Branża opiekuńcza w Niemczech oznacza także wysokie zarobki. Dużo wyższe niż te, które moglibyśmy zarobić w Polsce. Dowiedz się, czy to dobra praca dla Ciebie.
Jak wygląda praca opiekunki w Niemczech?
Opiekunki osób starszych w Niemczech najczęściej podejmują pracę w formie tzw. „opieki domowej”. Oznacza to, że przez określony czas opiekunka mieszka z seniorem pod jednym dachem, w jego domu czy mieszkaniu. Standardem jest zapewnienie co najmniej jednego, osobnego pokoju. Często spotkać można także oferty z własną łazienką i toaletą, czasem nawet z osobnym mieszkaniem – wydzielonym w domu podopiecznego lub np. w tym samym bloku mieszkalnym. Podczas pobytu w Niemczech opiekunowie mają także zapewnione wyżywienie, którego koszty, podobnie jak koszty zamieszkania oraz podróży, nie są odliczane od wynagrodzenia netto, a tym samym wysokość wynagrodzenia podana w ogłoszeniu o pracę jest kwotą, która finalnie zasila konto bankowe opiekunów.
Opieka domowa realizowana jest w modelu wahadłowym, co oznacza, że opiekunki spędzają w pracy określony czas (np. dwa miesiące), a następnie, na podobny okres, wracają do kraju. Każdorazowo daty wyjazdu i powrotu są ustalane z pracownikiem. Nie są z góry narzucone, co umożliwia pewną elastyczność, dostosowanie do indywidualnej sytuacji i uwzględnienie ważnych terminów.
Opiekunowie mogą być zatrudnieni w różnych formach. Dwie, najczęściej spotykane, to polska umowa zlecenie oraz niemiecka jednoosobowa działalność gospodarcza (Gewerbe). Każda z tych form za swoje wady i zalety, decyzja o wyborze, powinna być poprzedzona oceną własnej sytuacji oraz oczekiwań. W odniesieniu do polskiej umowy zlecenie warto wskazać, że firmy opiekuńcze zapewniają ciągłość takich umów, co równa się ciągłości zatrudnienia oraz opłacania ubezpieczenia zdrowotnego i odprowadzania innych składek.
Zakres obowiązków opiekunki w Niemczech
Zawód opiekunki lub opiekuna osób starszych lub niesamodzielnych w Niemczech charakteryzuje się sporą różnorodnością. Jest to bowiem praca z ludźmi i to od ich indywidualnej sytuacji zależy zakres obowiązków na danym zleceniu.
Choć spotkać można się z najróżniejszymi sytuacjami, najczęściej opiekunowie zajmują się:
- Dotrzymywaniem seniorowi towarzystwa, wspieraniem go w utrzymywaniu kontaktów rodzinnych i społecznych, organizowaniem dnia;
- Prowadzeniem domu – sprzątaniem, praniem, prasowaniem;
- Robieniem zakupów oraz przygotowywaniem posiłków;
- Wspieraniem w czynnościach dnia codziennego.
W zależności od stanu zdrowia podopieczny może wymagać np. pomocy w higienie osobistej oraz podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych. Asekuracji podczas przemieszczania się czy pomoce we wstawaniu i siadaniu. Wsparcia podczas ubierania i rozbierania.
Podczas opieki nad osobami o najcięższym stanie zdrowia wymagane może być całkowite przejęcie obowiązków związanych z utrzymaniem higieny (np. mycie w pozycji leżącej), transfer z łóżka na wózek inwalidzki, zmiana pieluch, karmienie.
Ważnym aspektem tej pracy jest możliwość każdorazowego zapoznania się z sytuacją na miejscu i wynikającym z niej zakresem obowiązków. Rzetelni pośrednicy lub firmy opiekuńcze zapewniają pełne informacje o stanie zdrowia przyszłego podopiecznego, warunkach mieszkaniowych, zadaniach do wykonania. Decydując się na pracę w branży opiekuńczej warto szukać właśnie takich ofert pracy – zawierających szczegółowe informacje. Dzięki temu nic nas nie zaskoczy, a zakres obowiązków będzie odpowiadał naszym kwalifikacjom i oczekiwaniom.
Ile zarabia opiekunka w Niemczech?
Na koniec odpowiedzmy na pytanie, które nurtuje wiele osób. Ile można zarobić w branży opiekuńczej? Znów można powiedzieć – to zależy. Od rodzaju umowy, znajomości języka, zakresu obowiązków i ewentualnie innych wymagań, np. posiadania prawa jazdy.
Zarobki opiekunek zaczynają się od około 1500-1600 euro netto (na rękę) i sięgają nawet 2200 euro netto za miesiąc. Rozglądając się za najlepszą dla nas ofertą pracy warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na wynagrodzenie na rękę, ale także na składki. Zdarza się, że nie wszyscy pośrednicy odprowadzają je w odpowiedniej wysokości. A przecież to pieniądze choćby na naszą przyszłą emeryturę. Szukajmy uczciwych pracodawców, którzy zatroszczą się nie tylko o swój zysk i nasze wynagrodzenie na rękę, ale także o naszą przyszłość.
Artykuł partnera