Gorąca kusicielka czy zimna piękność, opowiadają Penélope Cruz i Nicole Kidman

goraca kusicielkaKidman tak opowiada o filmie i postaci Guido: Nine – Dziewięć to studium psychologiczne nieprzeciętnego mężczyzny, który ma nie najlepszy okres w życiu, jest bliski załamania nerwowego i oczekuje wsparcia ze strony wszystkich ważnych dla niego kobiet: żony, matki, kochanki, muzy, przyjaciółki.
Gorąca kusicielka czy zimna piękność? o swoich kreacjach aktorskich w nine – dziewięć opowiadają Penélope Cruz i Nicole Kidman

Carla to postać, w którą wcieliła się Penélope Cruz, zdobywczyni Oscara (2008) dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w filme Woody’ego Allena Vicky Cristina Barcelona. Ta rola od samego początku zainteresowała aktorkę – Penélope bardzo chciała zagrać barwną, drapieżną i interesującą kochankę głównego bohatera, Guido (w tej roli Daniel Day Lewis), jaką jest Carla. Carla pełni ważną rolę w życiu Guido, jest kobietą, która może stoczyć niejedną bitwę, by zatrzymać go przy sobie, nie zważając na koszty. „Carla wnosi do związku z Guido nadzieję, konflikt i ból” – zauważa Cruz. „Gdy jest blisko niego czuje, że żyje, że jest blisko samej istoty świata. Guido jest uznanym artystą i to sprawia, że Carla czuje się przy nim kimś wyjątkowym. Choć bycie z nim wcale nie jest łatwe. Przypomina raczej jazdę górską kolejką: euforia przeplata się z goryczą, miłość z nienawiścią. Mimo całej swojej rozbuchanej seksualności, Carla jest w goraca kusicielka2gruncie rzeczy dosyć naiwna – widzi w Guido tylko to, co chce zobaczyć.” Cruz włożyła w tę rolę serce i duszę. Inspirowali ją nieustannie inni aktorzy, cała ekipa, szczególnie Rob Marshall. „Udział w Nine – Dziewięć był dla mnie wielką przygodą i wspaniałym doświadczeniem aktorskim. Rob Marshall wyreżyserował kapitalny film. Jestem zachwycona jego osobowością, talentem i rozmachem artystycznej wizji” – mówi Cruz. „Był wspaniały i powodował, że każda z nas przez cały czas czuła się wyjątkowa. Stworzył na planie kapitalną atmosferę. Poza tym szalenie podobało mi się, że mogłam śpiewać i tańczyć, zwłaszcza prowokującą piosenkę Call from the Vatican”- dodaje aktorka. „Przygotowaliśmy się do każdej sceny tygodniami. Kochałam każdą chwilę spędzoną na planie. Kiedy udało nam się nagrać kolejny numer byłam równocześnie szczęśliwa, ale i smutna, bo wiedziałam, że ten wyjątkowy moment się skończył i nigdy już się nie powtórzy” – wspomina Cruz.
Kolejną ważną kobietą w życiu Guido jest Claudia Jenssen – jego muza, jego natchnienie i ulubiona aktorka. O swojej miłości i trudnej relacji z Guido śpiewa w przejmującej piosence Unusual Way. Claudia zawdzięcza swoją karierę rolom w filmach Guido i pozostaje z nim w bardzo bliskiej, podszytej wzajemną fascynacją (choć platonicznej) relacji. Ale gdy reżyser przeżywa kryzys twórczy, decyduje się na trudny dla niej krok i odrzuca rolę w jego najnowszym filmie. Claudię gra jedna z najpiękniejszych aktorek świata, Nicole Kidman. Australijka znana jest ze wspaniałych kreacji aktorskich, m.in. pisarki Virginii Wolf w filmie Godziny, ale ma też spore doświadczenie musicalowe – była gwiazdą hollywoodzkiego przeboju Moulin Rouge Baza Luhrmanna.

Kidman tak opowiada o filmie
i postaci Guido: „Nine – Dziewięć to studium psychologiczne nieprzeciętnego mężczyzny, który ma nienajlepszy okres w życiu, jest bliski załamania nerwowego i oczekuje wsparcia ze strony wszystkich ważnych dla niego kobiet: żony, matki, kochanki, muzy, przyjaciółki. Jego zdaniem, jedynie one mogą go uratować. To film, który opowiada o ludzkiej i artystycznej naturze. Guido jest kłamcą, egocentrykiem, człowiekiem na zakręcie. Film przedstawia jego zagubienie i próbę odnalezienia prawdziwego siebie” – mówi Kidman. Jak to się stało, że wystąpiła w filmie? „To film do udziału, w którym nie trzeba nikogo namawiać. Każdy chciałby w nim wystąpić. Pozyskanie mnie do tego przedsięwzięcia nie było trudne. Pewnego dnia w hotelu w Beverly Hills Rob Marshall podszedł do mnie i spytał po prostu: Chciałabyś zagrać Claudię w Nine – Dziewięć? – Oczywiście – odpowiedziałam. I tak zostałam Claudią” – wspomina Nicole. „Na tym etapie nie była jeszcze obsadzona główna rola męska, więc wszyscy zaczęliśmy kogoś proponować. I szczęśliwie rolę dostał Daniel Day-Lewis. To wspaniały artysta. Wierny sobie i swojej sztuce. W dodatku jest diablo przystojny, więc bycie jedną z jego filmowych kobiet było ekscytujące” – śmieje się Kidman.
„NINE – DZIEWIĘĆ” W KINACH od 22 STYCZNIA 2010