Dom jak z Instagrama – jak stworzyć wnętrze #instafriendly

Znudziło cię już tradycyjne podejście do wnętrz, a gdy przeglądasz zdjęcia influencerek, wydaje ci się, że osiągnięcie efektu instagramowego mieszkania jest trudne i kosztowne? Tymi kilkoma trickami stworzysz wnętrze rodem z Instagrama!

foto instagram.com/liketoknow.it.home

Uspokój kolory

Japoński minimalizm na dobre zagościł we współczesnym dekoratorstwie i objawia się pod wieloma postaciami. Pierwszym krokiem do osiągnięcia harmonii to odpowiedni dobór kolorów. Najlepiej bazować na bieli, czerni lub szarościach, a potem dodać do nich jeden kolor nadający charakteru.

foto instagram.com/liketoknow.it.home

Dodaj wzór

Gdy już uda nam się osiągnąć harmonię barw, często okazuje się, że wnętrze staje się odrobinę zbyt mdłe. Zaradzi temu wprowadzenie dodatkowego elementu. Paski, kropki, motywy zwierzęce – wybór należy do ciebie. Niektóre z nich wyglądają jeszcze bardziej interesująco, gdy je ze sobą zmieszamy, więc tutaj możesz trochę zaszaleć!

foto instagram.com/aglassofbovino/

Nie zapominaj o dodatkach

Nawet najpiękniej umeblowane wnętrza tracą urok bez odpowiednich dodatków. Ostatnio bardzo modne są geometryczne lampiony, żyrandole i akcesoria wykonane z metalu lub betonu. W stonowane aranżacje dobrze komponują się złote lub srebrne akcesoria.

foto instagram.com/aglassofbovino/

Warto także pamiętać o ozdobieniu ścian. Zmiana koloru farby na jednej z nich, położenie tapety lub dodatkowe dekoracje mogą znacząco wpłynąć na charakter pomieszczenia. Modne są ostatnio motywy inspirowane stylem skandynawskim w formie designerskich plakatów w dużych formatach, oprawione w cienkie, czarne lub białe ramy.

foto instagram.com/trnknyc/

Pora na odrobinę zieleni!

Zdarza się, że nie wiemy jak zagospodarować pusty fragment podłogi, regału czy parapetu, który powoduje powstanie wizualnej „luki”. Jeśli trudno ci dopasować element dekoracyjny, dobrym wyborem mogą okazać się rośliny doniczkowe. Świetnie dopasowują się i nie „gryzą” z pozostałymi elementami dekoracyjnymi – wręcz przeciwnie, zieleń roślin ożywi wnętrze i wkomponuje się w każdą kombinację stylistyczną.

foto instagram.com/_finntage

Na podłodze najlepiej sprawdzą się wysokie gatunki o dużych, rozłożystych liściach. Parapety najlepiej prezentują się z roślinami średniej wielkości, a małe okazy pięknie wyglądają na półkach lub stolikach.

foto instagram.com/_finntage

Odpowiedni dobór doniczek i wazonów może mieć niebagatelne znaczenie. Jeśli zdecydujemy się na kolorowe lub wzorzyste, należy pamiętać o tym, że będą stanowiły dodatkowy element dekoracyjny, który być może niepotrzebnie zaburzy nam dotychczas zaplanowaną kompozycję. Białe, czarne lub brązowe doniczki z gładką powierzchnią będą za to mniej zauważalne i sprawdzą się w bardziej żywych pomieszczeniach.

Tekstylia, tekstylia, tekstylia!

Najprostszym sposobem na rozpoczęcie zmian we wnętrzu może okazać się wprowadzenie nowych tekstyliów lub wymiana dotychczasowych. Poduszki, koce, pledy, dywany i zasłony dodadzą ciepła i wrażenia komfortu.

foto instagram.com/liketoknow.it.home

Najpiękniej prezentują się kompozycje tekstyliów o różnorodnej fakturze: sztuczne futerko, płótno, satyna, wełna lub sztruks to tylko kilka z dziesiątek propozycji tkanin, jakie dostaniemy w sklepach. Warto uwzględnić także różnego rodzaju printy i wzory, aby stworzyć własną, niepowtarzalną kombinację!

foto instagram.com/_finntage

Anna Dzielińska