
Powierzchnia oczyszczania
Oczyszczacz powietrza będzie dobrze spełniał swoją funkcję tylko wówczas, gdy jego wydajność będzie pasowała do wielkości oczyszczanego pomieszczenia. Innymi słowy, jeśli oczyszczacz dostosowany jest do pomieszczeń o przykładowej powierzchni 40 m², to ten, który będzie oczyszczał zaledwie 30 m², w żadnym razie się nie sprawdzi. Przekonanie, że taki oczyszczacz też oczyści powietrze, tylko wolniej, jest niczym nieuprawnione. Trzeba pamiętać, że nie mieszkamy w domach hermetycznie zamkniętych. Nieczystości stale dostają się przez drzwi, okna, przewody wentylacyjne. Oczyszczacz o obniżonej wydajności nie poradzi sobie z zadaniem, które przed nim postawiono.

Głośność pracy
Oczyszczacze powietrza nie pracują głośno, jednak ich jednostajny szum w dłuższej perspektywie może być męczący, szczególnie wówczas, gdy oczyszczacz ma stanąć w sypialni. Przed zakupem warto zerknąć do specyfikacji. Głośność pracy urządzenia podawana jest w decybelach. Większość oczyszczaczy emituje dźwięki w przedziale 20 – 50 dB. O ile 20 to mało, to trzeba wiedzieć, że 50 to całkiem sporo. Dobrym rozwiązaniem jest wybór oczyszczacza, który pracuje w kilku trybach i emituje szumy o różnej głośności.
Rodzaje filtrów
Im lepsze filtry, tym wydajniejsza praca oczyszczacza. W większości stosowane są filtry HEPA, zdolne do wychwytywania i zatrzymywania drobinek kurzu i pyłu. Jeśli oczyszczacz jest wyposażony także w filtr węglowy, oznacza to, że ma zdolność do zatrzymywania związków organicznych znajdujących się w powietrzu, a więc np. dymu tytoniowego.

Zastosowane technologie
Mechaniczne oczyszczanie za pomocą filtrów HEPA jest najczęściej stosowaną technologią w oczyszczaczach powietrza. Mechaniczne oczyszczacze działają na zasadzie podobnej do odkurzacza: wciągają powietrze, zatrzymują nieczystości i wypuszczają czyste. W ten sposób wychwytywane są kurze, roztocza, pyły, pyłki roślin, drobinki sierści zwierząt.
Niektóre firmy stosują autorskie, specjalnie opracowane technologie. Są one opatentowane, a ich szczegóły techniczne stanowią tajemnicę handlową. Za przykład niech posłuży oczyszczacz Sharp pracujący w technologii Plasmacluster. Dzięki niej powietrze jest wolne nie tylko od kurzu, ale też wirusów i bakterii. Udowodniono, że jony Plasmacluster są w stanie zneutralizować wirusa ptasiej grypy. Ponadto doskonale radzą sobie z pleśnią i grzybami.

Przydatne funkcje
Funkcje dodatkowe nie mają bezpośredniego wpływu na czystość powietrza, ale sprawiają, że korzystanie z urządzenia jest bardziej komfortowe. Warto poszukać urządzenia, które:
- jest wyposażone w czujniki: kurzu, pyłu, temperatury, wilgotności, zapachu i w zależności od ich wskazań aktywuje bądź dezaktywuje poszczególne funkcje;
- potrafi zapamiętać ostatnio zaprogramowany tryb pracy i odtworzyć go po czasowym braku zasilania,
- ma wbudowaną blokadę rodzicielską, która zapobiega modyfikacjom oprogramowania na panelu dotykowym;
- posiada program krótkiego, intensywnego oczyszczania pomieszczenia np. przed snem;
posiada program intensywnego oczyszczania powietrza w przypadku wykrycia alergenów wziewnych (pyłków).
Można znaleźć taki oczyszczacz w ofercie sklepu MediaMarkt.
Artykuł partnera