Czy tabletki antykoncepcyjne są dla każdej kobiety?

Antykoncepcja jest metodą kontroli płodności, która pozwala na świadome podejmowanie decyzji na temat posiadania potomstwa.

Czy tabletki antykoncepcyjne są dla każdej kobiety?

Pierwszą ze znanych nam metod było prowadzenie kalendarzyka, w którym nasze mamy i babcie zapisywały pierwszy dzień i odliczały dni do kolejnej miesiączki. Po drodze wskazywały dni, kiedy spodziewały się dni płodnych. Na tej podstawie mogły unikać zbliżenia, by nie zajść w ciążę. Jeśli starały się o potomstwo, wiedziały, kiedy był na to odpowiedni czas. Niedoskonałość tej metody polegała jednak na tym, że każde drobne przesunięcie w cyklu miesiączkowym mogło skutkować nieplanowaną ciążą. Trudno zatem było o świadome zapanowanie nad własną płodnością.
Postęp medycyny i farmakologii spowodował, że na rynku dostępnych jest wiele metod antykoncepcji. Dają one bardzo duży procent pewności, określany na podstawie współczynnika Pearla. Każda z nas zatem znajdzie dla siebie taką jej formę, która jest dla najodpowiedniejsza.

Tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne są najpopularniejszymi środkami antykoncepcyjnymi obok prezerwatyw. Ich działanie polega na codziennym przyjmowaniu tabletki o określonej godzinie. Tabletka ta zawiera hormony – estrogeny i progestagen, których zadaniem jest blokowanie owulacji. Nie jest to jednak jedyny proces wywoływany przez tabletki – powodują one także wydzielanie bardzo gęstego śluzu szyjkowego, przez który plemniki nie są w stanie się przedrzeć. Do tego zmienia się także endometrium, uniemożliwiając zagnieżdżenie się komórki jajowej.

Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych

Dobór tabletek zawsze powinien być poprzedzony wizytą u ginekologa. Lekarz po zbadaniu pacjentki oraz po zebraniu wywiadu środowiskowego określa, jaki rodzaj środków będzie odpowiedni dla danej kobiety. Ma do wyboru trzy rodzaje tabletek:

  • jednofazowe
  • dwufazowe
  • trzyfazowe

Najpopularniejszymi środkami są tabletki jedno- i dwufazowe. Tabletki antykoncepcyjne zawsze wydawane są jedynie na receptę. Tę uzyskać można u swojego lekarza ginekologa. Można także skorzystać z usługi portali medycznych, które za opłatą wystawiają recepty on-line. Takim miejscem jest serwis https://receptomat.pl. Zaznaczając w wyszukiwarce środek, którego się potrzebuje i po wypełnieniu krótkiej ankiety dotyczącej stanu zdrowia, lekarz on-line wystawia e-receptę. Kod recepty przychodzi na podany numer telefonu już w ciągu kilku minut, a następnie można ją zrealizować w dowolnej aptece.

Czy tabletki antykoncepcyjne są dla każdej kobiety?

Na to pytanie nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć. Są sytuacje, kiedy lekarz może nie polecać tej formy antykoncepcji. Może tak zadecydować, jeśli w badaniu lub w wywiadzie środowiskowym stwierdzi: choroby naczyń krwionośnych, nowotwory kobiece – rak piersi lub narządów rodnych u pacjentki lub w jej najbliższej rodzinie, choroby wątroby, krwawienia z dróg rodnych w trakcie cyklu miesiączkowego. Przeciwwskazaniem dla stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych mogą być także: palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze i otyłość. Przyjmowanie środków antykoncepcyjnych należy przerwać w sytuacji długotrwałego unieruchomienia. Bardzo ważne jest, by w trakcie przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych monitorować stan swojego zdrowia i wykonywać podstawowe badania – USG oraz wyniki z krwi.
To lekarz decyduje, które tabletki będą odpowiednie. Może zdarzyć się również tak, że źle dobrane tabletki będą powodowały działania niepożądane – nudności, tkliwość piersi, spadek libido, przyrost masy ciała oraz zmiany nastroju. W takiej sytuacji po konsultacji z lekarzem należy je zmienić na takie, które nie będą powodowały nieprzyjemnych dolegliwości.