Farbowanie włosów

W każdej cywilizacji starano się zmieniać kolor włosów. Sumerowie o czarnych włosach dokonywali zmian w kolorze przez zakładanie na głowę ozdób ze złota.

W starożytnym Egipcie farbowano włosy za pomocą henny i innych środków roślinnych. Dla Greków ideałem piękna była kobieta o jasnych włosach, jednak farbowali włosy na ciemno farbami roślinnymi. Rzymianie jako pierwsi zastosowali farby metaliczne, np. octan ołowiu lub sole srebra i miedzi. Używali też ołowianych grzebieni do czernienia włosów.
Farbowanie farbami utleniającymi rozpoczęto pod koniec XIX wieku w Niemczech. Nie były one obojętne dla zdrowia. Pierwszą, nieszkodliwą syntetyczną farbę do włosów opatentował w1907 roku Francuz Eugene Schueller i nazwał ją: Auréale. Dało to początek firmie L´Oréal, której założycielem był odkrywca preparatu.
Koniec dwudziestego wieku to doskonalenie utrzymania trwałości koloru, dobrej kondycji włosów i wprowadzanie różnorodnych odcieni włosów. Początek nowego tysiąclecia to trwałe farbowanie włosów bez użycia wody utlenionej oraz stworzenie inteligentnych farb, uwzględniających indywidualną strukturę każdego włosa.

Informacje zaczerpnęłam z podręcznika dla szkół o profilu fryzjerskim „Stylizacja – kolor, forma”; praca zbiorowa pod red. Zuzanny Sumirskiej.
Iza Ryłko
Obcasy.pl