Fish pedicure to zabieg, który ma na celu usunięcie martwego naskórka. Najczęściej wykonuje się go na stopach, ale znajduje on zastosowanie również na innych częściach ciała. Człowiek nie ma przy nim zbyt wiele pracy, ponieważ wyręczają go małe rybki. Co warto wiedzieć przed udaniem się do kosmetyczki w celu wykonania tego zabiegu? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?
Fish pedicure
Zabieg cieszy się popularnością na Bliskim Wschodzie i w Turcji, skąd pochodzi. Polega na zanurzeniu stóp w wodzie, gdzie pływają małe rybki z rodzaju Garra rufa. Czasami są nazywane rybami-lekarzami, ponieważ zjadają martwy naskórek ze stóp, dzięki czemu skóra zostaje pozbawiona zrogowaceń tak jak po peelingu. Procedura jest całkowicie bezbolesna, a jedyne co można czuć, to lekkie łaskotanie. Przed zanurzeniem stóp, kosmetyczka je myje i dezynfekuje. Całość trwa 15 – 30 minut, a do wykonania peelingu tylko na stopach potrzeba 200 – 350 rybek. Ryby, które są odpowiedzialne za wykonywaną pracę, nie posiadają zębów, więc nie mogą nas w żaden sposób skaleczyć.
Korzyści wynikające z zabiegu
Do zalet takiego działania należą:
- zmniejszenie zrogowaceń
- gładka skóra stóp
- złuszczenie suchej skóry
- usunięcie szorstkich plam
- według jednego z badań u 72% badanych osób wykryto zmniejszenie łuszczycy po poddawaniu ich zabiegowi z użyciem Garra rufa
Niebezpieczeństwa związane z rybnym peelingiem
Nad zaletami tego zabiegu zdecydowanie górują jego wady, a oto kilka z nich:
- Utrudniona jest dezynfekcja akwariów, ponieważ ryby musiałyby zostać z nich usunięte. Samych zwierząt także nie da się zdezynfekować.
- Garra rufa mogą być mylone z rybami Chinchin, które potrafią wyhodować zęby, gryźć, a zatem zwiększyć też ryzyko infekcji.
- Po rybnym pedicurze może wystąpić onychomadesis, czyli spełźnięcie płytki paznokciowej. Objawia się tym, że paznokcie najpierw czernieją, a później odpadają, co prawdopodobnie jest skutkiem urazu paznokcia spowodowanego działaniem ryb.
- Istnieje ryzyko nabawienia się mykobakteriozy, czyli infekcji bakteryjnej, która powoduje, że na skórze pojawia się szorstka płytka.
- Istnieje również ryzyko przenoszenia infekcji między klientami, jeśli jeden z nich ma otwartą ranę, która krwawi do akwarium.
Oprócz niebezpieczeństw dla zdrowia ludzkiego, fish pedicure niesie ze sobą zagrożenia dla samych ryb.
- Ryby są głodzone, ponieważ zjadają martwą skórę tylko kiedy brakuje im pokarmu.
- Wiele ryb umiera podczas transportu.
- Ryby, które zostaną wypuszczone do wody, gdy nie będą już potrzebne, zakłócą naturalny ekosystem, ponieważ często nie są rodzimym gatunkiem występującym na terenie kraju.
Przeciwwskazania
Osoby, które chciałyby skorzystać z rybnego peelingu powinny się upewnić czy nie mają:
- grzybicy stóp
- kurzajek
- stanów zapalnych skóry, otarć lub niezagojonych ran
- wirusa HPV
- stopy cukrzycowej
- stanów obniżających odporność
- rozrusznika serca
- zakaźnych chorób krwi.
Warto również wiedzieć, że fish peeling w niektórych miejscach jest całkowicie zakazany. Należą do nich m.in: Meksyk, Kalifornia, a także Nowy Jork.
Katarzyna Zych