Przeszkód jest naprawdę wiele, ale można tak urządzić przestrzeń do pracy, aby spełniała swoją rolę! Jak sprawić, aby domowe biuro było wygodne, praktyczne, czyste i funkcjonalne?
Oto garść porad!
Zabierając się za urządzanie w domu przestrzeni do pracy, przede wszystkim należy zacząć od dobrania odpowiedniej kolorystyki ścian i mebli. Oczywiście wszystko zależy od powierzchni, którą przeznaczamy na biuro.
Zasada jest jedna:
małe pomieszczenie – jasne kolory, duże pomieszczenie – ciemne barwy. W domowych biurach jednak najlepiej sprawdzą się: ciepłe zielenie, zimne błękity, szarości, brązy, beże oraz pastele. To stonowane kolory, które sprzyjają skupieniu. Aby „rozweselić” nieco wnętrze warto dodać kilka jaskrawych akcentów.
Kolejnym istotnym elementem, bez którego nie może się obejść żaden kącik do pracy, jest oświetlenie. Przy jego wyborze należy pamiętać, aby nie stawiać na zbyt jasne światło i świetlówki te, bowiem bardzo męczą wzrok. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się energooszczędne żarówki, które dają naturalne, ciepłe światło. Jeśli w przestrzeni biurowej znajduje się okno warto to wykorzystać i zrezygnować ze sztucznego oświetlenia na rzecz naturalnego światła słonecznego.
Właściwy dobór mebli
Oprócz odpowiedniej kolorystyki ścian, doboru właściwego oświetlenia i zachowania czystości ważne jest też przemyślane rozplanowanie biura. Przede wszystkim domowy gabinet nie powinien być zagracony i pełen niepotrzebnych drobiazgów, a jego wystrój nie może być przytłaczający dla przebywających w nim osób. Odpowiednia aranżacja przestrzeni biurowej pomaga zachować koncentrację i ułatwia pracę. Dlatego tak ważny jest również odpowiedni dobór mebli – muszą być funkcjonalne i trwałe. Wybór wysokiej jakości materiałów zagwarantuje solidność produktu i możliwość używania go przez lata. – Do urządzenia biurowego pokoju idealne będą meble, wykonane z płyty laminowanej, która jest wyjątkowo odporna na wszelkie uszkodzenia i zarysowania. Są one bardzo wytrzymałe i sprawdzają się w domowym biurze – mówi Ewelina Wójcik, ekspert z firmy Meble Wójcik.
– Meble powinny być na tyle duże, aby zmieściły się w nich wszystkie ważne dokumenty, artykuły biurowe, komputery i inne potrzebne sprzęty. Najlepiej wybrać te, które mają dużo szuflad i przegródek – czyli wszelkiego rodzaju szafki, kontenerki, pojemne witryny i regały. Trzeba jednak pamiętać, aby nie zdominowały one pomieszczenia – dodaje Ewelina Wójcik.
Przestrzeń biurowa
Biurowa przestrzeń musi być miejscem odpowiednim do pracy, ale też umożliwiającym jej wygodne wykonywanie. W pomieszczeniu powinna znaleźć się więc chociaż jedna roślina, która nie tylko sprawi, że wnętrze stanie się bardziej przytulne, ale wytworzy tlen i ujemnie zjonizuje powietrze. Warto także pomyśleć o innych elementach urozmaicających to miejsce – na ścianach można powiesić obrazy, zdjęcia czy też plakaty, ustawić eleganckie i barwne doniczki lub np. zainwestować w kolorowe poduszki.
Jeśli przestrzeń biurowa jest wystarczająco duża, można wyodrębnić w niej miejsce do aktywnego odpoczynku – niewielkie przyrządy do ćwiczeń np. mata czy małe hantle pozwolą na aktywny wypoczynek, podczas kilku chwil wolnych od pracy.
Właściwa ergonomia
Przy urządzaniu domowego funkcjonalnego biura, oprócz tego, że wszystko musi być „pod ręką” nie można zapominać także o ergonomii. Odpowiednia regulacja krzesła, wysokość biurka czy lampki wpływa na nasz komfort pracy. Należy zwrócić więc uwagę na to, czy i kiedy kładziemy ręce na biurku, czy stopy ustawione są prosto na ziemi, a zgięcie w łokciu tworzy kąt 90 stopni. Istotne w tym kontekście jest również to, czy lampka na biurku oświetla jasno najczęściej używane przedmioty oraz czy ekran komputera oddalony jest o 70 centymetrów od oczu pracującej osoby.
Jeśli uda się wprowadzić w życie wszystkie powyższe wskazówki, praca w domowym biurze stanie się czystą przyjemnością.