rosnącej miłości, jednak wraz z upływem czasu ludzie zaczynają dostrzegać swoje wady, a także zauważać różne problemy. Problemami, które zwykle wychodzą na pierwszy plan są trudności finansowe, kłopoty w porozumiewaniu się, sposób wychowywania dzieci, bezpłodność, a także kwestie zawodowe i uczuciowe. Warto dodać, że czasami problemy te wynikają z przeszłości jednego z małżonków np.dorastania w rodzinie z uzależnieniami lub przemocą, a także przeżycia traumy w dzieciństwie lub okresie dojrzewania. W takim przypadku można połączyć terapię małżeńską z indywidualną. Tak naprawdę terapia dla par jest przeznaczona dla tych osób, które wyraźnie chcą utrzymać relację, zadbać o nią, a także pielęgnować wzajemne uczucia. Zwykle partnerzy podejmują terapię w formie ostatniej deski ratunku, chociaż dużo lepszym rozwiązaniem jest decyzja o udaniu się do gabinetu psychoterapii w momencie, gdy pojawią się pierwsze poważne problemy. Niektóre trudności mogą narastać przez lata, gromadzić się i powodować coraz większą wzajemną niechęć. Terapia dla par potrzebna jest głównie osobom znajdującym w kryzysowych momentach. Więcej na temat psychoterapii par można znaleźć na stronie http://strefamysli.pl/psychoterapia-par-i-malzenstw/.

Skuteczność psychoterapii par

Dotychczasowe badania udowodniły wysoką skuteczność psychoterapii par i małżeństw, jednak kluczowe znaczenie w tej metodzie ma motywacja partnerów. W sytuacji, w której tylko jedna osoba wyraża chęć i gotowość wizyty u psychologa, a druga nie odczuwa żadnej motywacji, mogą pojawić się nowe problemy. Spore znaczenie ma także czas trwania terapii, ponieważ spotkania z terapeutą powinny odbywać się cyklicznie przez okres od 3 do 12 miesięcy. Oczywiście czas trwania terapii zależy od konkretnego problemu, a także postaw partnerów i ich oczekiwań. Szansa na wyższą skuteczność psychoterapii par i małżeństw rośnie w momencie, w którym obie osoby mają wspólny cel i chcą poznać źródło problemów oraz dokonać zmian. Terapia opiera się na bardzo ciężkiej pracy, a także ciągłym rozwiązywaniu trudności. Pierwsze efekty psychoterapii zwykle pojawiają się po kilku tygodniach lub miesiącach, w momencie, gdy partnerzy będą gotowi na zmianę. Zwykle efektywność zależy także od tego, czy małżonkowie wykonują zadania domowe, które poleca psychoterapeuta. Ważna jest także regularność spotkań i dbanie o odpowiednią komunikację w ich trakcie.