Czy Szumowska straciła ”Twarz” na Berlinale? Przekonaj się sama!

Berlinale to Międzynarodowy Konkurs Filmowy, który odbywa się w Berlinie. W tym roku o statuetkę walczyli także polscy artyści tacy jak m.in. Małgorzata Szumowska. Otrzymała ona za swój film statuetkę Srebrnego Niedźwiedzia. Kto zajął pierwsze miejsce?

Foto. Instagram. malgorzataszumowska

Złotego Niedźwiedzia, w tym roku, zdobyła Adiana Pintilie, a jej dzieło ,,Touch me not” zostało docenione przez jury bardziej, niż dramat naszej reżyserki pod tytułem ,,Twarz”. Srebrnym Niedźwiedziem nagrodzono też Manuela Alcara i Alonsa Ruizpalaciosa za ,,Museo”. Najlepszą aktorką okrzyknięto Ane Brunie za rolę w ,,Las Herederas”.

Czym zasłużyła sobie Szumowska na miejsce wśród zwycięzców?

Przede wszystkim jej dzieło porusza ważne i uniwersalne tematy. ,,Twarz” opowiada historię Jacka, który traci buzie w wypadku, przeżywa jej transplantację i wraca do rodzinnej miejscowości. Dla bliskich oraz otoczenia staje się kimś obcym, tak jakby zmiana wyglądu wiązała się ze zmianą osobowości.

Polska reżyserka nie po raz pierwszy ukazuje obłudę i problemy prowincji, której mieszkańcy pozostają pod wpływem kościoła czy własnych zabobonów.