Emolienty nie tylko dla dzieci? Sprawdź, czy powinnaś ich używać

Emolienty to dermokosmetyki dla niemowląt. Jednak czasami ich używanie wskazane jest także dla dorosłych. Kiedy i dlaczego powinniśmy sięgnąć po kosmetyki dla dzieci?

Emolienty nie tylko dla dzieci? Sprawdź, czy powinnaś ich używać / Foto Pixabay.com

Czym są emolienty?

Emolienty to rodzaj dermokosmetyków dla najmłodszych. Nie mają w swoim składzie parabenów i chemii, która mogłaby źle wpłynąć na naskórek niemowlęcia. Dodatkowo pozwalają utrzymać odpowiednie nawilżenie natłuszczając skórę. Niwelują także podrażnienia. Tworzą niejako barierą ochronną przed czynnikami zewnętrznymi.

Emolienty są składnikami wielu produktów do pielęgnacji skóry, takich jak kremy, balsamy, maści, a także w niektórych produktach do mycia ciała. Mogą mieć różne formy, w tym oleje roślinne, woski, glicerynę, czy silikony. Składniki te tworzą warstwę ochronną na powierzchni skóry, zapobiegając nadmiernemu odparowywaniu wody i utracie wilgoci.Jakie powinny znaleźć się w naszej łazienkowej szafce?

Kiedy należy po nie sięgnąć?

Emolienty tworzą na skórze warstwę ochronną, która nie pozwala na nadmierne odparowywanie wody z organizmu. Przez długi czas jest ona miękka i nawilżona.

Osoby, które na co dzień borykają się z problemami skórnymi zdecydowanie powinny  zastosować w swojej pielęgnacji dermokosmetyki dla dzieci. Są one delikatniejsze niż te dla dorosłych i dodatkowo natłuszczają. Na pewno należy szybko porzucić pachnące cuda na ich rzecz, kiedy:

  • cierpimy na atopię
  • pojawi się uczulenie
  • jesteśmy chorzy na łuszczycę, czy inne choroby skórne

Składniki, które znajdują się w emolientach łagodzą świąd i stany zapalne. Wiele żeli pod prysznic, które znajdziemy w drogeriach nie są łaskawe dla naszej skóry i nadmiernie ją wysuszają. Przy leczeniu stanu zapalnego warto zadbać o wszystkie elementy: żel lub mydło pod prysznicem, a następnie balsam czy krem po kąpieli. To pozwoli naszej skórze odetchnąć i przywrócić do normalnego funkcjonowania.

Czy są droższe niż zwykłe kosmetyki?

Emolienty podobnie jak zwykłe drogeryjne żele pod prysznic dzieli ogromny rozstrzał cenowy. Możemy kupić balsam za 50 złotych, ale także za 7. Mogą one być zarówno od 1. roku życia, jak i od 3. miesiąca. Jednak te wytyczne są ważne dla niemowląt, dla dorosłej osoby nie ma to większego znaczenia.

Czy się pienią i czy ładnie pachną?

Wbrew pozorom dermokosmetyki naprawdę mogą się pienić. Oczywiście nie w takiej mierze jak te z połową tablicy Mendelejewa, ale swobodnie się nimi umyjemy, bez zbędnego tarcia. Jeśli chodzi o zapach to im mniej natarczywy tym zdrowszy. Dlatego te które pachną mało przyjaźnie są lepsze dla naszej skóry. Stąd w większości przypadków nie spotkamy się z aromatem cukierków, ale istnieją takie, które pachną bardzo subtelnie – mydełkiem dla dzieci.