Dlaczego odwlekamy zakończenie związku?

Spotykasz się z partnerem, ale coraz częściej wydaje ci się, że to jednak nie to. Wspólne spędzanie czasu sprawia ci mniejszą przyjemność niż kiedyś. Więcej rzeczy zaczyna cię w nim denerwować. Jednak ciągle odwlekasz podjęcie decyzji o rozstaniu. Dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego odwlekamy zakończenie związku? Fot. Fotolia

Rozstania nigdy nie należą do przyjemnych, nawet jeśli na pozór rozstajemy się w zgodzie. Jednak jest to ostatni etap rozpadu relacji. Zanim do niego dojdzie, musimy dobrze przemyśleć, czy to słuszny wybór. Co najczęściej sprawia, że odwlekamy podjęcie tej decyzji?

Strach przed samotnością

To jeden z najczęstszych powodów. Człowiek jest istotą społeczną i potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi. Trudno jest nam sobie wyobrazić, że z dnia na dzień mamy rozstać się z kimś, z kim spędzałyśmy tak wiele czasu, kto był dla nas tak bliski. Jednak weźmy pod uwagę, że nasz partner to przecież nie jedyna osoba w naszym życiu. Mamy jeszcze rodzinę, znajomych, którzy być może nieco ucierpieli na tej relacji, bo więcej czasu poświęcałyśmy na spędzaniu czasu z ukochanym niż z bliskimi.

Strach przed podjęciem ostatecznej decyzji

Zdajesz sobie sprawę, że decyzja o rozstaniu jest ostateczna. Ciągle wahasz się, czy aby na pewno dobrze robisz chcąc ją podjąć. Nie chcesz czuć się odpowiedzialna za rozpad tej relacji. Wolisz, żeby twój partner zrobił to za ciebie. Często w takiej sytuacji staramy się zrobić wszystko, żeby partner podjął tę ostateczną decyzję. Jednak czy nie lepiej rozstać się z klasą niż uciekać się do takich sztuczek?

Nadzieja na zmianę

Ciągle dajesz szansę swojemu partnerowi. Przecież na początku związku był cudowny i dlatego się w nim zakochałaś. Liczysz, że się zmieni. Dajesz mu kolejne szanse, a on zamiast z nich skorzystać, nawet nie stara się zmienić. To znak dla ciebie, że nic się w tej kwestii już raczej nie zmieni i zamiast liczyć na cud, powinnaś zaakceptować fakt, że jednak do siebie nie pasujecie.

Niechęć wobec niewygodnych pytań

Zdążyłaś już poznać swojego partnera z dużą częścią rodziny, znajomymi. Dla nich to rozstanie może być szokiem, bo przecież nie zwierzasz się wszystkim ze swoich problemów. Nie masz ochoty na opowiadanie, co się między wami stało, dlaczego podjęłaś decyzję o rozstaniu. Pamiętaj, że nie warto męczyć się w jakiejkolwiek relacji tylko po to, żeby spełnić oczekiwania bliskich.

Niska samoocena

Często powodem powstrzymującym nas przed zakończeniem relacji jest irracjonalny strach, że nie znajdziemy nikogo lepszego. Wtedy często wyolbrzymiamy pozytywne cechy partnera, zapominając o tych negatywnych. Przed podjęciem decyzji o rozstaniu, powinnyśmy uświadomić sobie własną wartość i spróbować racjonalnie ocenić naszego partnera.

Wpis znaleziono dzięki:

- związek

- niska samoocena

- rozstanie