Czym jest puder wypiekany?

Puder wypiekany to kosmetyk kompaktowy, który powstaje w wyniku wypiekania w specjalnych piecach, wszystkich jego składników połączonych z wodą i substancjami nawilżającymi.

Czym jest puder wypiekany?

Dzięki takiej technologii puder zyskuje zwartą konsystencję, jest trwały, łatwy do nakładania i znacznie wydajniejszy w porównaniu do pudru prasowanego. Sprawdź, jakie inne zalety ma puder wypiekany i dlaczego warto go stosować!

Jak powstaje puder wypiekany?

Już w czasach starożytnych wykorzystywano przeróżne substancje do maskowania niedoskonałości cery. Z kolei pierwszy prawdziwy puder powstał w 1750 roku – był to produkt sypki, który zgodnie z panującą modą zapewniał intensywne rozjaśnienie skóry. Obecnie pudry do twarzy występują w wielu postaciach, które różnią się od siebie m.in. metodą ich produkcji, konsystencją, odcieniem, składem, przeznaczeniem i trwałością.

Kosmetyki sypkie można z łatwością aplikować i równomiernie rozprowadzać. Zwykle nie są jednak wystarczająco trwałe. W przypadku pudru prasowanego składniki są ugniatane, dzięki czemu tworzy się kosmetyk o stosunkowo zwartej konsystencji. Z kolei puder wypiekany (spiekany), jak wskazuje jego nazwa, powstaje przez wypiekanie jego składników w specjalnych piecach, w temperaturze ok. 60 stopni Celsjusza, przez określony czas – najczęściej minimum godzinę.

Przed wypiekaniem wszystkie składniki są mieszane z wodą i substancjami nawilżającymi. W trakcie wypiekania część wody i dodatkowych związków odparowuje, część natomiast wpływa korzystnie na produkt końcowy. Taka technologia pozwala na uzyskanie kosmetyku w kompakcie, o zwiększonych właściwościach pielęgnacyjnych. Jednak puder wypiekany ma o wiele więcej korzyści.

Czym wyróżnia się puder wypiekany? Zalety

Dzięki zastosowaniu metody wypiekania kosmetyki zyskują zwartą, a jednocześnie delikatną konsystencję. Taki puder doskonale rozprowadza się na skórze. W odróżnieniu od pudru prasowanego ten wypiekany ma też większe właściwości pielęgnacyjne. Po jego nałożeniu skóra jest gładka, wyrównuje się jej koloryt, a niedoskonałości zostają subtelnie ukryte.

Zdecydowaną zaletą pudru wypiekanego jest jego wydajność. Puder o tak zwartej konsystencji wystarcza na dużo większą liczbę użyć w porównaniu do tradycyjnych kosmetyków prasowanych. Nie oznacza to jednak, że jest twardy czy trudny do nałożenia. Wręcz przeciwnie, drobinki kosmetyku z łatwością przylegają do włókien pędzla.

Puder wypiekany nie osypuje się, dlatego jest o wiele łatwiejszy w aplikacji. Jego perłowa, gładka struktura pozwala na idealnie równomierne rozprowadzenie, pokrycie wszystkich niedoskonałości, jak i utrwalenie makijażu. Również po nałożeniu puder wypiekany utrzymuje się na skórze przez wiele godzin. Zwykle nie ma potrzeby ponownej aplikacji w ciągu dnia.

Dobry puder wypiekany nie będzie osypywał się na ubrania czy rozmywał przy każdym dotknięciu twarzy. Jeśli pudełeczko upadnie Ci na podłogę, najprawdopodobniej puder nie skruszy się, a przynajmniej nie tak, jak tradycyjne kosmetyki prasowane.

Jak rozpoznać dobry puder wypiekany?

Spora część pudrów wypiekanych oznaczona jest angielskim słowem ,,baked”, co oznacza po prostu ,,wypieczony” czy też ,,wypalany”. Kosmetyki powstające tą nowoczesną metodą różnią się też wyglądem.

Większość pudrów spiekanych rozpoznasz po bardziej wypukłym kształcie w porównaniu do tych prasowanych. Jednak największą różnicę zauważysz po zastosowaniu takiego kosmetyku. Bez wątpienia pudry wypiekane należą do preparatów wysokiej jakości, a ich produkcją zajmują się głównie renomowane marki.

Czym nakładać puder wypiekany?

Do aplikacji pudru wypiekanego najlepiej użyć grubego pędzla o długim włosiu. Drobinki pudru przylegają do włosków, które stają się dzięki temu grubsze, a ich zakończenia zaokrąglone. Po wypełnieniu włosia nakładamy kosmetyk na wybrane partie ciała.

Pamiętaj, że puder wypiekany jest bardzo zwarty i z łatwością przylega do skóry, dlatego już jego niewielka ilość wystarczy do idealnego pokrycia cery. Kosmetyki tego typu, podobnie jak pudry w kamieniu, występują w różnych wersjach. Możesz więc wybrać puder wypiekany w zależności od własnych potrzeb i kolorytu cery. Przykładem uniwersalnego pudru wypiekanego jest UNIVERSAL BAKED FACE POWDER, który nadaje skórze naturalny połysk i aksamitne, delikatnie rozświetlające wykończenie. Sprawdzi się zarówno w aplikacji na podkład czy krem BB, jak również na skórę pozbawioną makijażu. Formuła została wzbogacona o olejek ze słodkich migdałów, makadamia oraz pochodną wit. A, co wpływa korzystnie na cerę pod kątem pielęgnacyjnym i przeciwstarzeniowym.
Drugi rodzaj pudru wypiekanego jaki dostępny jest na rynku, to BRONZING STONE, czyli puder brązujący, który zapewni efekt zdrowo opalonej skóry oraz pomoże wyszczuplić kontur twarzy. Kolor jest bardzo uniwersalny, a jego intensywność można stopniować.

Artykuł partnera