Eden – największa szklarnia świata

eden najwieksza szklarnia swiaa

Eden Project to najbardziej spektakularny kompleks przyrodniczy w Europie. Rajski ogród botaniczny, który przenosi odwiedzających się w klimat amazońskiej dżungli. Jest centrum edukacji ekologicznej i największą atrakcją Kornwalii, którą rocznie odwiedza ponad milion turystów.

W miasteczku Bodelva mieściła się niegdyś kopalnia odkrywkowa miedzi. Gdy wyeksploatowano złoża, na całkowicie wyniszczonym i niezdatnym do dalszego użytku terenie pozostała rozległa na 15 hektarów i głęboka na 60 metrów dziura. W tym właśnie miejscu holenderski archeolog Tim Smit stworzył Eden Project. Celem była odbudowa naturalnego środowiska, stworzenie centrum edukacji ekologicznej i budowa ogrodu botanicznego ukrytego w największych na świecie szklarniach. Jedna z nich została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Realizacja projektu rozpoczęła się w 1998 roku. Po osuszeniu i wyrównaniu terenu nawieziono 85 tys. ton ziemi użyźnionej naturalnym kompostem. Zasadzono milion roślin w pięciu tysiącach gatunków. Rozpoczęto budowę szklarni zaprojektowanych przez Nicholasa Grimshawa, współczesnego brytyjskiego architekta. Całość pochłonęła niebagatelną sumę 80 miliona funtów. Otwarcie kompleksu nastąpiło w 2001 roku. Największa kopuła w ogrodzie o wysokości 55-ciu metrów, długości 200-stu i szerokości 100 metrów zajmuje obszar przekraczający 1.5 hektara.

Szklarnię wypełnia wilgotny klimat równikowy, zasadzona w niej tropikalne rośliny z Ameryki Południowej, Afryki wschodniej oraz Malezji. W drugim z biomów stworzono klimat podzwrotnikowy. W cieplarni wysokiej na 35, długiej na 135 i szerokiej na 65 metrów, na obszarze 0.65 hektara zgromadzono roślinność śródziemnomorską. Ogród botaniczny Eden Project jest placówką edukacyjną promującą ochronę środowiska. W kompleksie wykorzystywane są ekologiczne rozwiązania zgodne z naturą. Pojazdy obsługujące kompleks napędzane są olejem rzepakowym, urządzenia zasilane są energią wietrzną, w restauracjach podawana jest żywność pochodząca z pobliskich upraw ekologicznych. Woda używana do podlewania roślin pochodzi z opadów. Organiczne odpady zasilają kompostownie tworząc naturalny nawóz dla roślin. Nie stosuje się chemicznych środków owadobójczych, w sklepach z pamiątkami nie używa się foliowych reklamówek.

Kompleks Eden Project przypomina scenerię filmu science-fiction. Największa szklarnia świata zyskała miano najlepszego brytyjskiego budynku ostatnich 20 lat. Projekt po pięciu latach zdobył główną nagrodę British Construction Industry’s (Brytyjskiego Przemysłu Budowlanego – BCI) w rankingu dwudziestolecia. Na decyzje sędziów BCI wpłynęło wiele czynników, oprócz samej konstrukcji były to: satysfakcja klientów, bezpieczeństwo, innowacyjność, trwałość i użyteczność.