Francuskie atrakcje, dziesięć miejsc, których nie znasz!

Francja kojarzy się nam głównie z Wieżą Eiffla, Wersalem czy Luwrem. Jednak posiada wiele atrakcji, które nie są tak popularne. Sprawdźcie, o jakich mowa!

Francuskie atrakcje, których nie znasz!

Wielokulturowy Paryż, luksusowe Lazurowe Wybrzeże, czy pachnąca Prowansja to jedne z najsłynniejszych wizytówek Francji. Jednak w kraju nad Loarą znajduje się wiele innych ciekawych i historycznych miejsc, które warto odwiedzić. W ramach kampanii edukacyjnej French Touch przedstawiamy dziesięć z nich.


COMPIEGNE (region Górna Francja) – niewielkie miasto na północy Francji położone nad rzeką Oise. Swoją sławę zawdzięcza rozejmowi, który zawarto w tutejszym lesie i który zakończył walki I Wojny Światowej. Co ciekawe, porozumienie z 1918 roku podpisano w specjalnie przygotowanym wagonie ustawionym na torach kolejowych przebiegających przez sam środek lasu. Dziś można w tym miejscu oglądać wierną replikę słynnego wagonu. W mieście warto też odwiedzić stojący w samym centrum Château de Compiègne. Okazała rezydencja wzniesiona na polecenie Ludwika XV przez lata była jedną z najważniejszych francuskich rezydencji królewskich. Obecnie znajduje się tu Muzeum Narodowe.

LE MANS (region Kraj Loary) – miasto znane na całym świecie z 24 Le Mans, czyli morderczego wyścigu samochodowego, podczas którego kierowcy muszą przejechać jak najwięcej okrążeń podczas jednej doby. Tor Circuit de la Sarthe, na którym odbywa się wyścig liczy ponad 13 km długości i jest wpleciony w ulice wokół miasta. 24 Le Mans jest uznawany za najbardziej prestiżowy wyścig na świecie, a o zwycięstwo od lat walczą w nim najlepsze zespoły i marki samochodowe. Pierwsze zawody odbyły się w 1923 roku. Na starcie stanęli wówczas zawodnicy rywalizujący indywidualnie. Z czasem zasady wyścigu zmieniały się i na torze ścigały się zespoły dwuosobowe, a następnie trzyosobowe. Zwycięzcą tegorocznej edycji została ekipa Porsche. Zawodnicy teamu z Niemiec nieoczekiwanie pokonali wszystkich faworytów wyścigu i stanęli na najwyższym stopniu podium.

ORLEAN (region Centrum-Dolina Loary) – piękne, historyczne miasto, z którego pochodzi najsłynniejsza francuska dziewica Joanna d’Arc. Orlean przesiąknięty jest historią Dziewicy Orleańskiej, a będąc tu nie sposób nie odwiedzić miejsc najmocniej z nią związanych. Podczas spaceru uliczkami koniecznie trzeba więc zobaczyć dom, w którym się urodziła. Mimo iż oryginał spłonął w wielkim pożarze władze miasta zadbały, aby został odrestaurowany z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów. Kolejny ważny punkt to Place du Martrois z okazałym posągiem konnym i Katedra Świętego Krzyża, w której znajdują się witraże przedstawiające całą historię Dziewicy Orleańskiej.

METZ (region Wielkowschodni) – stolica Lotaryngii o ponad 2000-letniej historii zachwyca swoją architekturą i legendami związanymi z miastem. W sierpniu odbywa się tutaj coroczny festiwal mirabelki, podczas którego odbywają się m.in. widowiskowe wybory Królowej Mirabelki, degustacje najróżniejszych specjałów i przetworów zrobionych z tych owoców, a także liczne koncerty i występy taneczne. Całe miasto przez tydzień skąpane jest w cudownym zapachu i kolorze pochodzących właśnie z Metz mirabelek.

MONTSEGUR (region Oksytania) – historyczna twierdza Katarów owiana tajemnicami i legendami zgłębianymi przez kolejne pokolenia pisarzy i historyków. Aby zwiedzić ten okazały zamek, trzeba wspiąć się na stromy szczyt wzgórza o wysokości 1.207 m. Droga jest niestety dość długa i wyczerpująca, ale na najbardziej wytrwałych, na szczycie czekają nie tylko fortyfikacje, ale także wspaniały punkt widokowy. Z Montsegur widać m.in. dolinę Ariège wzdłuż pasma górskiego Pirenejów, a nawet Tuluzę.

TULUZA (region Oksytania) – to miasto jest ważnym ośrodkiem francuskiego przemysłu. To właśnie tutaj znajduje się siedziba francuskiego koncernu Airbusa i tutaj produkowane są największe samoloty pasażerskie tej marki. Podczas wizyty w Tuluzie koniecznie trzeba wybrać się do miasteczka kosmicznego. W „Cité de l’Espace” znajdują się m.in. 53 metrowy model rakiety Ariane 5 transportującej satelity i ładunki na orbitę okołoziemską oraz planetarium. Miasto obfituje także w okazałe zabytki historyczne. Warta obejrzenia jest średniowieczna Bazylika św. Saturnina, która została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

DIJON (region Burgundia-Franche Comte) – czyli miasto, w którym produkowana jest najsłynniejsza musztarda na świecie. Jej historia związana jest z papieżem Janem XXII, który powierzył funkcję papieskiego „musztardnika” właśnie mieszkańcowi tego burgundzkiego miasta. Będąc w Dijon koniecznie trzeba odwiedzić sklep firmowy koncernu Amora-Maille, gdzie poza tradycyjną charakterystyczną w smaku musztardą dijońską kupić można wiele innych, często egzotycznych odmian.

COL DE L’ISERAN (region Owernia-Rodan-Alpy) – najwyżej położony odcinek przejezdnej drogi w Europie. Szosa znajduje się prawie 300m wyżej niż najwyższy szczyt górski w Polsce. Droga przez przełęcz Col de l’Iseran otwarta jest od początku czerwca do września. Ze względu na wysokość praktycznie przez cały rok spotkać tu można leżący na poboczach śnieg. Wybierając się na jeden z kilku położonych tu punktów widokowych warto pamiętać o cieplejszym ubraniu.

CHARTRES (region Centrum-Dolina Loary) – miasto, w którym znajduje się gotycka katedrą Najświętszej Maryii Panny będącą jedną z najsłynniejszych budowli chrześcijańskich na świecie. Katedra słynie m.in. z labiryntu, który znajduje się w środku i który w średniowieczu służył wiernym jako miejsce odbywania symbolicznej pielgrzymki, a także z kolorowych witraży. Jest ich tutaj aż 160 i zajmują łączną powierzchnię ponad 2600 m².

SAINT-MALO (region Bretania) – portowe miasto otoczone okazałymi murami, za którymi znajduje się urokliwa starówka. Ze względu na swoje położenie geograficzne, przy ujściu rzeki Rance do Kanału La Manche, Saint-Malo jest stolicą francuskiego przemysłu rybnego. W mieście znajduje się także Grand Aquarium, w którym podziwiać można setki gatunków ryb i zwierząt morskich z całego świata, w tym majestatyczne rekiny.