Jajka po kurpiowsku

Święta tuż, tuż – przygotowania czas zacząć! Pomimo, że Wielkanoc obchodzona jest w całej Polsce, każdy region posiada własną historię i tradycję. Na Warmii i Mazurach jeszcze do niedawna nie znano zwyczaju święcenia potraw, a śniadanie wielkanocne było dość ubogie.

Jajka po kurpiowsku

Trochę historii wielkanocnej

Kurpie to region położony na Mazowszu, na terenie Puszczy Zielonej i Puszczy Białej. Głównymi ośrodkami folkloru kurpiowskiego w Puszczy Zielonej są Kadzidło, Łyse i Myszyniec. Kompleks leśny ciągnący się od Pułtuska po Ostrów Mazowiecką nazywany jest natomiast Puszczą Białą. Kurpie jako region słynie z ludowego rękodzieła – najbardziej popularne obok haftu są wycinankarstwo i bursztyniarstwo.

Charakterystyczną wycinanką Kurpi jest jednobarwna leluja – symetryczne drzewo z motywami roślinnymi i zwierzęcymi, które tworzy się za pomocą nożyc do strzyżenia owiec. Równie popularne są także gwiazdy, wycinanki koliste, ozdobione ażurowymi wzorami oraz motywami zwierzęcymi takimi jak koguty czy pawie. Uzdolnione kurpianki z okazji Świąt Wielkanocnych przygotowują piękne pisanki w frywolitkowych ubrankach, a także ugniatają baranki z cukru i chleba. Do tradycji należą również kilkumetrowe palmy wielkanocne – według wierzeń chronią one dom przed złymi duchami, a zjedzenie bazi zabezpiecza domowników przed bólem gardła.

Kuchnia kurpiowska bazuje na darach lasu. Do potraw regionalnych wykorzystywane są grzyby, borówki, a także jagody jałowca, które świetnie nadają się jako dodatek do mięs. Kuchnia kurpiowska charakteryzuje się również wyrazistym smakiem. Zupy zakwaszane są często sokiem z kiszonej kapusty, a do mięsnych potraw dodaje się chrzan i ćwikłę. Wiele dań regionu, ze względu na pyszny i oryginalny smak, coraz częściej pojawia się w kuchni Mazowsza, a każdy z pewnością znajdzie w niej coś dla siebie.

Wielkanocne dania kurpiowskie na stół

Kuchnia kurpiowska to kopalnia pomysłów i pysznych smaków. Wiele inspiracji z tego regionu można zaprezentować na własnym świątecznym stole. Mogą to być zarówno dania główne na gorąco, jak i delikatne, regionalne akcenty w postaci pysznych kurpiowskich przekąsek. A oto kilka z nich.

Jajka to dla wielu symbol Świąt Wielkanocnych, którego nie może zabraknąć na wielkanocnym stole. Zazwyczaj faszeruje się je majonezem, łososiem lub tuńczykiem. A gdyby tak odejść od zwyczaju i przygotować jajka po kurpiowsku z dodatkiem pasztetu i boczku?

Składniki:

 • 300 g Pasztetu z pieca
 • 150 g Boczku z komina
 • 6 jajek
 • 2 łyżki majonezu
 • 100 ml śmietanki 18%
 • natka pietruszki
 • szczypiorek
 • świeże oregano
 • sól
 • pieprz

Sposób przygotowania:

 1. Pasztet należy pokroić na kawałki, boczek na drobną kostkę, a zioła drobno posiekać.
 2. Następnie smażymy boczek, a ugotowane jajka kroimy wzdłuż na połówki, wyjmując przy tym żółtka.
 3. Z pasztetu, żółtek, majonezu, ziół, śmietanki i przypraw przygotowujemy kremowy mus przy pomocy blendera.
 4. Ostatnim etapem jest faszerowanie wydrążonych połówek jajek przygotowanym musem i umieszczenie na wierzchu porcji boczku oraz odrobiny posiekanych ziół.