Premiera nowej generacji Skody Kodiaq w Hiszpanii

Pod szumem fal Morza Śródziemnego, na tle malowniczych hiszpańskich pejzaży, odbyła się premiera modelu - Škoda Kodiaq drugiej generacji. Wydarzenie miało miejsce w wyjątkowym otoczeniu Hotelu Camiral Golf and Wellness.

Premiera nowej generacji Kodiaqa w Hiszpanii

Zaproszeni na premierę goście, wśród których znalazły się nasze dziennikarki lifestylowe z portalu obcasy.pl miały okazję poznać bliżej nowość, która właśnie dołączyła do oferty marki Škoda na polskim rynku.

Na pierwszy rzut oka, nowa Škoda Kodiaq robi wrażenie swoją dynamiczną, niemal drapieżną sylwetką. Nowe, opcjonalne reflektory TOP LED Matrix i sześciokątny grill z poziomą listwą świetlną, to tylko przysłowiowy „wierzchołek góry lodowej” wśród innowacji, które skrywa Kodiaq.

Premiera nowej generacji Kodiaqa w Hiszpanii

Optimum stylu i funkcjonalności: Wprowadzenie drugiej generacji modelu Kodiaq

› Rozszerzona Sylwetka: Model Kodiaq został wydłużony o ponad sześć centymetrów, tworząc więcej przestrzeni dla maksymalnie siedmiu pasażerów

› Zdecydowane światła: Druga generacja reflektorów LED Matrix, przedni grill z poziomym paskiem świetlnym i połączone tylne światła LED z animowanymi kierunkowskazami

› Imponująca sylwetka: Przebudowane, lekko kwadratowe nadkola, potężna osłona chłodnicy, solidny tylny zderzak i akcenty Unique Dark Chrome

Z wprowadzeniem drugiej generacji modelu Kodiaq, Škoda precyzyjnie ulepszyła solidną a opływową postawę SUV-a, nadając mu bardziej imponujący, zdecydowany wygląd. Oprócz lekko kwadratowych nadkoli, wzrok przyciąga nowoczesne logo marki na masce i tylnej klapie bagażnika, które jest odzwierciedleniem nowej identyfikacji korporacyjnej Škody. Miriada efektu kryształowego ma na celu skupienie uwagi obserwatora na niepowtarzalnym wyglądzie pojazdu. Bardziej rozpoznawalne są nowe reflektory LED Matrix i stworzone od podstaw tylne światła LED z animowanymi kierunkowskazami. Impresyjnym dodatkiem są proporcje auta, które dzięki wydłużeniu o większą ilość centymetrów, teraz oferują więcej miejsca we wnętrzu dla siedmiu pasażerów i ich bagażu. Škoda kontynuuje z przełomami w technologii, poprawiając aerodynamikę modelu, osiągając wartość xx na poziomie 0,282. Zasadnicze postępy w obszarze aerodynamiki są wynikiem wprowadzenia aktywnych żaluzji chłodnicy oraz stworzenia od nowa przednich i tylnych zderzaków.

Premiera nowej generacji Kodiaqa w Hiszpanii

Oliver Stefani, szef działu projektowania Škody, skomentował: „Nowy Kodiaq jest zarówno nowoczesny, jak i dynamiczny, a jego wygląd jest uderzająco charakterystyczny. Zgodnie z zasadą 'forma podąża za funkcją’, zintegrowaliśmy pierwsze elementy naszego przyszłego języka projektowania Modern Solid. Praca nad projektem nie tylko skupiała się na praktyczności, ale także na jak najlepszym wykorzystaniu aerodynamiki. Projektowanie SUV-ów dla Škody było wspólnym wysiłkiem i jestem pewien, że udało nam się zestawić składniki, które gwarantują sukces drugiej generacji modelu”.

Premiera nowej generacji Kodiaqa w Hiszpanii

Unikalne cechy, optymalizowana aerodynamika i łatwość obsługi

Druga generacja Škody Kodiaq posiada profilowaną maskę, z nowym logo Škody wykończonym w matowym Unique Dark Chrome, które idealnie komplementuje charakterystyczną ramkę sześciokątnej osłony chłodnicy Škody. To innowacyjne auto posiada powyżej osłony chłodnicy szeroki wlot powietrza z wzorem w kształcie plastra miodu, otoczone dwoma kurtynami powietrznymi inspirowanymi kubizmem. Wydłużona linia dachu skierowana jest ku tyłowi, a jej aerodynamiczny kształt obniża współczynnika oporu powietrza do cx = 0,282. Ta rewolucja w aerodynamice została osiągnięta dzięki zoptymalizowanemu zarządzaniu powietrzem do chłodzenia silnika i hamulców, aerodynamicznie wyprofilowanym lusterkom zewnętrznym, przeprojektowanych przednich i tylnych zderzakach, aerodynamicznie zoptymalizowanych kołach, wydłużonym bocznym relingom dachowym, oraz dobrze widocznemu i w całości wykończeniu słupka D w kolorze Unique Dark Chrome.

Premiera nowej generacji Kodiaqa w Hiszpanii

Debiut drugiej generacji reflektorów LED Matrix, przedni grill z poziomym paskiem świetlnym i połączone tylne światła LED

W Kodiaq-u zaimplementowano zupełnie nowy projekt reflektorów LED Matrix drugiej generacji. Nowe reflektory zawierają o 50 procent więcej segmentów świetlnych i dostarczają jaśniejszy czysty strumień świetlny, niż lampy pierwszej generacji. Dwie opcjonalne reflektory, nienagannie zamontowane jeden nad drugim, zawierają moduł Bi-LED dla świateł drogowych i mijania, a także wewnętrzny moduł świateł Matrix składający się z 36 segmentów świetlnych. Ich ułożenie jest kwintesencją stylu SUV-a marki Škoda, czyli tzw. czterech oczu. Pomiędzy dwoma ustawionymi pionowo „oczami” znajduje się cienki pasek LED w kształcie „lecącej strzały”, który służy jako światło do jazdy dziennej, światło postojowe i kierunkowskaz.

Premiera nowej generacji Kodiaqa w Hiszpanii

Statyczne światło narożne umiejscowione blisko wewnętrznej krawędzi reflektora skierowane jest w stronę osłony chłodnicy. Wygląd reflektorów LED Matrix jest dodatkowo podkreślony efektem kryształu. Ten przypominający barwne szkło kryształowe element nadaje reflektorom nową turkusową poświatę. Podstawowa wersja przednich i tylnych świateł korzysta wyłącznie z technologii LED. Opcjonalne tylne światła LED z animowanymi kierunkowskazami (standard w wersji Sportline) są wyposażone w czerwoną listwę dekoracyjną o krystalicznej strukturze, która łączy ze sobą obie lampy tylne. Lampy tylne są podzielone na trzy sekcje, a ich wyrazisty styl uwydatniają krystaliczne elementy. Nowa, szeroka sygnatura świetlna w kształcie litery C sięga głęboko w pokrywę bagażnika.

Premiera nowej generacji Kodiaqa w Hiszpanii

Ponadto model Kodiaq oferuje duży wybór wielkości i modeli obręczy kół – od 18 do 20 cali. Całkowicie nowy Kodiaq dostępny jest w dziewięciu kolorach nadwozia, co jest jeszcze jednym dowodem na elastyczność i sposobność personalizacji modelu, co ogranicza przestrzeń do kompromisów i pozwala spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Premiera nowej generacji Kodiaqa w Hiszpanii

Na pewno warto zwrócić uwagę na przestronne wnętrze auta. Nowa koncepcja wnętrza obejmuje między innymi ulepszony zestaw elementów sterujących oraz dźwignię zmiany biegów montowaną na kolumnie kierownicy. A dodatkowym atutem, który z pewnością przypadnie do gustu miłośniczkom gadżetów jest 13-calowy centralny ekran systemu Infotainment oraz nowo wprowadzona funkcja wyświetlacza head-up.

Premiera nowej generacji Kodiaqa w Hiszpanii

Pod maskę auta zerknęły oczywiście także obcasy.pl. W początkowej ofercie mamy do wyboru jednostkę napędową 2.0 TDI (193 KM) z napędem na cztery koła w standardzie oraz 2.0 TDI (150 KM). W późniejszym terminie do oferty dołączą jeszcze inne jednostki napędowe, takie jak napęd hybrydowy typu plug-in wraz z 1.5 TSI mild hybrid (150 KM) oraz 2.0 TSI (204 KM) z napędem 4×4, które miałyśmy możliwość przetestować.

Premiera nowej generacji Kodiaqa w Hiszpanii

Reasumując, premiera nowej Škody Kodiaq drugiej generacji była prawdziwym triumfem dla marki. Wyjątkowe otoczenie Hotelu Camiral Golf and Wellness stanowiło doskonałe tło dla prezentacji tego wyjątkowego modelu SUV-a, który z pewnością spełnia najwyższe standardy zarówno pod względem stylu, jak i nowoczesnych technologii. Škoda Kodiaq z pewnością szybko zasili grono najbardziej pożądanych aut na polskim rynku. Czekamy na kolejne opinie i recenzje naszych ulubionych lifestylowych dziennikarek!