Czym jest wabi-sabi? Oto nowy styl, który wkracza na salony

Surowość, prostota, niedoskonałość – oto trzy wyznaczniki stylu wabi-sabi. Dekoratorzy z całego świata pokochali ten nowy trend. Sprawdź, dlaczego!

Czym jest wabi-sabi? Oto nowy styl, który wkracza na salony

Nowy styl, który coraz częściej obserwujemy we wnętrzarskich magazynach, podbił serca dekoratorów. Na czym dokładnie polega wabi-sabi oraz skąd przybył ten styl?

Trend z kraju kwitnącej wiśni

Wabi-sabi wywodzi się z japońskiej estetyki. Opiera się na idei akceptowania tymczasowości oraz niedoskonałości wszystkiego, co nas otacza. W tym stylu za piękne uznaje się to, co wiekowe, asymetryczne oraz surowe.

Czym jest wabi-sabi? Oto nowy styl, który wkracza na salony

Wabi-sabi to kult autentyczności – docenia się w nim wysłużone przedmioty o prostych formach. Japończycy potrafili znaleźć w nich piękno upływającego czasu. W końcu w każdym domu meble zużywają się i starzeją, naczynia pękają, a kolory na ścianach blakną.

Dekoratorzy, a buddyjscy mnisi

Korzenie wabi-sabi sięgają buddyjskiej nauki sanboin, która mówi o trzech wyznacznikach życia: samotności, surowości i przemijalności. Nic zatem dziwnego, że początkowo samo określenie miało mniej pozytywny wydźwięk. Zaczęło się to zmieniać około XIV wieku naszej ery. Dzisiaj słowo wabi oznacza rustykalną prostotę oraz świeżość, z kolei sabi – piękno starych przedmiotów.

Czym jest wabi-sabi? Oto nowy styl, który wkracza na salony

O czym pamiętać, kiedy urządzasz wnętrze w tym stylu?

W wabi-sabi najważniejsze jest dostrzeżenie piękna w starych, nieco zniszczonych rzeczach. Jeśli zatem masz szafę po babci – nie wyrzucaj jej! Wszystkie rysy w drewnie opowiadają historię, o której warto pamiętać. Podobnie jest z nadtłuczonym półmiskiem po cioci lub starym fotelu znalezionym na pchlim targu. Nie naprawiaj ich – to właśnie oznaki ich używania sprawiają, że są piękne.

Vintage przede wszystkim

Jeśli nie chcesz wypełnić domu używanymi przedmiotami, postaw na takie meble, które ładnie się starzeją. Po kilku latach na obiciu skórzanego fotela pojawią się charakterystyczne przetarcia, ale wciąż będzie wyglądało szlachetnie. W sklepach z pewnością znajdziesz również drewniane produkty stylizowane na stare. To złoty środek dla tych, którzy wolą natychmiastowy efekt vintage.

Czym jest wabi-sabi? Oto nowy styl, który wkracza na salony

Jakie są inne wyróżniki stylu wabi-sabi?

Prostota

Na lokalnych bazarach trudno oprzeć się pokusie kupienia wielu używanych przedmiotów. Nie zapomnij jednak, że wnętrza urządzone w stylu wabi-sabi powinny być minimalistyczne. Trend wabi-sabi dotarł do nas z Japonii, czyli kraju, w którym wartościami są skromność i prostota.

Neutralne kolory

W mieszkaniu urządzonym w stylu wabi-sabi powinna dominować neutralna kolorystyka, która występuje w przyrodzie. Meble w brązowym, beżowym i szarym kolorze tworzą przytulną, domową atmosferę. Jeśli chcesz jednak trochę ożywić pokój, wybierz kilka ciemnozielonych lub błękitnych dodatków. Z kolei białe ściany odświeżą pomieszczenie.

Czym jest wabi-sabi? Oto nowy styl, który wkracza na salony

Naturalne materiały

We wnętrzach urządzonych w stylu wabi-sabi znajdują się wyłącznie naturalne materiały. Drewno, skóra, len, bawełna – to z nich powinno być stworzone wyposażenie mieszkania. Nie zapomnij o dodatkach, które nadają charakter wnętrzu, np.

  • ręcznie wykonanej i nierównomiernie pomalowanej ceramice,
  • drewnianych meblach oprawionych naturalnymi materiałami, np. sznurkiem
  • świeczkach w kamieniu.

Wpis znaleziono dzięki:

- Wabi-sabi

- Aranżacja wnętrz

- styl japoński