Dlaczego warto postawić na kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne od kilku lat cieszą się zwiększonym zainteresowaniem. Konsumenci przykładają coraz większą wagę do tego, jakich produktów używają i co znajduje się w ich składzie.

Dlaczego warto postawić na kosmetyki naturalne?

Decyzje zakupowe podejmowane są bardziej świadomie, a moda na zdrowy styl życia nie przemija. Wybór kosmetyków naturalnych nie jest trudny. Na rynku dostępna jest szeroka gama tego typu produktów.

Kosmetyki do pielęgnacji to podstawowa część każdej kosmetyczki. Mają one kontakt bezpośrednio ze skórą, m.in. oczyszczają ją, nawilżają, odżywiają. Stosowanie kosmetyków zawierających substancje chemiczne może mieć negatywny wpływ na skórę i zamiast odżywiać dodatkowo obciąży ją. Warto więc sięgnąć po alternatywę w postaci kosmetyków naturalnych. Jest przynajmniej kilka powodów, dla których są one godne polecenia.

Prosty i zrozumiały skład

Formułki zapisane na kosmetykach naturalnych jest o wiele łatwiej zrozumieć. Zawierają one głównie składniki naturalne, których jest zazwyczaj około 4-5. Choć ich ilość nie jest duża, to w zupełności wystarcza. Prosty i zrozumiały skład pozwala uniknąć składników, które do tej pory źle wpływały na ciało, podrażniały je lub miały sztuczny zapach. Większość kosmetyków naturalnych zawiera składniki, takie jak:

  • ekstrakty roślinne,
  • olejki,
  • glinki,
  • proteiny,

Czytając taki skład łatwiej zrozumieć, co kosmetyk zawiera, czyli mówiąc wprost – co aplikuje się na twarz, włosy lub ciało. Konsument jest w pełni świadomy czego używa i nie musi sprawdzać skomplikowanych nazw i oznaczeń.

Mniej chemicznych substancji

Brak substancji chemicznych w składzie kosmetyków naturalnych wpływa znacząco na przyswajanie ich przez skórę. Substancje pochodzenia naturalnego są lepiej przez nią tolerowane i łatwiej wchłaniane. Skład kosmetyków naturalnych zawiera głównie formuły, które są bezpieczne dla skóry, a ich działanie jest łagodniejsze. Nie zaburzają one jej prawidłowego działania i nie wpływają na gospodarkę hormonalną. Znacznie mniejsze jest też ryzyko wystąpienia zaczerwień, alergii i podrażnień skóry. Inaczej może być w przypadku preparatów, które zawierają wiele substancji chemicznych. Dlatego, jeśli tylko jest taka możliwość, warto dać odpocząć skórze od substancji chemicznych, z którymi i tak ludzie mają kontakt na co dzień. Nawet tymczasowy „detoks” przyniesie pozytywne efekty i pozwoli skórze odetchnąć.

Mniejsze ryzyko alergii

Substancje chemiczne, które często można zauważyć w składach kosmetyków nienaturalnych to:

  • barwniki,
  • sztuczne ekstrakty zapachowe,
  • SLS (Sodium Lauryl Sulfate), czyli detergent pieniący i odtłuszczający,
  • inne agresywne substancje myjące.

Każdy z tych czynników znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia alergii. Jest to szczególnie ważne dla osób, mających tendencje do reakcji alergicznych.

W kosmetykach naturalnych nie wykorzystuje się takich składników, dzięki czemu nie podrażniają skóry, są łagodniejsze i mogą z nich korzystać nawet alergicy. Wybierając produkty naturalne warto sprawdzić, czy nie zawierają one alergenów, np. rumianku czy aloesu.

Ekologia

Składniki, które używane są do produkcji kosmetyków naturalnych, pochodzą zazwyczaj z wysokiej jakości upraw, na których nie stosuje się sztucznych nawozów. Ekologiczne uprawy są traktowane z dbałością, gleba jest odpowiednio użyźniona, a rośliny rosną bez sztucznych przyspieszaczy. Wzrost roślin jest naturalny i nie wspomagany żadnymi środkami chemicznymi, które później unosiłyby się do atmosfery i wsiąkały w glebę.

Polskie kosmetyki naturalne pakowane są często w szklane, ekologiczne buteleczki, które można wykorzystać wielokrotnie. Kartonowe pudełeczka zewnętrzne również są ekologiczne i niejednokrotnie powstają w procesie recyklingu. Zarówno skład, jak i opakowania kosmetyków naturalnych są przyjazne środowisku, a to jest ich ogromna zaleta.

Ochrona zwierząt

Naturalne kosmetyki najczęściej nie są testowane na zwierzętach i w większości przypadków nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego. To nie tylko zdrowszy wybór dla skóry, ale także decyzja natury etycznej. Firmy, które nie testują produktów na zwierzętach, mają potwierdzające to certyfikaty. Resibo ma na przykład umieszczone na opakowaniach certyfikaty Vegan oraz PETA Cruelty Free&Vegan.

Korzystanie z kosmetyków naturalnych staje się więc wyborem nie tylko dotyczącym jednostki, ale wpływającym również na praktyki rynkowe.

Skuteczne działanie

Kosmetyki zawierające silikony i substancje chemiczne często dają pozornie lepszy i zauważalny od razu efekt. W wielu przypadkach jest to związane jedynie z maskowaniem problemu, a nie zwalczaniem go. Inaczej jest w przypadku kosmetyków naturalnych. Surowce wykorzystywane do ich produkcji mają za zadanie wniknąć w skórę i wprowadzić rzeczywiste zmiany, a nie dawać tylko chwilową poprawę.

Kosmetyki naturalne wspomagają zachodzące w skórze naturalne procesy fizjologiczne. Wnikają w jej strukturę, nie zapychając gruczołów łojowych i nie wywołując efektu pozornej poprawy. Wzmacniają naturalną barierę ochronną, wspomagają proces wytwarzania się wody w komórkach i pozytywnie wpływają na nawilżenie skóry. Na efekty pracy kosmetyków naturalnych trzeba czasem poczekać nieco dłużej, lecz z pewnością są one skuteczne, a efekt zdrowej skóry jest tego wart.

Artykuł partnera