Instytut Matki i Dziecka dokonuje przełomu w medycynie dziecięcej

Wszystko dzięki innowacyjnym operacjom z wykorzystaniem technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

Instytut Matki i Dziecka dokonuje przełomu w medycynie dziecięcej
Instytut Matki i Dziecka dokonuje przełomu w medycynie dziecięcej

W Instytucie Matki i Dziecka odbyły się pionierskie operacje, w których zastosowano zaawansowane technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki wykorzystaniu przełomowej technologii trójwymiarowej wizualizacji obrazu danych diagnostycznych CarnaLife Holo, chirurdzy mieli możliwość precyzyjniejszego i skuteczniejszego przeprowadzania operacji u dzieci.

Zastosowanie hologramów w medycynie

Dotychczas w Instytucie Matki i Dziecka odbyły się 4 operacje z wykorzystaniem ww. technologii. Podczas innowacyjnych operacji lekarze Instytutu Matki i Dziecka korzystali z zaawansowanych gogli HoloLens 2, które umożliwiły im widzenie trójwymiarowego hologramu operowanego miejsca. To niesamowite narzędzie pozwala na dokładne przyjrzenie się anatomicznym strukturom i patologicznym tkankom, co znacząco ułatwia diagnozowanie, planowanie i przeprowadzanie operacji. Po założeniu okularów rozszerzonej rzeczywistości HoloLens lekarze, mogli wchodzić w interakcję z wyświetlanym hologramem operowanego miejsca, obrócić go, skalować, przemieszczać, a także wchodzić w wewnętrzne struktury anatomiczne za pomocą gestów i komend głosowych. Dzięki temu lekarze mogli skupić się na najmniejszych detalach i uniknąć uszkodzenia innych struktur wokół operowanego miejsca. To z kolei minimalizuje ryzyko powikłań i przyspiesza proces rekonwalescencji pacjenta. Warto dodać, że metoda ta pozwala także pokazać starszym pacjentom lub ich rodzicom jak będzie przebiegała operacja.

Kluczowe znaczenie innowacyjnych technologii

„Przełom w medycynie dziecięcej, jaki osiągnęliśmy dzięki zabiegom wykonywanym z wykorzystaniem gogli rozszerzonej rzeczywistości, otwiera nowe perspektywy w leczeniu najmłodszych pacjentów. Możliwość dokładniejszego rozpoznania problemu, precyzyjnego planowania operacji i jej przeprowadzania daje nam ogromne narzędzia w poprawie wyników leczenia i jakości życia dzieci.” Pierwszy zabieg wykonany był w lutym u pacjenta z mięsakiem stopy, który miał podejrzenie o zmianę przerzutową w tkankach miękkich uda.” – opowiada Profesor nadzw. dr hab. n. med. Anna Raciborska.

,,Drugi zabieg dotyczył pacjenta w wieku 3 lat u którego rozpoznano zmianę miękkotkankową okolicy pośladka prawego. Finalnie przeprowadzono skomplikowaną operację wycięcia zmiany nowotworowej z okolicy krzyżowo – ogonowej. W marcu operowana była pacjentka z przerzutami mięsaka kościopochodnego kości udowe z przerzutami do płuc. Ostatni zabieg wykonano w maju u pacjentki wycięto guza końca mostkowego obojczyka lewego, guz uciskał na ważne struktury anatomiczne szyi. Zastosowanie techniki AVR w przypadku czwartej pacjentki umożliwiło dokładną wizualizację guza, zwłaszcza jego położenie względem dużych naczyń szyjnych i tchawicy, co ułatwiło przygotowanie się zespołu operacyjnego do zabiegu, a także pozwoliło na łatwiejsze wypreparowanie i usunięcie zmiany
co znacznie przyspieszyło operację.” – kontynuuje.

Instytut Matki i Dziecka dokonuje przełomu w medycynie dziecięcej
Instytut Matki i Dziecka dokonuje przełomu w medycynie dziecięcej

„Technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości nie tylko przyczyniają się do poprawy
diagnozowania i leczenia dzieci, ale także stanowią niezwykłe narzędzie edukacyjne dla nas. Dzięki nim możemy zdobywać wiedzę i umiejętności w interaktywny i praktyczny sposób, co pozwala na podnoszenie standardów opieki medycznej nad najmłodszymi pacjentami.” – dodaje dr n. med. Krzysztof Bronowicki specjalista chirurgii dziecięcej Instytutu Matki i Dziecka.

W najbliższych czasie szpital planuje kolejne operacje z wykorzystaniem gogli HoloLens 2

Zabiegi były efektem zwycięstwa firmy MedApp S.A. w organizowanym przez Instytut Matki i Dziecka
Konkursie Mother and Child Startup Challenge, w wyniku którego oprogramowanie CarnaLife Holo wdrażane jest w pięciu polskich szpitalach dziecięcych. Operacje przeprowadzone w Instytucie Matki i Dziecka z wykorzystaniem technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości stanowią znaczący krok naprzód w dziedzinie chirurgii pediatrycznej. Instytut, będący liderem w opiece nad matką i dzieckiem, kontynuuje dążenie do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań medycznych, które przyczyniają się do poprawy zdrowia i jakości życia najmłodszych pacjentów.