Żyjąc w erze cyfrowej przyzwyczailiśmy się, że nieodłącznym elementem życia jest wirtualizacja świata. Dotyczy to również, a może przede wszystkim, najbardziej przyziemnych spraw życia codziennego, jak np. dokonywanie transakcji finansowych. Za sprawą technologii zyskujemy coraz to nowsze narzędzia do zarządzania swoimi środkami. Jedną z form, zyskującą z czasem coraz większe uznanie internautów, są portfele elektronicznie, które na wielu poziomach pozwalają kontrolować wpływy i wydatki.
Portfele elektroniczne – dla kogo?
Technologia wirtualnego portfela to rozwiązanie coraz popularniejsze wśród klientów, którzy poszukują wygodnych i bezpiecznych sposobów dokonywania płatności – od osób realizujących transakcje w różnych walutach, przez miłośników kryptowalut czy zwolenników takich platform jak np. betonred-poland.com, aż do zwykłych konsumentów, dokonujących zakupów przez Internet. Jeśli chodzi o profil odbiorcy, fani portfeli elektronicznych to osoby aktywne, lubiące podróże, gustujące w różnych formach rozrywek dostępnych w Sieci (e-sport, gaming, e-hazard). To także osoby mobilne i zapracowane. Wszak łatwość obsługi i dostępność na telefonie pozwala oszczędzać czas, skracając drogi, jakie trzeba odbyć, decydując się na bardziej tradycyjne formy płatności. Profil pokazuje również, że są to osoby w większym niż
przeciętnym stopniu dbające o bezpieczeństwo swoich środków. Aplikacje e-portfeli są tak zaprojektowane, by można było monitorować swoje wydatki i korzystać ze środków w szybki sposób w dowolnym momencie, niezależnie od tego, gdzie aktualnie się znajdujemy i w jakiej walucie musimy wykonać transakcję. Najszybciej funkcjonalność portfeli została doceniona jednak przez fanów nowinek rozwoju technologicznego, jak również wśród graczy platform kasynowych.
Najczęściej używane e-portfele
Przy testowaniu nowych technologii dobrą praktyką jest analiza opinii użytkowników. Zwłaszcza, gdy mowa o porównywaniu konkurencyjnych aplikacji, oferujących odbiorcom ten sam rodzaj funkcjonalności. Popularne na rynku portfele różnią się od siebie w nieznaczny sposób. Dlatego warto przyjrzeć się im przed podjęciem decyzji o wyborze właściwego dla siebie. Analitycy BetOnRed liczą, że najbardziej powszechnym e-portfelem jest PayPal, a tuż za nim – Revolut. Ponieważ urządzenia tego rodzaju ulegają ciągłym ulepszeniom, a jeden produkt wypiera inne, sytuacja tych marek również może się zmienić. Zwłaszcza, że popularne stają się również Mifinity, które umożliwia dokonywanie transakcji na całym świecie (aktualnie – 225 krajów) i posiada 75 metod płatności, co jest niekwestionowanym wyróżnikiem tej aplikacji czy Neteller – jedna z najdłużej obecnych na rynku aplikacji tego typu, która aktualnie rozwija zakres własnych usług. Użytkownicy często sięgają również po takie rozwiązania, jak Skrill, Google Pay, Apple Pay czy Venmo.
Najważniejsze fakty o e-portfelach
Portfele elektroniczne mają status bezpiecznych, gdyż – aby działać w sektorze międzynarodowych finansów – muszą posiadać odpowiednie licencje i spełniać wymogi dotyczące kodowania, ochrony danych osobowych i pieniędzy użytkowników. Posiadają również swoje formy obsługi klienta, które pomagają w razie konieczności lub rozwiązują problemy. Do ich najważniejszych zadań należy przechowywanie płatności, gromadzenie historii wpływów i wydatków, płacenie w sklepach stacjonarnych i internetowych.
Jednak świadomi użytkownicy często szukają innymi kluczami. Np. entuzjaści gamingu w Sieci wybierają portfele, które oferują programy partnerskie (prowizja przez polecanie, zachęcanie innych), nagrody, zniżki itp. Dla innych ważną funkcją jest możliwość zakupu kryptowalut przez daną aplikację. Pozwala to nie tylko inwestować w nowoczesne formy pieniędzy, ale także śledzić aktualne kursy kryptowalut bez konieczności posiadania osobnej aplikacji (jak to było jeszcze całkiem niedawno). Platformy umożliwiające takie działania oferują zwykle również odpowiedni system uwierzytelniania, jak dane biometryczne, SMS Token i in.
Stawiaj na nowoczesność, ale ostrożnie
Przy korzystaniu z portfeli elektronicznych, jak zawsze przy aktywnościach w Sieci, konieczne jest dbanie o ochronę swoich interesów. Stąd przed wyborem aplikacji dla siebie, warto sięgnąć także do regulaminu. Choć wydaje się to zbędne, warto wiedzieć, komu i na jakich warunkach powierzamy zarządzanie naszymi pieniędzmi. Należy pamiętać także, że portfele elektroniczne jako usługa skierowane są do osób pełnoletnich.