Kawa w ciąży: czy można sobie na nią pozwolić?

Dla wielu z nas dzień bez kofeiny to istny horror. A co w sytuacji, gdy spodziewasz się dziecka? Czy musisz zrezygnować z codziennego nawyku?

Czy w ciąży można pić kawę?

Kawa w ciąży: czy mogę ją pić, jeśli spodziewam się dziecka? Wiele przyszłych mam zadaje sobie to pytanie. Lekarze twierdzą, że kofeina nie powinna być groźna dla ciężarnych, ale trzeba zmienić sposób jej spożywania. Podkreślają, że każda ciąża jest inna i zawsze warto zastanowić się, czy kawa w tym okresie jest niezbędna do funkcjonowania. Kwestie żywienia należy każdorazowo przedyskutować z ginekologiem, to on razem z kobietą podejmie decyzję.

Gdzie występuje kofeina?

Jej naturalnym źródłem są kawa i herbata. Mniejszą zawartość substancji zawiera kakao oraz czekolada. Kofeina posiada właściwości pobudzające i dlatego jest dodawana do napojów energetycznych i niektórych środków przeciwbólowych jako środek wspomagający. Wpływa ona na układ nerwowy i przyspiesza akcję serca, dzięki czemu możemy odczuwać więcej energii po jej spożyciu.

Dlaczego kawa w dużych ilościach może być szkodliwa dla kobiety w ciąży?

Kofeina bardzo łatwo przenika przez łożysko, z organizmu matki do płynu owodniowego. Dla rozwijającego się maleństwa ta substancja nie jest obojętna, gdyż niewykształcone narządy, w tym wątroba, nie mogą jej sprawnie rozłożyć. Metabolizm kofeiny w organizmie dziecka trwa aż 150 godzin, tymczasem u osoby dorosłej to ok. 4 godzin. Tak długi czas stwarza zagrożenie dla rozwoju płodu, może przyczynić się do zmniejszenia masy urodzeniowej, wcześniejszego porodu czy poronienia.
Kobiety będące w ciąży powinny na pewien czas ograniczyć kawę. Niektóre ogólnodostępne badania jednoznacznie podkreślają, że nadmierne spożywanie kofeiny może upośledzać transport substancji odżywczych do płodu przez łożysko. Warto też pamiętać, że kawa, a w zasadzie kofeina, może wzmagać dolegliwości ciążowe. Wypicie małej czarnej może powodować:

  • zaburzenia snu
  • dłużej utrzymującą się zgagę
  • nadmierne oddawanie moczu
  • osłabienie organizmu
  • wypłukanie pierwiastków z organizmu przyszłej mamy

Jak oszukać organizm?

W ciąży kawę można zastąpić kawą zbożową lub kawą z cykorii. Specjalnie dla przyszłych mam powstały również kawy bezkofeinowe. Jeżeli jednak ciężarna nie może wyobrazić sobie dnia bez małej czarnej, to ginekolodzy zalecają spożywanie jednej filiżanki dziennie. Należy jednak pamiętać, że jest to ogólne zalecenie i każda kobieta w ciąży powinna swoją sytuacją skonsultować z lekarzem prowadzącym. Zamiast kawy warto sięgać po herbatki owocowe, wodę oraz świeże soki, które nie zawierają kofeiny.