Jak poruszać się na hulajnogach elektrycznych?

Elektryczne hulajnogi to zdecydowanie hit tego sezonu. Ułatwiają poruszanie się po mieście, a także są źródłem rozrywki.

Jak poruszać się na hulajnogach elektrycznych. Foto unsplash by Matthew M

Wiatr we włosach, promienie zachodzącego słońca padające na twarz, elektryczny napęd… To tylko niektóre z czynników składających się na popularność e-hulajnóg. Jeśli dodamy do tego możliwość ominięcia korków i ogromną dostępność to okaże się, że są to pojazdy niemal idealne. Czego im brakuje do perfekcji? Przede wszystkim bezpieczeństwa.

Jak działają elektryczne hulajnogi?

Jak poruszać się na hulajnogach elektrycznych. Foto unsplash by BENCE BOROS

Aby z nich skorzystać należy zainstalować aplikację jednej z firm obsługujących hulajnogi i doładować swoje konto lub połączyć je z kartą płatniczą. Za pomocą mapy trzeba znaleźć najbliższe urządzenie, zeskanować kod QR i można ruszać w drogę. Po zakończeniu jazdy odstawiamy hulajnogę w bezpiecznym miejscu tak, aby nie przeszkadzała pieszym. Cennik użytkowania hulajnóg różni się w zależności od firmy, jednak mechanizm jest ten sam: aplikacja pobiera opłatę początkową, a następnie nalicza odpowiednią sumę za każdą minutę. Hulajnogi osiągają prędkość 25/30 km/h. Ich użytkowanie nie jest objęte żadnymi ograniczeniami wiekowymi. Jazda na hulajnogach nie wymaga noszenia kasku i ochraniaczy, jednak jest to rekomendowane przez dystrybutorów.

Gdzie można jeździć?

Jak poruszać się na hulajnogach elektrycznych. Foto unsplash by Marek Rucinski

Obecnie w polskim prawie kwestia hulajnóg elektrycznych nie jest uregulowana. Wedle funkcjonujących unormowań osoby korzystające z e-hulajnóg są traktowane jak piesi. Wobec tego nie tylko mogą, a nawet muszą poruszać się po chodniku, nie zaś po ścieżce rowerowej lub ulicy. Dozwolone jest również korzystanie z hulajnóg na prywatnej posesji.
Niektóre miasta wprowadzają pewne ograniczenia względem poruszania się na e-hulajnogach, zakaz ich używania obowiązuje na przykład na krakowskich Plantach.
Warto zaznaczyć, że niezależnie od miejsca użytkowników nie obowiązują żadne ograniczenia prędkości.

Jakie zmiany w najbliższym czasie?

Ze względu na zwiększającą się liczbę wypadków spowodowanych przez nierozważnych hulajnogistów ministerstwo infrastruktury rozpoczęło prace nad nowelizacją ustawy o ruchu drogowym. Wprowadzona zostanie definicja Urządzeń Transportu Osobistego, a także obowiązujące je przepisy.
Zgodnie z projektem hulajnogi elektryczne będą musiały poruszać się po ścieżce rowerowej, a w razie jej braku po ulicy, o ile obwiązuje na niej ograniczenie prędkości do 30 km/h. Jeśli jednak żaden z tych warunków nie jest możliwy do spełnienia, dopuszczalne jest poruszanie się po chodniku. W każdym przypadku pojazd może poruszać się z maksymalna prędkością 20 km/h. Przepisy regulują również parametry techniczne, takie jak obecność dzwonka i świateł, szerokość (90 cm), długość (125 cm) oraz waga (20 kg) hulajnogi.
Nowelizacja ustawy wprowadzi także ograniczenia wiekowe. Osoby poniżej 10 roku życia nie będą mogły korzystać z usługi, a użytkownicy w przedziale wiekowym 10 – 18 tylko pod warunkiem posiadania karty rowerowej.

Bezpieczeństwo

Jak poruszać się na hulajnogach elektrycznych. Foto unsplash by Victor Xok

E-hulajnogi osiągają znaczną prędkość, co w połączeniu z brakiem ostrożności jeżdżących, przyczynia się do ogromnej ilości wypadków. Odkąd usługa stała się popularna, szpitale notują wzrost przyjęć ofiar niedoświadczonych hulajnogistów.
Jak więc zadbać o własne bezpieczeństwo? Przede wszystkim warto jeździć w kasku mimo, iż nie jest on wymagany przez prawo i regulaminy użytkowania. Nie korzystajmy z telefonu podczas jazdy, nie przewoźmy innych osób oraz starajmy się nie jeździć z maksymalną prędkością w zatłoczonych miejscach i na wąskich chodnikach. I najważniejsze, pod żadnym pozorem nie wsiadajmy na hulajnogę pod wpływem alkoholu.