Glamping, czyli luksusowa forma campingu

Pragniesz przygody w klimacie obozu harcerskiego, ale nie chcesz rezygnować z wygód w postaci wygodnego łóżka, prądu lub prywatnej łazienki? Glamping to idealna forma odpoczynku dla Ciebie!

Glamping, czyli luksusowa forma campingu. Foto Lucija Ros /unsplash

Mieszkanie w mieście potrafi być męczące. Szybkie tempo życia, zatłoczona komunikacja miejska, praca, smog i wszechobecny gwar sprawiają, że kiedy tylko mamy wolną chwilę, staramy się uciec od cywilizacji i odpocząć. Najczęściej obierane kierunki to pobliskie lasy i puszcze, choć popularne są również weekendowe wypady nad jezioro czy działkę. Bliskie obcowanie z naturą pozwala nam uspokoić myśli, wyciszyć się oraz zregenerować organizm po pracowitym okresie. Jednak wypoczynek na łonie natury nie zawsze jest komfortowy. Jeśli zdecydujemy się na pobyt na campingu, musimy przygotować się na pewne niewygody związane ze spaniem w namiocie lub przyczepie campingowej oraz współdzielone toalety, co dla osób przyzwyczajonych do luksusu i wyższych standardów, może okazać się przeszkodą nie do pokonania. Na przeciw takim oczekiwaniom wychodzi idea glampingu, czyli połączenie campingu z hotelowym luksusem.

Na czym to polega?

Glampingi najczęściej znajdują się w miejscach nieco oddalonych od cywilizacji, z dala od zaludnionych i głośnych miast czy ośrodków wypoczynkowych. Możemy je znaleźć w lesie, na polanach osłoniętych drzewami, w pobliżu jezior czy gór, ale również kilka kilometrów poza miastem. Założenie jest proste: być blisko natury. Dlatego tradycyjne campingowe namioty zostają zastąpione innymi, znacznie większymi i wyższymi, wyposażonymi w meble i łazienkę oraz dostęp do prądu. Luksusowe namioty są klimatyczne, a elementy wyposażenia są wykonane z naturalnych materiałów, aby utrzymać wrażenie zbliżenia z naturą. Dzięki temu żyjemy pośrodku natury i możemy słuchać jej odgłosów w postaci śpiewu ptaków o poranku lub szumu drzew przed snem. Jednocześnie nie musimy rezygnować z wygodnego łóżka, ogrzewania czy klimatyzacji oraz przestrzeni, w której można się swobodnie poruszać. Właściciele glampingów stawiają również na formy domków na drzewie lub nieco bardziej nowoczesne przeszklone konstrukcje, szklarnie oraz namioty sferyczne. Niektóre ośrodki nie oferują pełnych noclegów, ale dzienne pobyty podczas których można spędzić czas w szklarni w lesie, wziąć udział w zajęciach jogi, różnego rodzaju warsztatach lub poddać się masażowi pod gwiazdami. Glampingi to miejsca w pewien sposób oderwane od cywilizacji, natomiast wbrew pozorom oferują wygody typowe dla hoteli. W glampingowych strefach relaksu możemy skorzystać z jacuzzi, masażu, spa lub sauny, a także znaleźć miejsce przeznaczone do medytacji.

Skąd tak duża popularność?

Obecnie w Polsce glampingi nie są jeszcze dobrze rozpowszechnione, natomiast rozwijają się bardzo dynamicznie. Coraz więcej miejsc turystycznych oprócz klasycznych domków oferuje również nowatorskie propozycje noclegów. Jest to świetna forma wypoczynku nie tylko dla miłośników ciszy i natury, ale także dla osób znudzonych tradycyjnymi formami spędzania czasu. Glamping jest miłą odmianą od hotelowej uniwersalności. Co prawda oferuje często podobne atrakcje w strefach relaksu, natomiast znajduje się z dala od miejskiego zgiełku, w atrakcyjnych przyrodniczo miejscach. Planując pobyt w takim miejscu, należy odpowiednio wcześniej zająć się rezerwacją noclegu, ponieważ miejsca znikają bardzo szybko. Wolne terminy łatwiej znaleźć poza głównym sezonem, choć warto nadmienić, że glampingi zazwyczaj działają w sezonie letnim. Wśród glampingowych miejsc na mapie Polski możemy wyróżnić górski Tatra Glamp, który oferuje nocleg w luksusowych namiotach sferycznych z widokiem na góry, mazurską Glendorię zlokalizowaną  nałęczowskie W drzewach oraz Kimura Glamping, który znajduje się w Markach, blisko Warszawy.

AB