Zajmując określone stanowisko w firmie, musimy liczyć się z przestrzeganiem pewnych zasad. Wśród nich znajduje się również dress code, bo w końcu jak cię widzą, tak cię piszą. Najczęściej jest kojarzony z urzędami lub korporacjami, ale występuje również w sieciach sklepów czy w gastronomii. Dress code powinien zostać określony w regulaminie i musi wynikać ze specyfiki danego stanowiska. Jeśli zasady dotyczące ubioru nie zostały określone na piśmie, pracodawca może je przekazać ustnie i wymagać ich przestrzegania. Wprowadzanie obowiązującego dress codu przeważnie ma wspomagać budowanie określonego wizerunku firmy. W korporacjach zazwyczaj obowiązuje styl formalny.
Styl formalny
Wybierając strój formalny musimy zacząć od ustalenia efektu, jaki chcemy osiągnąć. Stylizacje do biura przed wszystkim powinny sprawiać, że wyglądasz w nich kompetentnie, profesjonalnie i schludnie. Jest to ważne szczególnie jeśli Twoje stanowisko obejmuje bezpośredni kontakt z klientami lub reprezentowanie firmy „na zewnątrz”.
Ubierając się do biura, wybierzmy eleganckie komplety w postaci marynarki i spodni lub spódnicy w tym samym kolorze. Spódnica powinna sięgać co najmniej do kolana i być o kroju prostym bądź ołówkowym. Porzućmy wszelkie falbany i inne zbędne ozdoby. Spodnie nie powinny być krótsze niż do kostek, dodatkowo dobrze jeśli są prasowane w kant, choć i w prostym, acz eleganckim kroju również będą odpowiednie do biura.
Stylizacje formalne powinny być utrzymane w stonowanych kolorach, oprócz nieśmiertelnego granatu, czerni i szarości możemy pozwolić sobie na beż. Jeśli chodzi o koszule to należy wybrać nieprzezroczyste, gładkie, najlepiej pastelowe lub białe. W zależności od tolerancji w firmie można sobie niekiedy pozwolić na szczyptę ekstrawagancji i garnitur w nieco bardziej wyrazistym kolorze lub w paski czy też kratę. Strój biurowy powinien więcej zakrywać niż odkrywać. Niedopuszczalne są głębokie dekolty, odsłonięte plecy czy ramiona. Odsłaniając nogi nie zapomnijmy o nałożeniu gładkich rajstop, jest to absolutna podstawa stroju formalnego.
Akcesoria
W doborze akcesoriów kierujemy się zasadą minimalizmu. Skromna biżuteria i niewielki zegarek (srebrne, złote lub skórzane) wystarczy, by wyglądać schludnie i elegancko. Unikajmy ekstrawagancji również w wyborze torebki i butów. Obuwie, aby było odpowiednie, powinno być na obcasie w rozsądnej wysokości oraz zakrywać palce i pięty.
Makijaż
Niezbędnym dopełnieniem biurowych stylizacji jest makijaż. Powinien być delikatny i naturalny, aby nie skupiał na sobie uwagi podczas spotkań. Włosy powinny być zawsze świeże i uczesane, lepiej unikać wyzywających kolorów. Warto je spiąć, aby nie przeszkadzały w pracy i nie zasłaniały twarzy podczas kontaktu z klientem – prosty kok lub kucyk na stałe przyjął się w biurach. Dress code formalny dotyczy także stylizacji paznokci. Nie powinny być zbyt długie ani pomalowane w fantazyjne wzory, starajmy się je utrzymywać w neutralnych kolorach, zawsze zadbane i wypielęgnowane.