Jak przygotować orzeźwiającą yerba mate?

Yerba mate możemy przygotować na wiele sposobów. W różnych krajach - Argentynie, Brazylii, Paragwaju parzy się ją inaczej.

Jak przygotować orzeźwiającą yerba mate?

Tradycyjnie yerba mate przygotowuje się i pije w tykwie przez specjalną rurkę zakończoną sitkiem – bombillę. Jednak można używać wszelkie inne naczynia drewniane, ceramiczne i z innych materiałów, albo zwyczajnie parzyć ją w kubku – z ciepłą wodą lub mlekiem, na zimno zalewając susz chłodną wodą lub z sokiem.

Yerba mate na ciepło, tradycyjnie

Główną zasadą tradycyjnego parzenia yerba mate jest woda, która powinna mieć ok. 70-80°C, co możemy sprawdzić specjalnym termometrem. Możemy też odczekać po zagotowaniu ok. 10 minut. Yerba mate przyrządzana na gorąco może być wzbogacona różnymi dodatkami ziołowymi lub owocowymi, które wzmocnią jej działanie pobudzające, prozdrowotne i wzbogacą smak.

Yerba mate z mlekiem

Yerba mate możemy zalewać również gorącym (nie wrzącym) mlekiem. Powstanie wtedy Mate de Leche. Susz zalewamy mlekiem (około 80°C) i pijemy tradycyjnie przez bombillę. Albo też zalewamy wodą, a potem dodajemy ciepłe lub gorące mleko. Najlepiej smakuje yerba z mlekiem roślinnym – kokosowym, sojowym, migdałowym. Mamy tu pole do popisu, można nawet spienić mleko, żeby uzyskać Mate Latte. No i oczywiście według uznania, możemy poeksperymentować z dodatkami typu cynamon, kardamon, goździki, imbir, anyż oraz całość osłodzić stewią lub ksylitolem. Takiej yerby z mlekiem nie wolno jednak zaparzać w tykwie, gdyż susz zacznie przywierać do ścianek i nie będzie to łatwe do usunięcia. Najlepsze są do tej wersji wszelkie naczynia ceramiczne.

Jak przygotować orzeźwiającą yerba mate?

Na zimno, yerba mate terere z wodą

Latem, aby się schłodzić i orzeźwić, najlepiej sięgnąć po yerba mate na zimno czyli terere, które doskonale gasi pragnienie w upalne dni, poza tym jest bardzo orzeźwiające. Przyrządza się je podobnie, z tym że zalewamy przygotowany w naczyniu susz lodowatą wodą lub sokiem, np. pomarańczowym lub jabłkowym. Można też dodać do naczynia kostki lodu. W wypadku yerba mate terere trzeba odczekać nieco dłużej (ok. 5-7 minut) po pierwszym zalaniu, aby listki puściły soki. Yerbę na zimno można zalewać więcej razy niż tradycyjną yerba mate, ale w porównaniu z wersją na gorąco, każde zalanie jest odrobinę łagodniejsze w smaku i mocy.

Najlepsze do terere są odmiany yerba mate z owocami lub ziołami. Można także samemu stworzyć odpowiednią mieszankę. Do terere świetnie nadaje się np. łagodna w smaku Yerba Mate Green lub mieszanki smakowe, wzbogacone wartościowymi ziołami i owocami, dodatkowo podnoszącymi odporność i dostarczającymi witaminy. Często występuje w mieszankach z ziołami (mięta, melisa, pokrzywa, trawa cytrynowa, nagietek, chaber bławatek i innymi), czy owocami (róży, rokitnika, porzeczki, cytryńca chińskiego, camu camu,maliny, żurawiny, morwy, goi, aronii), które zapewniają wzmocnione działanie prozdrowotne i co najważniejsze wspaniały orzeźwiający smak.

Yerba mate terere z sokiem

Yerba mate na zimno można zalewać również mocno schłodzonym sokiem owocowym. Zwyczaj ten pochodzi z Paragwaju, gdzie przyrządzali go osadnicy z terenów ówczesnej Rosji. Tak przygotowywany napój zwany jest mate russo. Ukraińcy osiedlający się w południowym Paragwaju, w departamencie Itapúa, zaczęli pić terere zalane sokiem z kostkami lodu, gdyż panuje tam bardzo gorący klimat. A ponieważ tradycyjna yerba była dla nich zbyt gorzka, złagodzili ją sokiem owocowym. Najbardziej popularne jest zalewanie yerba mate zimnym sokiem pomarańczowym, z dodatkiem ziół: mięty, trawy cytrynowej czy burrito. Można stworzyć wersje z sokiem brzoskwiniowym, limonkowym, albo jabłkowym. Najważniejsze, aby były one lodowate, gdyż tylko wtedy (oprócz wersji na gorąco) susz uwalnia z siebie związki czynne.

Lemoniada na bazie yerba mate

Yerba mate zaparzona w dużej ilości w dzbanku (1 – 1,5l) będzie świetną propozycją na imprezy w letnie wieczory, kiedy jesteśmy mocno spragnieni i potrzebujemy dużego nawodnienia. Odpowiednią ilość suszu ulubionej mieszanki Yerba Mate Green – może być ziołowa lub owocowa, zalewamy niewielka ilością wody o temperaturze 70-80°C i przykrywamy do zaparzenia i wystygnięcia. Otrzymujemy mocną, esencjonalną, bazę. Po 20-30 min. przecedzamy wywar przez sitko, do docelowego naczynia, uzupełniamy wodą, lodem, kawałkami cytryny, dodajemy świeżą miętę lub melisę i otrzymujemy orzeźwiający i delikatnie pobudzający napój. Najróżniejsze mieszanki Yerba Mate Green i nie tylko oferuje sklep internetowy Yerba Mate Market, gdzie na hasło „obcasy pl”, do każdego zamówienia dołączony zostanie drobny upominek yerbowy.

Zapraszamy serdecznie do wypróbowanie orzeźwiającej yerba mate, doskonałej na letnie upały!

 

artykuł sponsorowany