Dieta low carb – czym jest i jak ją stosować?

Cieszy się dużą popularnością wśród osób pragnących szybko stracić na wadze. Czym jest dieta low carb i kiedy warto stosować?

dieta low carb
Dieta low carb – czym jest i jak ją stosować. Foto Ella Olsson/Pexels

Pragnąc szybko zredukować swoją wagę często poszukujemy diet, które przyniosą szybkie efekty. Jedną z nich jest dieta niskowęglowodanowa, znana także jako LCHF (ang. Low Carb High Fat), która stosowana jest nawet przez niektórych sportowców. Na czym polega?

Czym jest dieta low carb?

Inaczej dieta niskowęglowodanowa. Jej głównym założeniem jest ograniczenie spożycia węglowodanów. Ma za zadanie „zaprogramować” organizm tak, by czerpał energię ze zgromadzonego tłuszczu. Tkanka tłuszczowa jest bowiem rezerwą energetyczną, a ograniczenie węglowodanów sprawia, że ciało musi ją wykorzystać. Ta zmiana sposobu żywienia ma również wpływ na gospodarkę hormonalną – reguluje wydzielanie insuliny i glukagonu. Zmniejszenie produkcji insuliny kontruje apetyt oraz ogranicza odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyższy poziom glukagonu sprawia, że tłuszcz wykorzystywany jest wydajniej.

Zalety i wady

Mniejsza ilość cukrów w jadłospisie oraz większe spożycie zdrowych tłuszczów i białka sprawia, że uczucie sytości towarzyszy nam dłużej. Dzieje się tak za sprawą ograniczania wahań poziomu glukozy we krwi i zmniejszenia wyrzutów insuliny. Jest to pomocne w kontekście redukcji wagi ciała oraz poprawy sylwetki. Wśród zalet diety niskowęglowodanowej wymieniane są również lepsze funkcjonowanie układu nerwowego i układu krążenia oraz poprawa wyglądu skóry.
Jednym z poważnych błędów osób stosujących tę dietę jest nieprawidłowe wejście i wyjście. Organizm musi się przyzwyczaić do zmiany nawyków żywieniowych, dlatego powinno się działać stopniowo. Redukcja spożywanych węglowodanów i błonnika może spowodować niedobory składników mineralnych, takich jak magnez, wapń czy potas, oraz negatywnie wpływać na perystaltykę jelit. Warto zatem pamiętać o odpowiedniej ilości warzyw oraz, jeśli to konieczne, suplementacji. Aby nie doprowadzić do „efektu jojo” kończyć stosowanie diety również należy stopniowo.
Takiego sposobu odżywiania nie zaleca się osobom z niewydolnością nerek i wątroby. Nie powinny go też stosować kobiety w ciąży i matki karmiące. Przez rozpoczęciem tego typu diety powinno się skonsultować ze specjalistą, który ustali indywidualny jadłospis.

Co można jeść na diecie low carb?

Nie istnieją ścisłe zalecenia co do metody przyrządzania posiłków czy ilości spożywanych kalorii. Ten sposób odżywiania wiąże się ze znacznym ograniczeniem lub rezygnacją z pieczywa, kasz, makaronów, ryżu, płatków zbożowych, cukru czy słodyczy. Istotne jest bazowanie na produktach nieprzetworzonych zawierających mało węglowodanów, takich jak mięso, jaja, ryby, warzywa, orzechy, pestki, nasiona i grzyby. Do picia zaleca się wodę gazowaną lub niegazowaną. Między posiłkami można wypić kawę bez cukru.

Justyna Grochowska