Dermatologia estetyczna na co dzień – usuwanie brodawek

Niewielki pieprzyk lub drobne piegi mogą być ozdobą i zazwyczaj nie stanowią wskazania do bezzwłocznego usunięcia, są natomiast zmiany skórne, które należy zlikwidować ze względu na ryzyko zezłośliwienia albo nadmiernego rozrostu.

Konsultacja z dermatologiem w klinice medycyny estetycznej

W takich okolicznościach zbawienna jest moc lasera, który szybko i skutecznie pozwala uwolnić się od niepożądanych znamion. Profesjonalne gabinety oferujące zabiegi dermatologii estetycznej dysponują wysokiej klasy sprzętem oraz wykwalifikowaną kadrą.

Laseroterapia nieoceniona przy usuwaniu znamion

Metoda z użyciem lasera jest wysoce skuteczna i bezbolesna, natomiast w przypadku głębokich znamion może być zastosowane znieczulenie miejscowe. Podczas naświetlania zmienionego punktu na skórze odparowana zostaje z niego woda, w miejscu działania światła powstaje strupek, który po kilku dniach odpada, odsłaniając skórę bez widocznych śladów zabiegu.

Bezkontaktowo i bez kropli krwi można efektywnie wpłynąć na wygląd ciała, usuwając kwalifikujące się do zabiegu:

 • kurzajki – wywołane przez brodawczaka ludzkiego typu HPV w postaci pojedynczych punktów lub licznych wykwitów;
 • włókniaki – niezłośliwe zmiany o charakterze nowotworowym. Dzielą się one na: miękkie – w postaci drobnej kaszki lub kilkumilimetrowych guzków o cielistym zabarwieniu na powiekach, szyi, tułowiu, czyli w miejscach narażonych na otarcia oraz twarde – w formie pojedynczych małych guzków, zabarwione od czerwieni do koloru brunatnego; zwykle występują na kończynach;
 • znamiona barwnikowe – między innymi pieprzyki; mogą mieć różne wielkości, zabarwienie i kształt, zdarza się także przekształcenie w zmiany nowotworowe.

Każde znamię należy skonsultować ze specjalistą, który ustali jej pochodzenie, właściwości oraz wskazania do usunięcia. Dotyczy to zwłaszcza znamion, które zmieniły swój wygląd lub umiejscowienie. Więcej o wykorzystaniu laseroterapii w dziedzinie dermatologii estetycznej przeczytasz tutaj.

Zabieg usunięcia brodawki ze stopy

Usuwanie brodawek? Również laserem

Dermatologia estetyczna obejmuje także inne zmiany skórne, które wymagają usunięcia ze względu na miejsce występowania lub ryzyko nadkażenia i innych powikłań. Przykładem może być umiejscowienie brodawki na podeszwie stopy, czyli w miejscu stałego ucisku oraz ocierania. Intensywny strumień światła laserowego jest niezawodny, a efekt długotrwały.

Aktywowany przez wirusa HPV zbyt szybki wzrost komórek prowadzi do powstawania ponad stu rodzajów odmian, do których należą brodawki:

 • zwykłe – grudki w kolorze skóry na dłoniach, paznokciach lub pod paznokciami,
  stóp – osiągające 1-2 cm wielkości szorstkie zmiany na podeszwach stóp,
 • płaskie – kilkumilimetrowe, nieznacznie wystające ponad skórę, najczęściej na stopach,
  przejściowe – występujące w okresie osłabionej odporności, połączenie cech brodawek płaskich oraz zwykłych,
 • kłykciny kończyste – przenoszone drogą płciową, występujące w strefach intymnych, a w rzadkich przypadkach także na innych częściach ciała; wywoływane wirusem HPV,
 • o wyglądzie płaskich lecz traktowane jako przednowotworowe – zakażenie skóry wirusami onkogennymi.Szczegółowa analiza oraz konsultacja medyczna pozwoli ocenić rodzaj zmiany i wskazania lub przeciwwskazania do laseroterapii. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i zazwyczaj jedna sesja wystarczy do trwałego usunięcia brodawki.

 Konsultacja dermatologiczna w celu usunięcia znamienia na barku

Pozostałe zalety dermatologii estetycznej

Rozważając skorzystanie z usług laserowego usuwania kurzajek i brodawek warto wiedzieć, że są to zabiegi ambulatoryjne, co znaczy, że nie wymagają pobytu w szpitalu. Po zabiegu zostaje jedynie niewielki opatrunek dla czasowego osłonięcia ranki, a skóra regeneruje się w ciągu kilku tygodni, zależnie od indywidualnych predyspozycji.

Wybierając propozycje z listy zabiegów dermatologii estetycznej należy zwrócić uwagę na kwalifikacje pracowników danej placówki oraz jej zaplecze techniczne. Profesjonalnie wyposażony gabinet, a także kadra fachowców i miła atmosfera pozwoli czuć się bezpiecznie podczas zabiegu oraz z przyjemnością stawić się na wizyty kontrolne.