Dermokosmetyki – czym różnią się od produktów drogeryjnych?

Problemy ze skórą na twarzy i ciele wynikają często z jej nieodpowiedniej pielęgnacji. Niejednokrotnie to dobór kosmetyków sprawia, że pojawiają się na niej niedoskonałości, suche skórki czy podrażnienia.

Dermokosmetyki – czym różnią się od produktów drogeryjnych?

Szczególnie na problemy tego typu skarżą się alergicy i posiadacze skóry wrażliwej, którzy często po styczności z różnymi produktami pielęgnacyjnymi borykają się z reakcjami uczuleniowymi np. wysypką czy wypryskami. Właśnie dla takich osób stworzono różnego rodzaju dermokosmetyki, które pomagają w codziennym dbaniu o skórę.

Czym są dermokosmetyki?

Gałąź kosmetyków pielęgnacyjnych jaką są dermokosmetyki powstała od połączenia dwóch odrębnych grup kosmetyków i farmaceutyków. Właśnie dlatego często spotkać można się również z odnoszącą się do nich nazwą „kosmeceutyki”. Są to specyfiki, które zawierają substancje biologiczne, odpowiadające każdemu typowi skóry (nawet najbardziej wrażliwemu), a ich działanie ma przypominać to, którym charakteryzują się leki. Warto jednak pamiętać, że chociaż ten typ produktów to kosmetyki apteczne to nie są farmaceutykami, więc nie można zastępować nimi preparatów przepisywanych podczas konsultacji lekarskich. Warto także mieć na uwadze, że nie wszystko to, co nazywane jest dermokosmetykiem faktycznie ma zbawienne działanie. Trzeba o tym pamiętać i dokładnie analizować składy i certyfikaty, którymi oznaczone są produkty.

Produkty apteczne – poznaj ich zalety

Profesjonalne dermokosmetyki, to produkty, które cechują się m.in.:

  • Przebadanym dermatologicznie składem
  • Brakiem składników odpowiedzialnych za częste podrażnienie skóry, np. barwników, substancji zapachowych, SLS-ów, parabenów czy silikonów
  • Zawartością leczniczych substancji aktywnych

Czy można stosować dermokosmetyki u najmłodszych?

Kosmetyki przebadane pod kątem dermatologicznym bardzo często stosowane są do pielęgnacji ciała dziecka, ponieważ są uznawane za bezpieczne i łagodzące wszelkiego rodzaju wysypki, odparzenia czy uczulenia. Trzeba jednak pamiętać, że szczególnie w przypadku dzieci, konieczna jest specjalistyczna konsultacja lekarska. Nieodpowiednio dobrane produkty pielęgnacyjne, nawet jeśli są to kosmetyki apteczne, mogą w najlepszym wypadku nie zadziałać, a w najgorszym wpłynąć bardzo negatywnie na skórę i jeszcze bardziej zaognić problem. Skóra dziecka jest niezwykle delikatna i nie jest w pełni zaadaptowana od środowiska, dlatego jeszcze łatwiej wywołać u niej podrażnienia, dlatego nie wolno ryzykować dobierając pielęgnację – więcej na eapteka.pl.

Dermokosmetyki – wybierz swój produkt idealny!

Wybór odpowiedniego kosmetyku pielęgnacyjnego powinien opierać się na kilku podstawowych filarach. Należy wziąć pod uwagę:

  • Typ skóry
  • Potrzeby skóry
  • Składniki wywołujące u nas podrażnienia
  • Wiek
  • Preferowaną formę aplikacji
  • Budżet, który możemy przeznaczyć na produkty

Decyzje zakupowe, po uwzględnieniu powyższych informacji, są podejmowane znacznie szybciej i skuteczniej. Zdarza się jednak, że trudno jest samodzielnie określić potrzeby czy typ skóry lub zdecydować, który kosmetyk spośród wielu możliwości będzie najlepszy. Wtedy dobrym pomysłem jest udanie się do dermatologa, który wykona kompleksowe badanie skóry zarówno twarzy, jak i ciała, a następnie biorąc pod uwagę wyniki wyda konkretne zalecenia.

 

Artykuł sponsorowany