Jak dobrać odpowiedni oczyszczacz powietrza do domu? Jakie parametry mają największe znaczenie?

Oczyszczacz powietrza to niewątpliwie przydatne w domu urządzenie. Oferta różnych producentów jest zróżnicowana. Jak więc wybrać ten najlepszy? Podpowiadamy.

Jak dobrać odpowiedni oczyszczacz powietrza do domu? Jakie parametry mają największe znaczenie?

Powierzchnia oczyszczania

Oczyszczacz powietrza będzie dobrze spełniał swoją funkcję tylko wówczas, gdy jego wydajność będzie pasowała do wielkości oczyszczanego pomieszczenia. Innymi słowy, jeśli oczyszczacz dostosowany jest do pomieszczeń o przykładowej powierzchni 40 m², to ten, który będzie oczyszczał zaledwie 30 m², w żadnym razie się nie sprawdzi. Przekonanie, że taki oczyszczacz też oczyści powietrze, tylko wolniej, jest niczym nieuprawnione. Trzeba pamiętać, że nie mieszkamy w domach hermetycznie zamkniętych. Nieczystości stale dostają się przez drzwi, okna, przewody wentylacyjne. Oczyszczacz o obniżonej wydajności nie poradzi sobie z zadaniem, które przed nim postawiono.

Jak dobrać odpowiedni oczyszczacz powietrza do domu? Jakie parametry mają największe znaczenie?

Głośność pracy

Oczyszczacze powietrza nie pracują głośno, jednak ich jednostajny szum w dłuższej perspektywie może być męczący, szczególnie wówczas, gdy oczyszczacz ma stanąć w sypialni. Przed zakupem warto zerknąć do specyfikacji. Głośność pracy urządzenia podawana jest w decybelach. Większość oczyszczaczy emituje dźwięki w przedziale 20 – 50 dB. O ile 20 to mało, to trzeba wiedzieć, że 50 to całkiem sporo. Dobrym rozwiązaniem jest wybór oczyszczacza, który pracuje w kilku trybach i emituje szumy o różnej głośności.

Rodzaje filtrów

Im lepsze filtry, tym wydajniejsza praca oczyszczacza. W większości stosowane są filtry HEPA, zdolne do wychwytywania i zatrzymywania drobinek kurzu i pyłu. Jeśli oczyszczacz jest wyposażony także w filtr węglowy, oznacza to, że ma zdolność do zatrzymywania związków organicznych znajdujących się w powietrzu, a więc np. dymu tytoniowego.

Jak dobrać odpowiedni oczyszczacz powietrza do domu? Jakie parametry mają największe znaczenie?

Zastosowane technologie

Mechaniczne oczyszczanie za pomocą filtrów HEPA jest najczęściej stosowaną technologią w oczyszczaczach powietrza. Mechaniczne oczyszczacze działają na zasadzie podobnej do odkurzacza: wciągają powietrze, zatrzymują nieczystości i wypuszczają czyste. W ten sposób wychwytywane są kurze, roztocza, pyły, pyłki roślin, drobinki sierści zwierząt.

Niektóre firmy stosują autorskie, specjalnie opracowane technologie. Są one opatentowane, a ich szczegóły techniczne stanowią tajemnicę handlową. Za przykład niech posłuży oczyszczacz Sharp pracujący w technologii Plasmacluster. Dzięki niej powietrze jest wolne nie tylko od kurzu, ale też wirusów i bakterii. Udowodniono, że jony Plasmacluster są w stanie zneutralizować wirusa ptasiej grypy. Ponadto doskonale radzą sobie z pleśnią i grzybami.

Jak dobrać odpowiedni oczyszczacz powietrza do domu? Jakie parametry mają największe znaczenie?

Przydatne funkcje

Funkcje dodatkowe nie mają bezpośredniego wpływu na czystość powietrza, ale sprawiają, że korzystanie z urządzenia jest bardziej komfortowe. Warto poszukać urządzenia, które:

  • jest wyposażone w czujniki: kurzu, pyłu, temperatury, wilgotności, zapachu i w zależności od ich wskazań aktywuje bądź dezaktywuje poszczególne funkcje;
  • potrafi zapamiętać ostatnio zaprogramowany tryb pracy i odtworzyć go po czasowym braku zasilania,
  • ma wbudowaną blokadę rodzicielską, która zapobiega modyfikacjom oprogramowania na panelu dotykowym;
  • posiada program krótkiego, intensywnego oczyszczania pomieszczenia np. przed snem;
    posiada program intensywnego oczyszczania powietrza w przypadku wykrycia alergenów wziewnych (pyłków).

Można znaleźć taki oczyszczacz w ofercie sklepu MediaMarkt.

Artykuł partnera

Wpis znaleziono dzięki:

- Oczyszczacz powietrza

- Oczyszczacz Sharp w technologii Plasmacluster

- Świeże powietrze