Google Workspace: nowa usługa, która zastąpi pakiet G Suite podczas pracy zdalnej

G Suite, pakiet inteligentnych aplikacji Google zmienia się w Google Workspace. Czy to wyłącznie zmiana nazewnictwa? Nie do końca.

Video Conference. Smiling african woman having web call on laptop at home, talking at camera while sitting on sofa in living room

Teraz Google Workspace, oprócz wprowadzenia nowych logotypów dla poszczególnych aplikacji konsoliduje narzędzia zwiększające produktywność w pracy, dostosowując pakiet do popularnej (i często koniecznej) obecnie pracy zdalnej. Co ta ewolucja oznacza dla użytkowników?

Co oznacza zmiana G Suite w Google Workspace?

Rebranding G suite w Google Workspace to nie tylko, jak mogłoby się wydawać, drobne odświeżenie logotypów i wprowadzenie nowej nazwy. G Suite, zestaw narzędzi usprawniających produktywność i współpracę online dla firm, takich jak Gmail, Dysk, Meet i Dokumenty, zamieniając się w Google Workspace, wprowadza kilka nowych funkcji, m.in. integracje Meet, Chat i Rooms. Google integruje teraz wszystkie te narzędzia, a Gmail jest usługą, w której się one łączą.

Nowe funkcje Google Workspace

Wśród nowych funkcji wprowadzanych wraz z Google Workspace znajdziemy możliwość tworzenia dokumentów i współpracy nad nimi z gośćmi w Chat rooms, a także podgląd plików połączonych w dokumentach, Arkuszach i Prezentacjach bez konieczności otwierania ich w nowej karcie. Gdy, pracując w dokumencie, wspomnimy innego użytkownika, wyświetli się tzw. inteligentny chip, prezentujący dane kontaktowe i zasugeruje działania, co zdecydowanie przyspieszy codzienną pracę.

Tryb obrazu w obrazie, z którego możemy korzystać już w Gmailu i Chacie, będzie dostępny również w Dokumentach, Prezentacjach i Arkuszach, co umożliwi prowadzenie wideorozmów w tych usługach.

Rozbudowanie Google Workspace Business

Do tej pory w G Suite mogliśmy wybrać jeden z dwóch dostępnych pakietów: Basic i Business. Po wprowadzeniu trzeciego pakietu możemy skorzystać z jednej z tych możliwości:

  • Business Starter (wcześniej G Suite Basic),
  • Business Standard (wcześniej G Suite Business),
  • Business Plus (nowy pakiet).

Rozszerzenie możliwości wyboru to dobra wiadomość przede wszystkim dla małych i średnich firm, które teraz mogą jeszcze lepiej dopasować ofertę Google Workspace Business do swoich potrzeb i możliwości. Warto wiedzieć, że Google wprowadza limit 300 licencji, dla których dostępne są wymienione wyżej pakiety. Przedsiębiorstwa z większą liczbą pracowników mogą z kolei wybierać wśród pakietów Google Workspace Enterprise.

Ewolucja w Google Workspace to wyjście naprzeciw konieczności pracy zdalnej. W czasach, w których współpraca często musi odbywać się bez codziennych spotkań w biurze, zestaw narzędzi do jej optymalizacji pomaga oszczędzić czas i skupić się na zadaniach, ale też utrzymać dobre relacje pomiędzy pracownikami. Workspace ma za zadanie to ułatwić.

Jak przygotować się do nadchodzących zmian? Jako użytkownik lub administrator domeny G Suite możesz liczyć na wsparcie swojego partnera Google Cloud i razem z nim płynnie przejść na platformę Google Workspace. Decydując się na współpracę z Partnerem Google Cloud warto rozważyć, czy posiada on odpowiednie doświadczenie, a zespół certyfikację potwierdzają jego wiedzę. Idealnym przykładem będzie Fly On The Cloud, który od ponad 6 lat wdraża tego typu usługi dla firm w Polsce i Europie.