![ekologiczne certyfikaty](https://obcasy.pl/wp-content/uploads/2021/05/ekocert.jpg)
Coraz popularniejsza staje się moda zrównoważona. Częściej zwracamy uwagę na pochodzenie tkanin oraz warunki produkcji ubrań. Marki prześcigają się w zapewnieniach o etyce pracy i odpowiedzialności za środowisko. Rozpoznanie, które produkty spełniły przyjazne naturze kryteria mogą ułatwić ekologiczne certyfikaty. Których warto szukać?
Czym są ekologiczne certyfikaty?
Certyfikacja pozwala na określenie pochodzenia i warunków produkcji odzieży. Pełni głównie funkcję informacyjną. Ekologiczne certyfikaty możemy znaleźć zarówno na odzieży, jak i kosmetykach. Są przyznawane, by potwierdzić spełnienie przez dany produkt ściśle określonych kryteriów społecznych czy ekologicznych.
Global Organic Textile Standard
Jest jednym z najpopularniejszych ekologicznych certyfikatów w Europie. Wskazuje, że produkt został wytworzony z poszanowaniem dla środowiska. Certyfikat ma dwie kategorie: „Organic” (organiczny) i „Made with x% organic” (wyprodukowane z użyciem x% surowców organicznych). W pierwszym przypadku w składzie produktu powinno się znaleźć przynajmniej 95% certyfikowanych włókien ekologicznych, w drugim minimalnie 70%, lecz dopuszczone jest użycie maksymalnie 10% włókien syntetycznych. Co jest ważne, w tekstyliach nie powinno być materiałów wytworzonych przy użyciu GMO. Producenci są również zobowiązani do stosowania oczyszczalni i zamkniętego obiegu wody. Certyfikat GOT mogą otrzymać produkty takie jak: włókna, dzianiny, tkaniny, tekstylia domowe i ubrania. Nie mogą być nim oznaczone wyroby skórzane.
Oeko-Tex Standard 100
Ten certyfikat opisuje właściwości produktów tekstylnych i włókienniczych, które mają bezpośredni kontakt ze skórą człowieka. Towary z takim oznaczeniem nie zawierają substancji niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska, takich jak formaldehyd, pestycydy, chlorofenol, barwniki alergizujące i metale ciężkie. Badanymi produktami są zarówno dodatki, na przykład guziki i nici, jak i gotowe produkty – odzież, tekstylia domowe, bielizna pościelowa lub zabawki.
Fairtrade Cotton
Jest certyfikatem dotyczącym handlu surowcem – bawełną. Dzięki temu oznaczeniu dowiadujemy się, że rolnicy podczas produkcji ograniczyli pestycydy, zużycie wody oraz emisję toksyn. Nie korzystają również z nasion modyfikowanych genetycznie. Ten certyfikat zapewnia nas też, że przy sprzedaży surowca plantatorzy otrzymali zapłatę, która nie jest niższa niż minimalna cena światowa.
Woolmark Certification
Przyznawany przez australijskie przedsiębiorstwo Australian Wool Innovation Limited certyfikat jest gwarancją jakości wełnianych produktów. Ten znak stosowany jest na wyrobach wykonanych w 100% z czystej wełny.
Fair Wear Foundation
To nie do końca certyfikat, ale powstała w Holandii inicjatywa zrzeszająca producentów, skupiająca się głównie na wytwarzaniu ubrań. Warunkiem członkostwa jest zobowiązanie firmy do stałego poprawiania warunków pracy w fabrykach. FWF na bieżąco kontroluje łańcuch dostaw. Kupując odzież z tym znakiem, możemy mieć pewność, że przy produkcji nie pracowały dzieci, a osoby zatrudnione legalnie i w bezpiecznych warunkach.
Justyna Grochowska