Jak dbać o cerę pod maseczką ochronną?

Maseczka stała się już integralną częścią naszego życia, a skóra w okolicach ust i nosa może podlegać przejściowym kłopotom. Dowiedz się, jak temu zaradzić!

Jak dbać o cerę pod maseczką ochronną? Foto Unsplash

Osoby, które noszą maskę po kilka godzin dziennie, zauważyli, że na skórze zaczęły pojawiać się wypryski czy poważniejsze stany zapalne. Stan skóry, szczególnie u osób walczących z trądzikiem, ulega pogorszeniu, ale również trądzik może pojawić się u osób, które dotąd go nie posiadały. Dermatolodzy nazywają ten nowy problem – „mascne”, czyli maska i acne. Specyficzną cechą takiego trądziku jest koncentracja w dolnej części policzków, na brodzie i nosie.

Przyczyny problemów skóry pod maską ochronną

Po pierwsze, maseczka może podrażnić skórę mechanicznie, powodując otarcia, odgniecenia czy nadżerki. Po drugie, zwiększenie wilgotności, brak dostępu powietrza i słońca są idealnymi warunkami dla rozwoju drożdżaków i zaburzenia mikroflory skóry. Także wilgotność, panująca pod maseczką, może wpływać negatywnie na produkcję sebum i prowadzić do zwiększenia ilości zatkanych porów. Po trzecie, duże znaczenie ma materiał. Te sztuczne maski mogą powodować np. alergie kontaktowe.

Jak dbać o skórę, gdy nosimy maskę?

Podstawą jest odpowiednie nawodnienie organizmu i nawilżanie skóry. Przed założeniem maski należy zastosować krem, który będzie stanowił barierę ochronną. Nie mniej istotne jest także nawilżenie od wewnątrz, czyli trzeba pić dużo wody.

Regularne oczyszczanie także jest kluczowe, jeśli chcemy uniknąć negatywnych skutków częstego noszenia masek. Należy stosować delikatnych preparatów myjących, o neutralnym pH, aby nie naruszać bariery ochronnej twarzy i jeszcze bardziej nie podrażnić skórę czy nie nasilić istniejące problemy. Jeśli trądzik już się pojawił, warto wprowadzić preparaty o działaniu łagodzącym, antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Dobrym rozwiązaniem w czasie noszenia maseczki jest rezygnacja z makijażu.

Najkorzystniej dla skóry twarzy byłoby używać maseczki bawełniane, zwłaszcza te z bawełny organicznej. Tego typu maseczki dobrze przepuszczają powietrze i zmniejszają parowanie skóry. Warto też pamiętać o regularnym praniu i dezynfekcji maseczki, aby nie doprowadzić do nadmiernego namnażania mikroorganizmów w obrębie materiału.